“Moi Przyjaciele” w ROK-u


9 grudnia br. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbyła się wzruszająca uroczystość – otwarcie XX Konkursu Plastycznego “Moi Przyjaciele”, organizowane z myślą o pokazaniu wspaniałych talentów dzieci niepełnosprawnych.
Wręczono 25 nagród, w tym nagrody Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury i Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie..
Otwarcie wystawy uświetnił występ uczniów ze Szkoły Muzycznej oraz Panie przebrane za claunów. które rozdawały dzieciakom baloniki. Słodki poczęstunek zapewniła cukiernia “Michaś”.

Poniżej tekst Beaty Brodowicz-Szymanek, który ukazał się w okolicznościowym katalogu, wydanym przez ROK w Częstochowie.

„Prawdę powiedziawszy, potrafimy mówić tylko przez nasze obrazy”. – Vincent van Gogh, list do brata Thea, ok. 27 lipca 1890 r.

Od początku swojej 24-letniej pracy z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie wychodzę
z założenia, że każde dziecko jest artystą. Nosi w sobie potrzebę tworzenia, wyrażania własnych emocji, swoistego przedstawiania rzeczywistości. Raz w sposób czytelny – na miarę indywidualnego etapu rozwoju rysunku i dziecięcego realizmu, innym razem – abstrakcji w postaci bazgroty lub barwnych plam czy prostych figur geometrycznych. Staram się dostrzegać, wśród dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych jednostki wysepkowo uzdolnione plastycznie i pokazać, że tacy wielcy – mali artyści istnieją.
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie (wcześniej WOK) jako pierwszy w województwie, o ile nie w Polsce, ogłosił Konkurs Plastyczny przeznaczony dla uczniów szkół i placówek specjalnych oraz wychowanków domów dziecka uwzględniając ich potrzeby i prawa do odnoszenia sukcesów, twórczego spędzania czasu wolnego, a także czynnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. Tematy konkursu: „Moje marzenia”, „Ulubione zabawy”, „Podróże małe i duże”, „Moi przyjaciele” – sprzyjają rozbudzaniu wyobraźni. Prace oceniają artyści plastycy i nauczyciele praktycy – specjaliści w zakresie oligofrenopedagogiki znający specyfikę działań twórczych osób z różnymi dysfunkcjami. Jury docenia zawarte w dokonaniach dzieci walory artystyczne, wyjątkową spontaniczność, szczerość wypowiedzi i przekazu pomimo ograniczeń wynikających z niepełnosprawności twórców. Dla uczestników i laureatów ważne są nie tylko nagrody. Dużą radość sprawia im samo zobaczenie i wskazywanie swojej pracy na wystawie pokonkursowej. Często jest to pierwsze w życiu uczestniczenie w prawdziwym wernisażu. Konkurs stwarza również możliwość poznawania regionu i miejsc związanych ze sztuką. Pozwala na integrację ze środowiskiem lokalnym i spotkanie ludzi mających nieoceniony wpływ na rozwój kultury. Należy tutaj wspomnieć, że od wielu lat współorganizatorem konkursu jest Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie.
Tegoroczny XX Wojewódzki Konkurs Plastyczny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi „ Moi Przyjaciele” skłania do wielu wspomnień i wzruszeń, ponieważ pierwsi jego laureaci mają już 30 i więcej lat.
W imieniu wszystkich uczestników, nauczycieli, rodziców i opiekunów serdecznie dziękuję organizatorom i sponsorom tego przedsięwzięcia. Życzę siły i determinacji do jego kontynuowania.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *