IPN dowodzi: współpracował z SB


Wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec wójta gminy Konopiska.

Oddziałowe Biuro Lustracyjne w Katowicach skierowało do Sądu Okręgowego w Gliwicach wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Jerzego Sochy, pełniącego funkcję publiczną wójta gminy Konopiska, podporę Klubu Wójtów i Burmistrzów Regionu Częstochowskiego, oraz o wydanie przez sąd orzeczenia stwierdzającego, że złożył on niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.
Jerzy Socha złożył oświadczenie lustracyjne, w którym podał, że nie pracował, nie pełnił służby i nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa – w rozumieniu art. 3a ustawy lustracyjnej.
W ramach przygotowania postępowania lustracyjnego ustalono, że był on zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Brat” w okresie od grudnia 1984 r. do maja 1988 r. Został pozyskany do współpracy na zasadzie dobrowolności. Podjęcie współpracy nastąpiło początkowo w obawie przed odmową uzyskania paszportu na wyjazdy zagraniczne, ale zachowały się też 4 sporządzone przez niego pokwitowania odbioru pieniędzy w zamian za udzielane informacje – wyjaśnia naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego prokurator Andrzej Majcher.
Jerzy Socha w swoich wyjaśnieniach twierdził, że jego kontakty z funkcjonariuszem SB miały związek z jego wyjazdami za granicę oraz z prywatnymi przysługami wyświadczanymi funkcjonariuszowi, gdyż pomagał mu w nawiązaniu kontaktu i przekazywaniu przesyłek z mieszkającą w Niemczech krewną funkcjonariusza.
Współpracę Jerzego Sochy z SB potwierdzają zarówno zapisy ewidencyjne,
jak i zachowana dokumentacja w postaci teczki pracy i teczki personalnej TW ps. „Brat”, m.in. własnoręcznie napisane zobowiązanie do współpracy i 11 informacji sporządzonych własnoręcznie przez Jerzego Sochę – co potwierdziła opinia grafologiczna.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *