WAŻNE INFORMACJE. Rusza Program 500+


Od 1 kwietnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach rządowego programu Rodzina 500+. Przygotowania trwają od kilku tygodni.

Wnioski będą rozpatrywane i przyjmowane w dwóch punktach (powstanie kilkanaście stanowisk do obsługi):

al. Niepodległości 20/22, 42-216 Częstochowa

ul. Nowowiejskiego 26, 42-217 Częstochowa

W ramach przygotowań powstały ulotki i plakaty informacyjne, by ułatwić klientom wnioskowanie o środki.

Żeby jeszcze bardziej ułatwić procedurę, w częstochowskim MOPS opracowano i wyodrębniono trzy ścieżki postępowania przy składaniu wniosku o świadczenie wychowawcze (A, B oraz C). Jest to autorski pomysł pracowników częstochowskiego MOPS.

Ścieżki są opisane w ulotkach, na plakatach, a także szczegółowo na stronie www.mops.czestochowa.pl

Ścieżki są wyodrębnione kolorystycznie:

A – ścieżka pomarańczowa – dla osób, które wnioskują o świadczenie tylko na drugie i kolejne dziecko (przekraczają określony w ustawie próg dochodowy)

Dwie ścieżki dla osób które wnioskują o świadczenie także na pierwsze dziecko (przy odpowiednim dochodzie określonym w ustawie):

B – ścieżka żółta – dla osób, które wnioskują o świadczenie także na pierwsze dziecko i równocześnie otrzymują już pomoc z funduszu alimentacyjnego lub pobierają zasiłek rodziny

C – ścieżka niebieska – dla osób, które wnioskują o świadczenie także na pierwsze dziecko i jednocześnie nie otrzymują pomocy z funduszu alimentacyjnego lub w postaci zasiłku rodzinnego.

Wniosek jest ten sam, ale dla każdej ścieżki inaczej się go wypełnia. Dlatego MOPS opracował także szczegółowe zasady postępowania przy składaniu wniosków dla każdej ścieżki, jak również zestawienie niezbędnych dokumentów dodatkowych, wraz z instrukcją ich wypełniania – również dla każdej ścieżki osobno.

Co należy zrobić, by łatwo złożyć wniosek? Przeczytać informacje i wybrać ścieżkę odpowiadającą sytuacji osoby wnioskującej. Na stronie www.mops.czestochowa.pl są szczegółowe informacje dla każdej ścieżki – należy wybrać prawidłową i postępować zgodnie z jej opisem. Są tam wszystkie niezbędne dokumenty oraz instrukcje. Podobne informacje znajdują się w dwóch punktach obsługujących świadczenie.

Podział na trzy ścieżki ma przede wszystkim ułatwić osobom ubiegającym się o świadczeni wypełnianie niezbędnych dokumentów i zachęcić do wysyłania ich elektronicznie bądź listem poleconym, by jak najbardziej zoptymalizować obsługę świadczenia oraz umożliwić jak największej liczbie osób skorzystanie z wygodnych form dostarczania wniosków, bez niepotrzebnego stania w kolejkach.

Ścieżki A i B nie wymagają potwierdzania dochodów (w ścieżce A nie jest to w ogóle wymagane, natomiast w ścieżce B dokumenty są już w MOPS w związku z pobieraniem zasiłku rodzinnego lub funduszu alimentacyjnego). Dla obu tych ścieżek dokumentacja ma mniej załączników i jest prostsza do wypełnienia to tzw. ścieżki uproszczone. Przede wszystkich wnioskodawców z tych dwóch ścieżek, chcemy zachęcić do wygodnego składania wniosków drogą elektroniczną lub za pośrednictwem poczty, chociaż oczywiście także osoby korzystające ze ścieżki C mogą samodzielnie przygotować dokumenty.

Ścieżka tradycyjna, to ścieżka C (dla osób u których wymagane jest zbadanie dochodu). Mimo konieczności dokumentowania dochodu i większej ilości załączników do wypełnienia, nie ma tu konieczności dostarczania wraz z wnioskiem dokumentów z innych instytucji np. potwierdzających dochód. Pracownicy MOPS sami pozyskają niezbędne informacje np. korzystając z systemu Emp@tia. Jedynie w wyjątkowych przypadkach osoba wnioskująca może być wezwana do uzupełnienia dokumentacji. Dla tej ścieżki także opracowano instrukcje wypełniania wniosków i załączników.

W każdym przypadku wniosek będzie można złożyć także drogą tradycyjną – przychodząc osobiście do wyznaczonych punktów.

WAŻNE INFORMACJE

1) Wnioski można składać dopiero od 1 kwietnia.

2) Wniosków nie trzeba składać od razu z początkiem kwietnia. To ważna informacja, ponieważ może pomóc rozładować potencjalne kolejki tuż po starcie programu. Osoby, które złożą wniosek w ciągu pierwszych 3 miesięcy (do 1 lipca 2016 r.) otrzymają wyrównanie świadczenia od 1 kwietnia 2016.
Dopiero po tym okresie, czyli po 1 lipca 2016 świadczenie będzie przyznawane od miesiąca w którym złożono wniosek.

3) W związku z dużą ilością wniosków, ustawodawca przewidział do 1 lipca 2016 r. czas do 3 miesięcy na wydanie decyzji. Pracownicy MOPS będą starali się wydawać decyzje najszybciej jak to możliwe, jednak trzeba się liczyć z tym, że zwłaszcza w pierwszym okresie, ten czas może być nieco dłuższy.

JAK MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSEK?

WYSŁAĆ LISTEM POLECONYM
na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, Sekcja ds. Świadczenia Wychowawczego, al. Niepodległości 20/22, 42-216 Częstochowa,
z dopiskiem: Wniosek 500+,

PRZEZ INTERNET

wykorzystując system bankowości elektronicznej lub systemy, w których niezbędny jest kwalifikowany podpis elektroniczny, zaufany profil ePUAP lub profil PUE ZUS, są to:

www.epuap.gov.pl

www.empatia.mpips.gov.pl

www.pue.zus.pl

Uwaga! Nie należy wysyłać wniosku z wykorzystaniem poczty email.

OSOBIŚCIE – w punktach obsługujących świadczenie:

1) al. Niepodległości 20/22, 42-216 Częstochowa

2) ul. Nowowiejskiego 26, 42-217 Częstochowa

Przygotowano szczegółowe instrukcje tak, by ułatwić samodzielne wypełnienie wniosku. Są dostępne na www.mops.czestochowa.pl i w punktach obsługujących świadczenie.

REALIZACJA PROGRAMU W LICZBACH

Ilość osób, które skorzystają z programu:

– Szacowana liczba wniosków, które mogą wpłynąć do częstochowskiego MOPS w ramach świadczenia wychowawczego – około 15 tys.

– szacowana ilość dzieci objętych programem – 19 342

Kwoty przeznaczone na realizację i obsługę programu:

– Na wdrożenie obsługi programu Częstochowa otrzymała kwotę ponad 350 tys. zł
(355 872 zł) – są to koszty zakupu niezbędnego sprzętu, oprogramowania oraz remontu i wyposażenia pomieszczeń, a także koszt zatrudnienia osób do obsługi programu na 3 miesiące.

– Planowana miesięczna wysokość środków niezbędnych na wypłatę świadczeń oraz obsługę wynosi 9 864 584 zł.

– Prognozowana przez Wojewodę Śląskiego dla Częstochowy wysokość wypłat świadczeń wychowawczych w roku 2016 łącznie z kosztami obsługi to 88 781 258 zł.

Zwiększenie zatrudnienia:

– obecnie zatrudniono 25 osób do obsługi świadczenia wychowawczego,

– MOPS nie wyklucza zatrudnienia kolejnych osób (jeśli będzie taka potrzeba).

MOPS przy wsparciu samorządu przygotował:

– dodatkowe pomieszczenia do obsługi programu

– wyremontowano pomieszczenia przy al. Niepodległości i dostosowano pomieszczenia przy ul. Nowowiejskiego 26 (zostanie tam utworzonych łącznie kilkanaście stanowisk do obsługi świadczenia wychowawczego).

– przygotowano kampanię informacyjną dotyczącą realizacji programu w Częstochowie – plakaty, ulotki, stronę wizualną i merytoryczną – gdzie, kiedy i w jaki sposób składać wnioski .

Częstochowa jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które opracowały tak szczegółowo system informowania o świadczeniu w formie własnych plakatów i ulotek.

Źródło informacji: MOPS CZĘSTOCHOWA

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *