Rozkwitająca jubilatka


JUBILEUSZ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W KŁOBUCKU

80 lat – niby chwila, ale dla nas ludzi, to cały czas naszego życia na ziemi. My z reguły starzejemy się, a nasza sędziwa „Dwójka” wręcz odwrotnie – rozkwita.

Od samego początku istnienia rośnie, doskonali swój wizerunek i mimo upływu czasu wygląda dostojnie w otaczającym ją sąsiedztwie. Położona w samym centrum miasta i otoczona drzewami, stała się oazą zieleni. O takie wrażenie postarali się już pierwsi uczniowie sadząc drzewa, krzewy, siejąc trawę wokół budynku.
Przygotowania do jubileuszu trwały wiele miesięcy. Dyrekcja w osobach Małgorzaty Macherzyńskiej oraz Bożeny Rumin, grono pedagogiczne, rodzice, dzieci, sponsorzy, urzędy, pracownicy administracji i obsługi pracowali na najwyższych obrotach.
Uroczystość 26. listopada rozpoczęła się już przed godziną dziewiątą rano. Goście w obecności dyrektor szkoły Małgorzaty Macherzyńskiej przeszli do szkolnej Izby Pamięci.
Tam odżyły wspomnienia: dokumenty, zdjęcia archiwalne, kroniki szkole, eksponaty historyczne – mundur ułana, lanca ułańska, pistolety, zabytkowe lampy, strój górnika, gospodyni, sztandary, radia i inne urządzenia. Gabloty z informacjami o życiu osób zasłużonych, których już nie ma wśród nas: harcerzy, partyzantów, żołnierzy, nauczycieli.
Podczas przemarszu do zabytkowego kościoła sanktuarium pod wezwaniem św. Marcina, młodzieży, gościom, rodzicom, nauczycielom towarzyszyła policja konna. Dwóch policjantów z częstochowskiej komendy: starszy sierżant Grzegorz Kurczaba oraz sierżant sztabowy Sławomir Balik przez cały czas towarzyszyli dzieciom. W kościele proboszcz parafii ks. pułkownik Wiesław Korpeta dokonał poświęcenia nowego sztandaru. – Było to bardzo wzruszające przeżycie – mówili zgromadzeni kłobucczanie.
Po zakończeniu Mszy Świętej policjanci kolejny raz towarzyszyli korowodowi. Tym razem do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku. Tam dzieci z SP2 oraz młodzież z miejscowego gimnazjum zaprezentowała w iście mistrzowskim wykonaniu trudne dzieła Mickiewicza.
Podczas ceremonii z podziękowaniami dla nauczycieli wystąpił m.in. komendant Powiatowej Komendy Policji w Kłobucku Julian Chyra. Przekazał bukiet pięknych kwiatów swej dawnej wychowawczyni – Marii Robak. Wiele dobrego zebrani usłyszeli również od burmistrza Krzysztofa Nowaka oraz starosty Stanisława Gancarka. – Jestem z was dumna – powiedziała nauczycielom emerytowana dyrektor szkoły Grażyna Staszewska- Mączyńska.

Wracając do początków istnienia nasza szkoła zaczęła funkcjonować dokładnie 80 lat temu, czyli w 1927 roku, kiedy to oddano starszą część obecnego budynku z przeznaczeniem dla siedmioklasowej Szkoły Powszechnej nr 2. Pierwszym kierownikiem szkoły został wówczas Władysław Fryga. Do momentu wybuchu II wojny światowej szkoła została najpierw połączona ze Szkołą Powszechną nr 1 w 1930 roku, by ponownie usamodzielnić się w 1936 roku. Ze względu na najazd okupanta zajęcia zostały zawieszone na rok. Nauczanie wznowiono w 1940 roku. Nastąpiły również zmiany w programie nauczania, poprzez usunięcie z niego historii oraz geografii. Jednak już 6 listopada tegoż roku mają miejsce aresztowania nauczycieli, po czym rozpoczyna się tajne nauczanie w domach prywatnych. Trwa ono aż do 12 lutego 1945 roku, kiedy to wznowiona zostaje nauka w szkole. Jednak budynek podczas działań wojennych został mocno zniszczony, co zmobilizowało mieszkańców miasta do jego odbudowy w roku 1946.
Rok szkolny 1946/47 to nowa era w dziejach szkoły – przemiana na ośmioklasową i dalsza jej modernizacja W kolejnych latach szkoła staje się zbiorczą skupiającą Kłobuck, Zakrzew, Rybno, Waleńczów oraz Grodzisko i otrzymuje nazwę Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego nr 2 w Kłobucku. W 1950 roku placówkę obejmuje opieką Gminna Spółdzielnia Związku Samopomocy Chłopskiej. Kolejnymi jej kierownikami są: Kazimierz Borzęcki, Wilhelmina Klepacz, Józef Suchański.
Rok 1957 zapisał się w historii szkoły nadaniem imienia największego polskiego wieszcza Adama Mickiewicza. W roku 1962 zostaje oddane nowe skrzydło szkoły z salą gimnastyczną oraz świetlicą. Kolejnym kierownikiem szkoły w roku 1970 zostaje Jacek Palutek i za jego kadencji 30 kwietnia 1972 roku szkoła otrzymuje sztandar.
Sędziwe mury pamiętają kolejnych dyrektorów, pracujących nad dalszym rozwojem szkoły takich, jak: Helena Skrzyńska, Zygmunt Wierus, za czasów którego szkoła rozbrzmiewała śpiewem oraz Zofia Jędrak, z którą szkoła obchodziła uroczysty jubileusz 60- lecia.
Kolejne dziesięciolecie przypada na rządy Haliny Kątnej, kiedy organem prowadzącym staje się Rada Miasta i Gminy w Kłobucku. W 1997 roku świętujemy już 70-lecie, po czym następuje reforma oświaty, której następstwem jest reorganizacja szkoły podstawowej do sześcioklasowej.
1 września 2000 roku dyrektorem zostaje Grażyna Staszewska- Mączyńska. Rok 2004 zapisuje się w kartach państwa i kronice szkoły poprzez wejście Polski do Unii Europejskiej.

MONIKA SCHELLER-WOJTASIK, LIDIA NAWROT

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *