Akademicki zawrót głowy


9 marca 2018 roku Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie otworzyła swe podwoje dla uczniów szkół średnich. Propozycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Uczelnię odwiedziło ponad tysiąc uczniów ze szkół w Częstochowie i regionie częstochowskim. Wszystkich zadziwił rozmach i atrakcyjność przygotowanego przez AJD programu.

– Ideą tegorocznego Dnia Otwartego jest nie tylko promocja bogatej oferty studiów przegotowanych przez Uczelnię, ale również całego dorobku, którym dysponuje Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Przyjęliśmy bardzo wiele grup z częstochowskich szkół ponadgimnazjalnych, jak również z: Kłobucka, Radomska, Krzepic, Koniecpola, Złotego Potoku i innych miejscowości. Otrzymaliśmy zgłoszenia do udziału w ponad 90 procentach zajęć – mówi Marek Makowski z Biura Promocji AJD. Zderzenie z przebogatą ofertą AJD dla wielu młodych osób było pozytywnym zaskoczeniem, co potwierdzali w rozmowie z „Gazetą Częstochowską”. Nasza redakcja tym razem odwiedziła Wydział Nauk Społecznych i Wydział Matematyczno-Przyrodniczy.

Studentki pierwszego roku licencjatu pielęgniarstwo – Kinga Szychalska i Julia Skrzypiciel promowały swój kierunek nauki. – Nasza pracownia kształcenia umiejętności pielęgniarskich jest bardzo dobrze wyposażona i mamy świetne warunki do nauki. Pielęgniarstwo funkcjonuje dopiero pierwszy rok, ale wszystko idzie ku temu, żeby kierunek rozwijał się coraz bardziej. Zachęcamy uczniów, bo praca pielęgniarek jest niezbędna i jest na nią bardzo duże zapotrzebowanie na rynku pracy, dlatego zatrudnienie otrzymuje się bez problemu zaraz po ukończeniu studiów.
fot 2
Paweł Król, uczeń Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku im. Kazimierza Kosińskiego powiedział “GCz”:
– W tym roku matura i trzeba coś wybrać. Wybór jest ciężki, dlatego odwiedziłem Akademię Jana Długosza, aby zapoznać się z ofertą. Jestem w klasie matematyczno-fizycznej, zatem celuję bardziej w kierunku uczelni technicznych, ale oferta AJD jest bardzo bogata i zainteresowała mnie. Dni Otwarte są bardzo dobrze przygotowane, ale przede wszystkim wykładowcy są bardzo życzliwi i otwarci na młodych ludzi.

Zainteresowanie wzbudzało kolorowe stoisko licencjackiego kierunku dietetyka. Opowiadały o nim wykładowca dietetyki mgr Kamila Kapuśniak oraz studentki Karolina Wróbel i Malwina Wójcik. – Dietetyka działa trzeci rok, mamy dwie specjalności: poradnictwo dietetyczne i dietetyka w gastronomi. W prezentacji postawiłyśmy na kuchnię molekularną, która jest może bardziej dla oka niż żołądka, którą można się bawić, a jednocześnie jeść i samemu przygotować. Studia dietetyczne są ciekawe choćby ze względu na szeroki zakres miejsc pracy: w przedszkolach, szpitalach, poradniach, restauracjach. Studenci mają ciekawe praktyki, zajęcia są urozmaicone i ciekawe. Chcemy wystąpić o drugi stopień magisterski – mówi Kamila Kapuśniak. Studentki podkreślają, że ich wybór był i przemyślany, i trafiony. – Jesteśmy z Częstochowy i możemy korzystać, tu, w naszym mieście, z edukacji, która daje i satysfakcję, i przyszłość – mówią.

Zakład Badań Strukturalnych i Fizyki Medycznej, Instytut Fizyki, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy reprezentował dr Edmund Golis. – Przyznaję, że fizyka nie jest popularna wśród uczniów. To trudny, ale niezwykle ciekawy przedmiot, wyjaśnia przecież wiele prawideł naszego życia. Na naszym Wydziale studentów traktujemy indywidualnie. Stosujemy metodę tutoringu, gdzie wykładowca jest opiekunem dla studenta, wspiera go, ukierunkowuje i pomaga się realizować. Jest światłem dla jego rozwoju.

fot. 5
Nowym kierunkiem na AJD jest kryminalistyka. Opowiadają o niej Justyna Szyja i Agata Banaszkiewicz, studentki drugiego roku. – Mamy zajęcia z detektywami, policjantami, którzy pracowali w Centralnym Biurze Śledczym oraz w Wydziale Narkotykowym w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Po tym kierunku mamy szereg możliwości zatrudnienia: na policji, w straży pożarnej i straży granicznej, służbach więziennych. Praktyki odbywają się w biurach detektywistycznych, gdzie mamy do czynienia z procesem śledczym czy w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej. Mamy dwie specjalizacje: chemia w kryminalistyce – to praca w laboratorium oraz biometria, czyli zbieranie dowodów w miejscu zdarzenia.

Mocno zakorzenionym kierunkiem na AJD jest turystyka i rekreacja. Tu swą wiedzą podzieliły się z nami studentki drugiego roku: Małgorzata Paśnik, Aleksandra Szwedzińska, Larysa Ivanova i Kamila Łączna. – Turystyka to nasza pasja i na uczelni możemy ją rozwijać. Mamy wspaniałych wykładowców, podróżników, jak na przykład dr. Mariusza Rzętałę. Polecamy te studia wszystkim, którzy kochają podróże. Po tym kierunku jest wiele możliwości pracy w biurach podróży, hotelach, można też założyć własną działalność. Cieszy nas, że dużo uczniów zainteresowało się naszym kierunkiem, a my im mówimy, że AJD to najlepsza uczelnia i warto tu studiować.

Uczelnię odwiedzili też uczniowie częstochowskich szkół. Rozmawiamy z uczennicami pierwszej klasy Liceum im. Adama Mickiewicza Laurą Gabryjelską i Justyną Gajos. – To było ciekawe doznanie, wysłuchałyśmy arcyciekawego wykładu o Chinach dr. Mariusza Rzętały. Takie spotkania z Uczelnią pomagają nam w wyborze studiów, a to co zobaczyłyśmy bardzo nas zachęciło. Jeśli nie uda się nam dostać na prawo w innym mieście, to na pewno wybierzemy jakiś kierunek prawniczy na AJD. Wiemy, że od nowego roku nasza uczelnia będzie już uniwersytetem, to na pewno podniesie prestiż uczelni i przyciągnie wielu młodych ludzi.

O kierunku bezpieczeństwo narodowe mówi Karol Błachowicz, student drugiego roku. – Wybrałem ten kierunek z rozmysłem, wcześniej ukończyłem klasę wojskową, gdzie już liznąłem sporo praktyki. Z kolei na uczelni program nauki w dużej części opiera się na teorii, ale praktyki będą się już odbywać w takich instytucjach jak policja czy służba graniczna. Aktualnie wszedł projekt Legii Akademickiej, który rozszerzy formułę praktycznej nauki zawodu. Nasi wykładowcy są ciekawymi, kompetentnymi osobami. Wspaniałą postacią jest oficer dr hab. Andrzej Krzak, który był na wielu misjach, wielki pasjonat. Takim też tył śp. inspektor Adam Momot, który wiele lat przepracował w policji.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *