Smochód dla Hospicjum “Dar Serca”


W sobotę, 30 maja ok. godz. 18.00 w Amfiteatrze na Promenadzie Czesława Niemena, w trakcie XXV obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego w Częstochowie odbędzie się uroczyste wręczenie kluczyków do nowego samochodu dla Hospicjum “Dar Serca”.
Samochód udało się zakupić dzięki akcji charytatywnej organizowanej przez Rotary Club Częstochowa. Inicjatywę wsparła także firma Bilex.

Pojazd pozwoli na szybsze dotarcie do chorych na raka osób i niesienie im niezbędnej pomocy i opieki.

Nowe auto dla Hospicjum przy ul. Kopernika 34 będzie prezentowane przez cały dzień, 30 maja na Promenadzie naprzeciwko Amfiteatru.

Częstochowskie Hospicjum DAR SERCA jest organizacją pożytku publicznego z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego o numerze 0000137415 z siedzibą w Częstochowie przy ul. Kopernika 34.
Do zadań statutowych Stowarzyszenia należy realizacja opieki paliatywno-hospicyjnej dla pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. Hospicjum obejmuje taką pomocą chorych z terenu miasta Częstochowy i okolic wspiera pacjentów w szczególnej walce – w walce z chorobą nowotworową. Stowarzyszenie zostało powołane do życia w roku 2000 w Częstochowie.

„Dar Serca” zajmuje się opieką paliatywno-hospicyjną pacjentów
z zaawansowaną chorobą nowotworową. Opieka hospicyjna i leczenie paliatywne uwzględnia potrzeby fizyczne, psychiczne, socjalne i duchowe chorych w terminalnej fazie choroby, a także wspiera ich rodziny i bliskich również w okresie osierocenia. Zadania te Stowarzyszenia realizuje także poprzez współdziałanie z mającymi podobne cele organizacjami społecznymi, samorządowymi, religijnymi czy placówkami medycznymi.

Stowarzyszenie od 2004 roku współpracuje w tym zakresie z NZOZ SPL Poradnią Medycyny Paliatywnej i Hospicjum Domowym z siedzibą w Częstochowie przy
ul. Kopernika 34. W ramach tej współpracy miesięcznie grupa około 150 pacjentów korzysta z pomocy medycznej placówki. Zapewnia ona opiekę lekarzy specjalistów
z dziedziny medycyny paliatywnej, pielęgniarek z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi, a także możliwość wypożyczenia niezbędnego do leczenia
w warunkach domowych sprzętu medycznego (łóżka rehabilitacyjne, koncentratory tlenu, wózki, podnośniki, itp.).

Hospicjum zapewnia chorym również wsparcie psychologów, zależnie od potrzeb fizykoterapię i rehabilitację, a także pomoc socjalną i opiekę wolontariuszy. Stowarzyszenie w ramach edukacji na temat opieki paliatywno-hospicyjnej wydaje bezpłatny kwartalnik DAR SERCA, który jest dostępny dla chorych w siedzibie placówki, na oddziałach szpitalnych, w aptekach i poradniach.

Realizując program rehabilitacji onkologicznej – „NADZIEJA”, prowadzi Akademię Twórczości Rako-WALECZNI. Dzięki niej chorzy na raka mają możliwość realizacji swoich pasji, uczestniczą w zajęciach artystycznych, warsztatach malarskich. Zwracający się o wsparcie do „Daru Serca” dodatkowo mają dostęp do pomocy medycznej w placówce, psychologa, pielęgniarki czy fizykoterapeuty.

Drugi filar działalności stowarzyszenia to funkcjonujące od dekady Grupa Wsparcia dla Osób Osieroconych i Ośrodek Pomocy Dzieciom Osieroconym „Serduszka”. Z ich pomocy korzysta dziś około 20 podopiecznych. Dar serca zajmuje się nimi głównie po śmierci jednego z rodziców, zapewnia pomoc psychologiczną, wsparcie terapeuty zajęciowego, a najbardziej potrzebującym organizuje pomoc socjalną i finansową. Dzięki temu dzieci uczestniczą w różnorodnych, zorganizowanych specjalnie dla nich atrakcjach takich jak bale noworoczne, czy spotkania okolicznościowe.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *