Sprawdzili formę w Częstochowie


LEKKOATLETYKA
W niedzielne popołudnie 23 sierpnia odbył się na stadionie CKS-u Budowlani VIII Memoriał Artura Szymy i Artura Ociepy. Przy ładnej pogodzie i dopingu dość licznej grupy kibiców do sportowej rywalizacji stanęło około trzystu lekkoatletów. Impreza jest wliczana do kalendarza Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Mogli w niej uczestniczyć zawodnicy z rocznika 1993 i starsi

Choć zawody były otwarte dla wszystkich sportowców, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, które odbędą się w Bielsku-Białej w dniach 29-30 sierpnia, spowodowały, że obsada Memoriału składała się głównie z lekkoatletów młodego pokolenia. Nie popsuło to ducha rywalizacji. Niektóre wyniki robiły bardzo dobre wrażenie, szczególnie zaś wyczyn Olafa Paruzela z AZS-AWF Katowice, który z czasem 10,31 s ustanowił nowy rekord stadionu w biegu na 100 m. Świetne osiągnięcia nie dziwią, jeżeli weźmie się pod uwagę, że sporo z uczestników nie tak dawno reprezentowało nasz kraj na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Kownie.
Podczas imprezy rozegrano dwie konkurencje memoriałowe: 5.000 m mężczyzn (ku pamięci Artura Ociepy) oraz skok wzwyż mężczyzn (ku pamięci Artura Szymy). Organizatorzy nie kryli po imprezie zadowolenia z poziomu mityngu, mimo że w tegorocznej edycji zabrakło przedstawicieli innych krajów. Jednak tym razem założeniem było przetarcie się sportowców przed MMP, w których wystąpią również reprezentanci CKS-u Budowlani.
Najwięcej sił w przygotowanie Memoriału włożył zarząd częstochowskiego klubu: prezes Czesław Lamch, koordynator kadr wojewódzkich i wiceprezes Maciej Hupa, który poprowadził mityng. Mocno wspomógł ich prezes Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki Marek Ciuk, który pełnił funkcję kierownika zawodów. Był pomysłodawcą przedsięwzięcia ku pamięci tragicznie zmarłych, byłych reprezentantów CKS-u. Funkcję sędziego głównego pełnił Gerard Skutnik.
ŁuGi

O zawodach rozmawiamy z prezesem CKS-u Budowlani Czesławem Lamchem

Proszę podsumować dzisiejsze zawody na stadionie w Częstochowie.
– Datę imprezy ustaliliśmy tak, żeby zawodnicy przygotowujący się do Młodzieżowych Mistrzostw Polski, które odbędą się za tydzień w Bielsku-Białej, mieli u nas tzw. przetarcie. W związku z tym mieliśmy wysoką frekwencję i bardzo dobrych sportowców. Z najlepszych wyników należy wymienić bieg finałowy na 100 m, w którym Olaf Paruzel z AZS-AWF Katowice osiągnął czas 10,31 s, bijąc tym samym rekord stadionu. Jest to świetny wynik jak na krajowe podwórko, prawdopodobnie mieszczący się w pierwszej trójce w tym roku w Polsce. Wiatr był sprzyjający o sile 1,6 m/s, ale dopuszczalny, więc rezultat będzie uznany. 2,20 m w skoku wzwyż Roberta Wolskiego z MKLA Łęczyca to również obiecujące osiągnięcie, zaś na drugim miejscu znalazł się były wicemistrz Europy juniorów Wojciech Theiner (TL Pogoń Ruda Śląska). Był atak na rekord stadionu wynoszący 2,31 m, ale nie powiódł się.

A jak spisali się reprezentanci CKS-u Budowlani?
– Nasi zawodnicy również startowali bardzo udanie. Trzecie miejsce na 800 m zajął Przemysław Mesyasz. Tę samą lokatę osiągnął na 1.500 m Rafał Nowak, a Dawid Szewczyk był czwarty. Obydwaj pobili rekordy życiowe mimo wietrznej pogody we wstępnej fazie zawodów. Drugą pozycję w biegu na 3.000 m z przeszkodami miała Mariola Konowalska. Nie mniej spodziewaliśmy, że ci lekkoatleci będą w czołówce, są u nas w tej chwili najlepsi. Konowalska, Mesjasz, Szewczyk to wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski Juniorów, Konowalska również wśród seniorów. Także na 100 m świetnie wypadła Ewelina Skoczylas, medalistka Mistrzostw Europy Juniorek, która zakończyła rywalizację na drugim stopniu podium.
W piątek wróciliśmy ze zgrupowania w Wiśle i w związku z tym część sportowców nie odzyskała jeszcze świeżości. Ale jak odpoczną, za tydzień na MMP mogą osiągnąć korzystne rezultaty. Szczególnie Dawid Szewczyk z pewnością powalczy o wysokie miejsce, być może nawet o medal. W sumie wystartuje od nas sześć osób, więc jak na nasze warunki dość sporo, bo wśród młodzieżowców występują zawodnicy w wieku 20-22 lata.

Jak Pan uważa, czy świetna postawa polskich zawodników na Mistrzostwach Świata, które odbywały się w minionym tygodniu w Berlinie, może spowodować zwiększenie zainteresowania lekkoatletyką wśród młodzieży, odkrycie nowych talentów?
– Mamy taką nadzieję w środowisku trenerskim. Wciąż apelujemy do nauczycieli wychowania fizycznego, aby zachęcali swoich podopiecznych do uprawiania tej dyscypliny. Wuefiści są doskonale zorientowani, kto jakie warunki posiada. Pierwszy krok do wejścia w sport następuje właśnie w wieku szkolnym. My zaś nie jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego zakątka powiatu częstochowskiego. Jest szereg zawodów, ale nie wszystkie placówki edukacyjne w nich uczestniczą. W związku z tym nie mamy pełnego przeglądu, a jest wiele ukrytych talentów wśród młodzieży. Trzeba tylko je odnaleźć i oszlifować. Mam nadzieję, że wspaniała postawa reprezentantów Polski na Mistrzostwach Świata spowoduje poruszenie, większe zainteresowanie lekką atletyką. I władz, które niestety zaniedbały mocno tę dyscyplinę, jak również młodzież i dzieci.
Lekkoatletyka jest podstawową dyscypliną sportową, ogólnorozwojową. Na treningach podnosi się poziom wszystkich cech motorycznych, czyli szybkość, skoczność, wytrzymałość. Od niej powinni zaczynać wszyscy, którzy chcą uprawiać jakąkolwiek inną dyscyplinę. Nie ma lepszego przygotowania do wejścia w sport.

rozmawiał: ŁUKASZ GIŻYŃSKI

Artur Szyma, ur. 1969 r. Karierę skoczka wzwyż rozpoczął w CKS Budowlani. Miał duży wkład w sukcesy klubu. W latach 1984-1990 wielokrotny uczestnik Spartakiad Młodzieży, Mistrzostw Polski Juniorów w hali i na otwartym stadionie. Dwukrotny brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski (1989 r. – Bydgoszcz, 1990 r. – Kielce). Od 1991 r. reprezentował barwy swojej uczelni AWF-u Wrocław. W 1992 r. w Spale został wicemistrzem Polski w hali. Reprezentował barwy kraju podczas międzynarodowego spotkania seniorów Polska – Ukraina w Kijowie. Rekord życiowy: 2,18 m. Zginął tragicznie 28 lipca 1994 r. w wypadku samochodowym pod Opolem.

Artur Ociepa, ur. 1970 r. Wychowanek CKS-u Budowlani. Uprawiał biegi średnie i długie. W latach 1987-1989 członek juniorskiej kadry Polski. W tym czasie wielokrotnie zdobywał medale Mistrzostw Polski w biegach na otwartym stadionie, w hali oraz w biegach przełajowych. W 1989 r. został wicemistrzem byłych krajów demokracji ludowej w biegach przełajowych. Jako reprezentant Biegacza Ekspres Katowice odnosił znaczące sukcesy w biegach długich, półmaratonach i maratonach. 1997 r. – zwycięstwo w Maratonie Pokoju w Warszawie, piąte miejsce w Maratonie w Hanowerze. Rok później – trzeci w półmaratonie w Lizbonie, zaliczanym do Pucharu Europy. 1999 r. – wicemistrz Polski w Maratonie. Ostatni raz wystąpił 1 kwietnia 2001 r. w biegu półmaratońskim w Nyirgymaza na Węgrzech, gdzie reprezentując Polskę w międzynarodowym wielomeczu, indywidualnie zajął ósmą lokatę. Tragiczna śmierć w wypadku samochodowym dopadła go w drodze powrotnej z tych zawodów. Pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego.

WYNIKI CZĘSTOCHOWSKICH SPORTOWCÓW

Kobiety
100 m: 2. Ewelina Skoczylas (CKS Budowlani Częstochowa), 5. Izabela Sosnowska, 6. Kamila Gruca 7. Marta Leszczyńska (wszystkie CKS); 1.500 m: 2. Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec), 5. Sylwia Ślęzak, 6. Agnieszka Zyzik (obie CKS); 200 m: 2. Izabela Sosnowska (CKS), Mariola Konowalska (CKS); 400 m: 13. Olga Ziębińska, 14. Anna Seweryn (obie CKS); pchnięcie kulą: 1. Agnieszka Bronisz (MKS-MOS),
Mężczyźni
100 m: 7. Sebastian Bednarczyk, 16. Piotr Matyja, 19. Dariusz Kowalski, 21. Łukasz Idziak, 22. Michał Nowak, 25. Mikołaj Wilczyński (wszyscy CKS Budowlani Częstochowa); 1.500 m: 3. Rafał Nowak, 4. Dawid Szewczyk, 11. Grzegorz Łuszczyński (wszyscy CKS); 200 m: 10. Piotr Matyja, 13. Łukasz Idziak, 14. Dariusz Kowalski, 16. Michał Nowak (wszyscy CKS); 400 m: 13. Piotr Bartolewski, 15. Michał Kozieł (obaj CKS); 400 m przez płotki: 6. Maciej Sobol (CKS); 5.000 m: 4. Szymon Kotyla, 6. Daniel Dulski (obaj CKS)

+ foto – do wyboru z aparatu (główka Lamcha, jak coś będzie w miarę dobrego to z zawodów, i może uda się wyciąć główki Szymy i Ociepy ze zdjęcia, gdzie jest tekst o nich)

ŁUKASZ GIŻYŃSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *