W tym tygodniu na Jasnej Górze


Rozpoczyna się pierwszy sierpniowy szczyt związany z uroczystością Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia). Każdego dnia przybywać teraz będą duże piesze diecezjalne grupy i wiele mniejszych, docierać też będą pielgrzymki rowerowe i biegowe. Pątnicy modlą się o pokój, za Kościół i Polskę. Wejścia poszczególnych dużych grup na plac pod Szczytem są transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube.

 

 

Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę to w tym roku wielkie rekolekcje o Kościele. Grupy podążające do Częstochowy realizują w drodze program duchowy roku duszpasterskiego w Polsce: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Są prośby, by Bóg wzbudził w parafiach, wspólnotach gorliwość, wierność, miłość do Jego słowa, do Jego sakramentów. Wobec grozy wciąż toczącej się wojny w Ukrainie zanoszona jest modlitwa o pokój i wyrazy solidarności z cierpiącymi z powodu rosyjskiej agresji.

 

W sumie w tygodniu poprzedzającym uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, a więc od 7 do 14 sierpnia dotrze ponad 40 diecezjalnych pielgrzymek i wiele mniejszych.

 

Już jutro (8 VIII) dotrze jubileuszowa 20. Piesza Pielgrzymka Diec. Świdnickiej. Wejście o godz. 13.00 a Msza św. o 14.30. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się w duchu wdzięczności za dwadzieścia lat rekolekcji w drodze, za wszystkich pielgrzymów, za diecezję świdnicką, która w przyszłym roku będzie przeżywać 20 lat istnienia. Ich hasło to: „Laudate Dominum”.

 

W czwartek, 10 VIII w południe dotrze 43. Piesza Pielgrzymka Wrocławska. Towarzyszy im hasło „Piękna Oblubienica”. Jego autorem jest biskup Maciej Małyga. Nawiązuje do Oblubienicy, która ukazuje się jako Kościół, i Maryja. Z pątnikami idzie bp Jacek Kiciński, który z pielgrzymką wrocławską wędrował już prawie 30 razy. Jako biskup idzie 8 raz.

 

W piątek, 11 VIIII dotrze jedna z największych pieszych pielgrzymek – krakowska i dwie z dalekich zakątków Polski – ełcka i elbląska. Przyjdą także pątnicy diec. bielsko-żywieckiej. Wejścia rozpoczną się od godz. 10.00, jako ostatnia o godz. 18.00 wejdzie Pielgrzymka Elbląska.

 

W sobotę, 12 VIII, po 19 dniach drogi i pokonaniu 640 km wejdzie 42. Kaszubska Piesza Pielgrzymka, która wyruszyła z Helu. Wejścia rozpoczną się od godz. 9.30 i jako pierwsza wejdzie Pielgrzymka Diec. Sandomierskiej, ostatnia grupa to Pielgrzymka Toruńska i Ziemi Lubawskiej (ok. godz. 17.00). tego dnia przyjdą też pedagodzy w 31. Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców “Warsztaty w drodze”. Mają do pokonania ok. 350 km, do celu dotrą z pątnikami pielgrzymki diec. zielonogórsko-gorzowskiej. Pierwszy przewodnik ks. Eugeniusz Jankiewicz nazywał tę pielgrzymkę „ogólnopolską radą pedagogiczną”. Dotrze też Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg i Kultur.

 

Najwięcej pielgrzymek dotrze 13 i 14 sierpnia (niedziela – poniedziałek).

13 sierpnia wejścia rozpoczną się już o godz. 7.30 a zakończą o 18.30. Wśród pielgrzymek będą te „długodystansowe”, czyli z arch. szczecińsko-kamieńskiej, szczególnie ci, którzy wychodzą sprzed krzyża w nadmorskim Pustkowie. Wierni z Łukęcina idą aż 20 dni. Również długą trasę do pokonania ma Piesza Pielgrzymka Diec. Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Grupa z Ustki ponad 600 km pokonuje w 19 dni. Dotrze też po raz 386. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu. Pątnicy z Kalisza przychodzą na odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, a dzień po uroczystości, 16 sierpnia, z Jasnej Góry także pieszo wracają do Kalisza.

 

Wigilia uroczystości, czyli 14 sierpnia to wejście najbardziej znanej paulińskiej Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, która wyruszyła w tym roku już po raz 312.

Tego dnia dotrą m.in. studenci (43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna), rodziny z „wędrującym przedszkolem” (40. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin), strażacy (17. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków), niepełnosprawni (32. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin, której trasa jest dostosowana zarówno do wózków inwalidzkich, jak i dziecięcych).
14 sierpnia dotrze także jubileuszowa 30. Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego z udziałem delegacji z Litwy, Słowacji. Niemiec i USA. Pod Częstochową na tzw. Przeprośnej Górce dołączą do nich inni przedstawiciele służb mundurowych – Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Tradycyjnie 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP i rocznicę Cudu nad Wisłą na Jasnej Górze główna Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie.

 

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *