Wernisaże nowych wystaw w MIEJSKIEJ GALERII SZTUKI W CZĘSTOCHOWIE


8 czerwca 2017, godz. 18.00
Wernisaż wystawy
Moniki Wanyura-Kurosad
Paul Celan. Odłamki snu
rysunek, instalacja, film

8 czerwca 2017, godz. 18.00
Wernisaż wystawy
Moniki Wanyura-Kurosad
Paul Celan. Odłamki snu
rysunek, instalacja, film
Sala Poplenerowa
Odłamki snu to wystawa inspirowana twórczością poetycką Paula Celana. Dotyka ona głęboko świata emocji i wrażliwości człowieka. Narracja wystawy jest nielinearna, rozpięta pomiędzy różnorodnymi perspektywami spojrzenia na życie i czas w wymiarze osobistym oraz pokoleniowym. Wystawa operuje różnorodnymi językami plastycznymi, rysunek i instalacje prezentowane są wraz z projekcją filmu i obiektami książki artystycznej. Klamrą spinającą ekspozycję jest kolorystyka wystawy oraz operowanie metaforą. Szarość, czerń i biel, odcienie błękitu, srebrzenie się powierzchni tworzą przestrzeń poetyckiej metafory.
Wiersze Celana interpretowane są w monochromatycznych abstrakcyjnych rysunkach tworzonych światłem i głębią cienia. Zadraśnięcie powierzchni, załamanie światła na krawędziach to dotknięcia rzeczywistości. W ten obraz wbijają się odłamki snu, fragmenty przeszłości i teraźniejszości. To szorstka struktura przeżywanego głęboko życia, do jego granic.
Instalacje i impresja filmowa powstały do Fugi śmierci. Są wsłuchaniem się w głos pokolenia skazanego na Zagładę ale i pojedynczego człowieka borykającego się z cieniami przeszłości. Wertykalizm i ugruntowanie, czerń i biel z przełamaniem czystego koloru to symboliczne rozliczenie. Istotnym elementem jest arkusz papieru oraz biblioteka, które stały się rekwizytem oraz scenografią filmową. Powracającym motywem jest księga jako interpretacja historii życia, możliwej do odczytania i do ponownego przeżycia.
Wystawa trwa do 16 lipca 2017.

8 czerwca 2017, godz. 18.00
Wernisaż wystawy
SYMULATORY
z kolekcji OBMS Daniela Zielińskiego
projektowanie (nie) użytkowe
Galeria Antresola

SYMULATORY to wystawa przygotowana jak projekt badawczy, ale z zaskakującą dawką dowcipu i humoru. Opiera się w pewnym sensie na zaprzeczeniach. Zebrane na niej przedmioty zaprojektowane przez Daniela Zielińskiego, absolwenta Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, z tytułem doktora sztuki w dyscyplinie sztuki projektowe (2010), zatrudnionego w macierzystym wydziale na stanowisku adiunkta, pozornie kwalifikują się do dziedziny designu, ale rola nadana im przez twórcę opiera się na zupełnie innych zasadach. Mamy do czynienia z artefaktami, które, w zwyczajnym rozumieniu, NIE są dziełami sztuki, NIE są też przedmiotami stricte użytkowymi, choć łudząco je przypominają. Trudno im przypisać praktyczne użycie, NIE posiadają żadnej wartości funkcjonalnej w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, choć cudownie zaspokajają nasze irracjonalne potrzeby NIE-funkcjonalne. Niech zaświadczą o tym nazwy przedmiotów: Mono- i Multikliker, Stator – symulator obecności, Tableau – symulator obrazu, Postument osobisty – symulator relacji i in.
Założeniem projektu jest bowiem wywołanie rekcji widza, wejście w interakcję z przedmiotem. Forma Symulatorów w każdym wypadku została tak ukształtowana, by w sposób jak najbardziej zachęcający i jak najbardziej odpowiedni definiowała czynności, które może wobec nich podjąć człowiek (odbiorca, użytkownik). Kto ulegnie tej prowokacji i podejmie interakcję, mimo początkowego braku racjonalnych jej powodów, Symulator otworzy przed nim swój potencjał dając możliwość dowolnego wypełnienia treścią, a ostatecznie – otwarcie na samego siebie. Potrzeba do tego trochę ciekawości, skłonności badawczych, dystansu i poczucia humoru.
Wystawa prezentowana była w Salonie Akademii w Warszawie i podczas Łódź Design Festival 2016, w Częstochowie trwa do 16 lipca 2017 r.

8 czerwca 2017, godz. 18.00
Wernisaż wystawy DYPLOMY
Sala Gobelinowa
Organizatorem głównym wystawy jest Wydział Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, a Miejska Galeria Sztuki wspiera Wydział organizacyjnie. Wystawa prac dyplomowych studentów – artystów jest jednym z kluczowych elementów weryfikacji efektów kształcenia. Prezentacja ma na celu szerokie spojrzenie na część prac dyplomowych powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat. Wybór poszczególnych prac należy do promotorów, którzy w najlepszy i najbardziej kompetentny sposób wskazują cykle dyplomowe, które w całości lub części znajdą się na ekspozycji.
Do realizacji dyplomu a w konsekwencji tej wystawy prowadził wieloletni, interaktywny proces kształcenia studentów kierunków artystycznych, będący przekazywaniem i nabywaniem umiejętności warsztatowych, wiedzy i kompetencji społecznych. Posługiwania się środkami artystycznego wyrazu, realizacji dzieła według założonej koncepcji w określonej technologii i technice.
Podczas studiów w twórczym dialogu i relacji mistrz-uczeń kształtują się osobowość, indywidualizm, świadomość artystyczna, osobiste postrzeganie świata, własne przeżycie rzeczywistości jako drogi do poszukiwania języka sztuki i tożsamości. Za pośrednictwem wystawy poznawać będziemy młode pokolenie częstochowskiego środowiska artystycznego.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace dyplomowe studentów kierunków: Malarstwo i Grafika. Koordynatorem i opiekunem wystawy DYPLOMY jest dr Jakub Jakubowski.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *