X Święto Muzyki w Częstochowie


– To było prawdziwe święto muzyki – komentowała publiczność koncertu inaugurującego X Święto Muzyki w Częstochowie oraz obchody 10-lecia Stowarzyszenia przyjaciół „Gaude Mater”. Życzenia z okazji 10-lecia przyjmował prezes Jan Szyma.

W stwierdzeniach nie ma przesady. Koncert w Filharmonii Częstochowskiej (21 listopada) z udziałem światowej sławy artystów, którzy wykonali najwspanialsze arie klasyki operowej był spektaklem na miarę wydarzenia roku. Artyści – Wioletta Chodowicz (sopran) – najlepsza Halka w Polsce, Krzysztof Bednarek (tenor) – jedyny liczący się w kraju tenor bohaterski oraz o niepowtarzalnym tembr głosowym Daniel Borkowski (bas) i Amerykanka April Evans (sopran) byli bohaterami wieczoru. Przewodził im, łącząc dyrygenturę z oratorskim wywodem na temat muzyki, pochodzący z Kłomnic dyrygent Tomasz Bugaj. Występ przyjęto niezwykle gorąco, a owacjom na stojąco nie było końca. Koncert powtórzono na drugi dzień w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Borownie.
W tegoroczne Święto Muzyki organizatorzy – Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater – zrealizowali również cel edukacyjny. W szkołach gmin (Mstowa, Mykanowa, Kłomnic Kruszyny i Rędzin) związanych ze słynnym rodzeństwem śpiewaków operowych – Józefiną, Janem i Edwardem Reszke, przeprowadzono Turniej Melomanów, który tematycznie nawiązywał do Fryderyka Chopina i rodzeństwo. Interesującym pomysłem był również cykl „Sławni Kłomniczanie, którego zadaniem jak mówił Krzysztof Pośpiech, główny pomysłodawca Święta Muzyki w Częstochowie i jego organizator, ma prezentować pochodzących z naszego regionu ludzi, którzy odnoszą sukcesy w kraju i na świecie. Cykl zainaugurował Tomasz Bugaj, dyrygent, dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego Opery Narodowej, poprzednio dyrektor artystyczny i głównym dyrygent Filharmonii Krakowskiej.
Interesującą propozycją był spektakl „Kolacja na cztery ręce” w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Opowiadał o hipotetycznym spotkaniu Bacha i Haendla.
Ostatni dzień święta muzyki 23 listopada w kościołach gmin uczestniczących w obchodach wystąpiły chóry regionu częstochowskiego, a w Filharmonii Częstochowskiej przedstawiono film „X-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater, według scenariusza Grażyny Domaszewicz i Krzysztofa Pośpiecha, opowiadający o dokonaniach Stowarzyszenia. Autorzy wykorzystali w nim zdjęcia Zbigniewa Burdy, Mariusza Domaszewicza, Eugeniusza Grzebieluchy i Roberta Sękiewicza oraz utwory z płyty „100 lat Szkolnictwa Muzycznego w Częstochowie, nagranej przez uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. Dokonań Stowarzyszenie, które powstało, by wesprzeć Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” ma wiele. Promowanie młodych częstochowskich artystów, wspieranie wydawnictw książkowych, organizowanie konkursów – m.in. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. H. Poświatowskiej, Sacrum w Literaturze, Konkurs Literacki im. Zofii Martusewicz. Film stał się też okazja do uhonorowania osób, z którymi Stowarzyszenie od lat współpracuje – pierwszego dyrektora i budowniczego Filharmonii Częstochowskiej Dionizego Krzepczaka, Ludmiry i Andrzeja Grądman oraz muzyków i pedagogów Szkoły Muzycznej w Częstochowie – Edwarda Mąkoszy i Eugeniusza Brańki, Bolesława Ociasa i Alfreda Stępniewskiego.
W drugiej części koncertu wystąpili młodzi muzycy, uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych Maciej Porada, uczeń Aleksandry Nabiałek, któremu Krzysztof Pośpiech wróży wspaniałą karierę oraz Jakub Staniszewski, wychowanek Henryki Zasępy-Kozery. Towarzyszyła im Orkiestra Symfoniczna ZSM im. Żebrowskiego, pod batutą Krzysztofa Pośpiecha.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *