Dożynki Jasnogórskie – 6 września 2015 r.


Rolnicy dziękują za plon. Prezydent Andrzej Duda modli się wraz z rolnikami.

Msza Święta Dożynkowa Dziękczynna zgromadziła na błoniach jasnogórskich ponad 60 tys. rolników z całej Polski. Na uroczystość przybył prezydent RP Andrzej Duda. Prezydenta witały najwyższe władze Klasztoru Jasnogórskiego, z ramienia Prawa i Sprawiedliwości poseł Szymon Giżyński, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości Okręgu Częstochowskiego. W drodze do Sanktuarium prezydenta Andrzeja Dudę prowadziły tłumy ludzi.

Przed Mszą Świętą do pielgrzymów przemówili generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski i przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Ojciec Generał przypomniał, że każdego dnia, przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej, ojcowie paulini modlą się wraz z wiernymi w intencji naszej Ojczyzny. – W tę modlitwę włączamy Pana Prezydenta, Jego posługę dla dobra naszej Ojczyzny, dla dobra wszystkich obywateli naszego kraju – mówił o Arnold Chrapkowski. Przekazał też prezydentowi Andrzejowi Dudzie pamiątkową Ikonę Jasnogórskiej Matki.
Eucharystii przewodniczy biskup radomski bp Henryk Tomasik. Ksiądz biskup w swej homilii zwrócił się z apelem do zgromadzonych, mówiąc, by polski rolnik jeszcze raz uratował świętość niedzieli. – Niech polski rolnik zdobędzie się na to, aby być wzorem dla innych i trwania przy Chrystusie. Niech w naszych rodzinach nie zabraknie troski o religijne wychowanie – mówił bp Tomsik. Eucharystię koncelebrował, między innymi, metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Starostami tegorocznych Dożynek byli Monika i Waldemar Bernaccy z Kruszewca k. Opoczna. Na ręce kapłanów koncelebrujących Eucharystię oraz Prezydenta RP i ojców paulinów złożyli tradycyjne dary: chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.
Do uczestników Mszy Świętej przemówił także prezydent Andrzej Duda. – To wielki zaszczyt dla mnie, że mogę stanąć tutaj na Jasnej Górze, w dniu waszej wielkiej tradycyjnej pielgrzymki jako prezydent Rzeczypospolitej i modlić się z wami. Zawsze przychodzicie tu dziękować naszej Jasnogórskiej Królowej Polski za wasz ciężki trud, za chleb, za rodziny, za wszelkie dobro, i modlić się o łaskę na rok następny. A na sztandarach, pod którymi stają polscy rolnicy, polscy chłopi, od dziesięcioleci jest napisane: „żywią i bronią” – mówił prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że polscy rolnicy nigdy nie zawiedli, także wtedy, kiedy trzeba było bronić ojczyzny – przytoczył dzielną postawę rolników w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. Akcentował także patriotyzm polskich, rolniczych rodzin, w których z pietyzmem utrzymywana jest tradycja patriotyzmu, wiary, ciężkiej pracy, modlitwy. – Tego, co dla nas najważniejsze, tego, dzięki czemu trwamy jako naród mimo wszelkich przeciwności – stwierdził prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent zapewnił rolników, że będzie walczył o ich sprawy, nie tylko w kraju, ale na forum europejskim i światowym. – Polski rolnik nie może być gorzej traktowany, niż inni rolnicy w Unii Europejskiej, we Francji, w Niemczech, czy w innych krajach. Dziś ten chleb nie jest sprawiedliwie rozdzielany i nie jest sprawiedliwie rozdzielany od lat. Mówiłem o tym wielokrotnie, spadają na mnie za to gromy, ale ja się prawdy nie boję. Prawda jest taka, że wzrasta produkcja w polskim rolnictwie i wzrasta eksport. W ostatnich latach eksport polskich produktów rolnych wzrósł o 20 proc., ale w tych samych ostatnich latach o 11 proc. spadł dochód gospodarstw rolnych. Czy to sprawiedliwe? Czy to jest dobra polityka wobec rolnictwa, czy państwo polskie spełnia swoje obowiązki wobec tych, którzy “żywią i bronią”? Odpowiedź chyba jest jednoznaczna. I chcę powiedzieć: to są wielkie zadania na przyszłość, które władze w Polsce muszą zrealizować – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent nawiązał do podpisanej ustawy o ochronie polskiej ziemi. Stwierdził, że jest to dla niego sprawa bardzo ważna. – Ustawa nie jest doskonała, i trzeba będzie jeszcze kilka rzeczy poprawić, ale dobrze, że jest – zaznaczył prezydent Andrzej Duda. ,
Oprawę muzyczną tegorocznej Mszy św. przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Jarosława Jasiury oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod batutą Marka Piątka.

Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tys. rolników..

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *