10-lecie Amazonek


Rok 2006 jest rokiem jubileuszowym dla częstochowskich Amazonek, które obchodzą 10-lecie ruchu amazońskiego w regionie oraz 5-lecie istnienia Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek

Działalność Stowarzyszenia zapoczątkowały spotkania kobiet mieszkających na terenie Częstochowy, które zetknęły się z chorobą nowotworową piersi. Dziewięć z nich utworzyło Koło Amazonek, działające w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Rakiem Piersi “MARIA”. Początkowo grupa pod przewodnictwem Anny Stefańczyk organizowała we własnym zakresie zebrania, gimnastykę, bale charytatywne i aukcje dla pozyskania dodatkowych funduszy. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Amazonki otrzymały własny lokal w Domu Księcia, a w 2001 roku dokonano rejestracji Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. Jego prezesem jest obecnie Janina Zenona Stryczak, która przewodzi Amazonkom od początku istnienia grupy.
Głównym celem Amazonek jest dotarcie do kobiet po mastektomii, którym potrzebne jest wsparcie psychiczne. – Pragniemy, aby kobiety uświadomiły sobie, że rak to nie wyrok Na comiesięcznych spotkaniach w klubie pomagamy sobie nawzajem, zapraszamy lekarzy i gości z innych organizacji. Chcemy pomóc wszystkim kobietom, którym pomoc jest niezbędna – mówi prezes SCA Janina Zenona Stryczak.
Amazonki nawiązały współpracę z Polska Federacją Kobiet po Mastektomii i Centrum Onkologii w Warszawie. Stowarzyszenie prowadzi rehabilitację fizyczną pod kierunkiem rehabilitanta, psychoterapię indywidualną i grupową, drenaż limfatyczny, naukę automasażu, organizuje spotkania z lekarzami, pokazy. konferencje, zebrania grup wsparcia oraz pomoc wolontariacką w szpitalach.
Co roku w pierwszą sobotę października Stowarzyszenie organizuje Ogólnopolską Pielgrzymkę Amazonek na Jasną Górę, dzięki której kobiety z całej Polski mogą się spotkać, wymienić doświadczeniami i wzmocnić psychicznie – w tym roku już po raz dziewiąty.
Siedziba Amazonek mieści się przy Al. Wolności 44 w Częstochowie. W każdy wtorek, czwartek i pierwszy poniedziałek miesiąca od godz. 17.00 dyżur przy telefonie (034 3682992) pełnią prezes Janina Zenona Stryczak i wiceprezes Elżbieta Kotas.

Co powinnyśmy wiedzieć o raku piersi? Przede wszystkim – wczesne wykrycie zmian nowotworowych w obrębie piersi daje prawie 100 proc. szansę wyleczenia. Kobiety powinny samodzielnie badać swoje piersi, a także regularnie poddawać się badaniom ultrasonograficznym i mammograficznym, które pozwalają wykryć 3-6 milimetrowe zmiany, których nie wyczuje dłoń kobiety czy lekarza.
Polki zgłaszają się na badania zbyt późno. Od momentu, gdy w tkance piersi zacznie tworzyć się guzek do czasu gdy osiągnie on średnicę około centymetra, zwykle upływają dwa lata. Zgłoszenie się w tym czasie do lekarza daje szansę na całkowite wyleczenie raka.
Samodzielne badanie piersi powinnyśmy przeprowadzać raz w miesiącu już od momentu ukończenia 15 lat. Pierwsze USG powinno być wykonane między 25. a 30. rokiem życia i powtarzane co pół roku, natomiast badanie mammograficzne od 40. roku życia co roku.
Jeśli wyczułyśmy niepokojące zgrubienie w piersi, nie ma jeszcze powodów do paniki. Według statystyk medycznych, mniej niż 10 proc. wykrywanych guzków to zmiany złośliwe. Reszta to głównie niegroźne torbiele i łagodne gruczolako-włókniaki, które nie zawsze wymagają leczenia. Nigdy nie należy jednak lekceważyć objawów – nawet niewielkie zmiany są powodem, by zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić szczególnie następujące objawy: zmiana wyglądu piersi, guzek lub zgrubienie, przewlekłe stany zapalne czy powiększenie i stwardnienie węzłów pachowych i nadobojczkowych.

ANNA STĘPIEŃ

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *