Znowu to zrobili!

Raków Częstochowa pokonał na wyjeździe Lecha Poznań, 2:1 w ostatnim, niedzielnym (30.10.2022) spotkaniu 15.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy! Gole częstochowianie w tym meczu zdobyli na otwarcie wyniku i kiedy to przypieczętowali zwycięstwo przy Bułgarskiej 17. Filipa Bednarka pokonali : Patryk Kun (49′) i Fabian Piasecki w trzeciej minucie doliczonego czasu gry drugiej części meczu. Jedyną bramkę dla gospodarzy zdobył Michał Skóraś w 67.minucie spotkania. Zawodnik ten występował w drużynie Rakowa w rundzie jesiennej sezonu 2019/2020.

W niedzielny wieczór (30.10.2022) na Stadionie Miejskim przy ulicy Bułgarskiej 17 w Poznaniu w meczu 15.serii spotkań o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy, zmierzyli się ze sobą Mistrz i wicemistrz Polski z ubiegłego sezonu.

Przed tym meczem liderem rozgrywek był Raków Częstochowa, który nad “Kolejorzem” miał aż dziesięć punktów przewagi. Początek spotkania należał do podopiecznych Marka Papszuna, którzy już w 7.minucie stworzyli sobie pierwszą okazję do zdobycia gola. Po centrze w pole karne Frana Tudora, piłka trafiła na głowę Vladislavsa Gutkovskisa, który minimalnie niecelnie uderzał obok bramki Filipa Bednarka.

Kolejne okazje mieli już do gospodarze i były one bardzo groźne. Najlepszą z nich miał w 25.minucie Mikael Ishak. W sytuacji sam na sam z Reprezentantem Szwecji górą był Vladan Kovačević. Mimo jeszcze kilku okazji z obydwu stron, do przerwy bramki już nie padły pierwsza część spotkania zakończyła się bezbramkowym remisem.

Druga odsłona rozpoczęła się wyśmienicie dla częstochowian. W 49.minucie prostą stratę tuż przed swoim polem karnym zaliczył Filip Szymczak. Piłkę przejął Bartosz Nowak, który od razu podał futbolówkę do Patryka Kuna. Wychowanek Koszałka Opałka Węgorzewo mając przed sobą tylko golkipera gospodarzy, pokonał go efektowną podcinką i w tym momencie Raków Częstochowa prowadził przy Bułgarskiej, 1:0!

Po stracie gola piłkarze “Kolejorza” ruszyli na bramkę Rakowa aby jak najszybciej zdobyć wyrównującą bramkę. Ta sztuka udała im się dopiero 67.minucie, kiedy to strzałem z za pola karnego Vladana Kovačevicia pokonał…były piłkarz Rakowa Częstochowa – Michał Skóraś!

Końcówka meczu to olbrzymia przewaga drużyny pod wodzą Marka Papszuna. Najpierw w 88.minucie po strzale Patryka Kuna piłka trafia w poprzeczkę, a dobitka Fabiana Piaseckiego był za mocna i piłka poszybowała wysoko ponad bramką zawodnika, który swoje pierwsze kroki stawiał w Sokole Kleczew.

W 90.minucie do bramki gospodarzy trafił Fran Tudor, jednak po weryfikacji VaR arbiter główny Pan Paweł Raczkowski z Warszawy nie uznał gola dla częstochowian, gdyż piłka po drodze odbiła się jeszcze od ręki Fabiana Piaseckiego  co pokazały telewizyjne powtórki – arbiter ze Stolicy miał absolutną rację.

Do regulaminowego czasu gry arbiter doliczył aż sześć minut i właśnie w połowie tego doliczonego czasu gry “Czerwono – niebiescy” zdobyli gola, który dał im zasłużone trzy punkty. Po centrze z rzutu wolnego Iviego Lopeza najwyżej do piłki wyskoczył nie kto inny a…Fabian Piasecki, który z bliska pokonał golkipera gospodarzy!

Mimo jeszcze trzech minut do zakończenia meczu więcej goli już nie padło i tym samym Raków Częstochowa pokonał na wyjeździe poznańskiego Lecha, 2:1. Dla podopiecznych Marka Papszuna było to trzecie, kolejne zwycięstwo odniesiona nad “Kolejorzem” wliczając po drodze jeszcze triumf w Superpucharze Polski. Łącznie Raków Częstochowa jest niepokonany w starciach z drużyną ze Stolicy Wielkopolski już od…ośmiu spotkań!

Po spotkaniu z Lechem Poznań, Raków Częstochowa ma na swoim koncie już 35.punktów i  ma aż o siedem “oczek” przewagi nad drugą w tabeli, warszawską Legią! Natomiast nad drużyną z Poznania, ekipa Marka Papszuna ma aż…trzynaście punktów w zapasie!

Kolejny ligowy mecz Raków Częstochowa rozegra w sobotę, 5.listopada br. O godzinie 20:00 przed własną publicznością “Czerwono – niebiescy” będą podejmowali ZKS Wisłę Płock. Płocczanie mają na swoim koncie 25.punktów zajmują w tabeli piątą lokatę.

Spotkanie z “Nafciarzami” będzie ostatnim w 2022 roku meczem przy Limanowskiego 83. W zespole z Płocka występuje dwóch byłych zawodników Rakowa: Łukasz Sekulski i Damian Warchoł, natomiast trenerem bramkarzy jest…były wieloletni współpracownik Marka Papszuna, Maciej Sikorski.

Mecz z Wisłą Płock pokażą “na żywo” aż trzy stacje telewizyjne: ogólnodostępna TVP Sport (początek przedmeczowego studia od godziny 19:20) oraz Canal + Sport i Canal + Sport 3. Tutaj wstęp do meczu zaplanowano na godzinę 19:30.

30.10.2022, g.17:30: Poznań (Stadion Miejski):

KKS Lech Poznań – RKS Raków Częstochowa 1:2, (0:0),

0:1: Kun 49′

1:1: Skóraś 67′

1:2: Piasecki 90+3′

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Żółte kartki: Šatka 8′ (faul), Szymczak 59′ (faul), Ishak 85′ (faul), Marchwiński 90+3′ (faul), Skóraś 90+7′ (faul), Sobiech 90+7′ (faul) – Tudor 73′ (faul), Wdowiak 89′ (faul), Arsenić 90+5′ (faul). Widzów: 22 817.

KKS Lech Poznań: 35.Filip Bednarek – 44.Alan Czerwiński (69′ 23.Kristoffer Velde), 25.Filip Dagerstål (90+1′ 30.Nikoloz „Nika” Kwekweskiri), 37.Ľubomír Šatka, 16.Antonio Milić, 21.Michał Skóraś, 6.Jesper Kewe Karlström, 22.Radosław Murawski, 7.Afonso Gamelas de Pinho Sousa (69′ 11.Filip Marchwiński), 17.Filip Szymczak, 9.Mikael Ishak (kpt) (90+1′ 90.Artur Sobiech). Trener: Denny Landzaat.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 7.Fran Tudor, 24.Zoran Arsenić (kpt), 4.Efstrátios Svárnas, 22.Deian Sorescu (81′ 2.Tomáš Petrášek), 66.Ioánnis Giannis Papanikoláou (68′ 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren), 30.Władysław Koczerchin (81′ 8.Ben Lederman), 11.Iván López Álvarez “Ivi López”, 27.Bartosz Nowak (64′ 17.Mateusz Wdowiak), 23.Patryk Kun, 21.Vladislavs Gutkovskis (64′ 99.Fabian Piasecki). Trener: Marek Papszun.