WYSTAWA W MIEJSKIEJ GALERII SZTUKI


„Wszystko” Zdzisław Wiatr. Malarstwo. Rysunek. Ilustracja. Grafika.

Przekrojowa wystawa twórczości Zdzisława Wiatra prezentuje trzydziestoletni dorobek twórcy. Ekspozycja stanowi wybór prac z cyklów: „Psy”, „Walizy”, „Rysunki z wojska”, „Kołobrzeg 89”, „Pejzaże prawosławne”, „Owoce”, „Portrety” oraz innych realizowanych równolegle od 1985 roku.
„Zdzisław zna światło gwiazd, uśmiecha się i z pasją buduje nim obrazy swojego świata. Wszystkie.” – napisał w folderze do wystawy profesor Maciej Bieniasz. Artysta wnikliwie penetruje rzeczywistość i przedstawia ją w różnych barwach i odcieniach. Z nutą humoru, ciepła, a nawet tkliwości – co szczególnie dostrzega się w portretach takich jak „Babcia Anielka”, ale też z zacięciem psychoanalityka, co uwypukla się w cyklu „Wojsko” czy przysparzającym o dreszcz „Psach”.
Ulubioną techniką artysty jest rysunek. Jak mówi sam – rysunek jest dla niego sposobem na życie, na wywołanie, na przechowanie i przekazanie myśli. – Mój entuzjazm dla rysunku wynika z faktu, że upatruję w nim obszar dla osobistej i absolutnej wolności – podkreśla. Prof. Stanisław Wejman tak konkluduje idee fixe twórcy: „Zdzisław Wiatr „poszukując uporczywie najdoskonalszego artystyczno-technicznego kształtu dla swoich rysunkowych określeń – zagłębia się w interesujące obszary pierwotnych związków rysunku z różnymi systemami pisma, zapisu obrazu, dźwięku, emocji. Stwierdza tożsamość rodowodu odwiecznych działań człowieka próbującego odkryć symbol (znak) równie pojemny, co precyzyjny – taki by był w mocy wyrażać niewyrażalne, dotknąć ostatecznej tajemnicy egzystencji.”
UG

Wystawa czynna będzie do 22 listopada 2015 roku.

Zdzisław Wiatr urodził się 8 kwietnia 1960 roku w Głubczycach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach (1981-86), gdzie zrealizował dyplom z wyróżnieniem w pracowni ksiązki prof. Romualda Romaniuka oraz w pracowni malarstwa prof. Macieja Bieniasza. Pracuje w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, malarstwem i fotografią. Zrealizował 30 wystaw indywidualnych, brał udział w blisko 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, w większości rysunku i grafiki.
Nagrody: wyróżnienie – International Exhibition Of Miniature Art., Toronto / 1989 i 1991; wyróżnienie – „Misterium cierpienia – misterium odkupienia”, Bielsko Biała, 2005; nagroda równorzędna – “Gdy słowo staje się obrazem”, Poznań, 2006.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *