“Już był w ogródku, już witał się z gąską”

Mistrz Polski – Raków Częstochowa zremisował (1:1) w sobotę, 9.marca br. na wyjeździe z Puszczą Niepołomice w spotkaniu 24.Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Co ciekawe obie bramki w tym meczu zdobyli gospodarze! Najpierw w 26.minucie piłkę do własnej bramki skierował 22-krotny Reprezentant Mołdawii, Artur Crăciun. Natomiast w drugiej z pięciu doliczonych minut drugiej części spotkania “jedenastkę” pewnie wykorzystał…były piłkarz Rakowa Częstochowa, Łukasz Sołowiej.

Podopieczni Dawida Szwargi po ubiegłotygodniowym, ligowym zwycięstwie w Częstochowie z poznańskim Lechem, 4:0 wydawało się, że wracają na właściwe tory. Częstochowianie w przypadku sobotniego zwycięstwa w Krakowie z Puszczą Niepołomice i najbliższą środę, w Kielcach z Koroną – mogli zasiąść w fotelu lidera PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Niestety, ale tak się na razie nie stanie, bowiem pierwszy z warunków nie został spełniony. “Czerwono – niebiescy” zremisowali w Stolicy Małopolski z beniaminkiem rozgrywek a spory udział w zdobyciu jednego punktu przez niepołomiczan w starciu z aktualnym Mistrzem Polski, mieli…Jego dwaj byli zawodnicy, którzy na boisku pojawili się w drugiej części spotkania : Łukasz Sołowiej od 46.minuty – zdobywca gola wyrównującego w drugiej minucie doliczonego czasu gry i Hubert Tomalski, który na placu gry zameldował się w 82.minucie spotkania. Pierwsi w tym meczu groźny strzał oddali częstochowianie, kiedy to już w siódmej minucie Oliviera Zycha “zatrudnił” Ante Crnac. Jednak uderzenie Młodzieżowego Reprezentanta Chorwacji do lat 21 skutecznie obronił wychowanek SI Arki Gdynia.

Od 21. minuty  niepołomiczanie grali w osłabieniu, kiedy Ioan Calin-Revenco ostro potraktował rywala. Arbiter główny Pan Damian Sylwestrzak z Wrocławia bez wahania pokazał czerwoną kartkę i 22-krotnego Reprezentanta Mołdawii odesłał “pod prysznic”. Grający w przewadze jednego zawodnika “Czerwono – niebiescy” zwietrzyli swoją szansę na objęcie prowadzenia. Ta sztuka udała im się w w 26.,minucie kiedy to po dośrodkowaniu z lewej strony boiska w pole karne rywali Ericka Oumy Otieno piłkę do własnej bramki skierował Artur Crăciun!

Po objęciu prowadzenia częstochowianie dążyli do podwyższenia rezultatu. W 34.minucie co prawda piłka znalazła się w bramce “Żubrów” jednak na spalonym znajdował się Ante Crnac. Pierwsza część spotkania zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem ekipy Dawida Szwargi.

Na początku drugiej odsłony siły się wyrównały, bowiem w 49.minucie spotkania z boiska “wyleciał” Fran Tudor za drugą żółtą kartkę. Nominalni gospodarze tego meczu “poczuli krew” i starali się doprowadzić do wyrównania jednak bezskutecznie. Za to goście najpierw w 58.minucie a następnie na dwadzieścia minut przed zakończeniem meczu powinni to spotkanie rostrzygnąć na swoją korzyść. Najpierw po strzale Władysława Kochergina piłka trafiła w słupek a następnie również po uderzeniu Bartosza Nowaka…niepołomiczan uratował słupek!

Arbiter główny Pan Damian Sylwestrzak z Wrocławia do drugiej części gry doliczył co najmniej pięć minut. W drugiej z nich został podyktowany rzut karny dla Puszczy! Strzał Piotra Mrozińskiego ręką zatrzymał Bogdan Racovitan! Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Łukasz Sołowiej i pewnym strzałem w prawy róg bramki pokonał Vladana Kovačevicia!

Tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego – rzut wolny przed polem karnym Puszczy egzekwowali piłkarze Rakowa. Do piłki podszedł John Yeboah Zamora. Jednak strzał tego zawodnika był bardzo anemiczny i piłka trafiła wprost w mur Puszczy Niepołomice. Tym samym Raków Częstochowa zremisował na wyjeździe z Puszczą Niepołomice, 1:1 w spotkaniu 24.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Częstochowianie po tym meczu będą mieć na swoim koncie 40.punktów.

Kolejne ligowe spotkanie drużyna Rakowa Częstochowa rozegra w najbliższą środę, 13.marca br. O godzinie 18:30 częstochowianie zmierzą się na wyjeździe z Koroną Kielce w zaległym spotkaniu drugiej kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Ten mecz zostanie rozegrany na Suzuki Arena w Kielcach przy ulicy Ściegiennego 8.  Spotkanie “na żywo” od godziny 18:00 pokaże Canal + Sport. Bramkarzem Korony Kielce jest wypożyczony ( z opcją pierwokupu) do końca obecnego sezonu z częstochowskiego Rakowa, Xavier Dziekoński. Zawodnik ten w bieżącej kampanii rozegrał dziewiętnaście spotkań (18 w PKO Bank Polski Ekstraklasie i jedno w Fortuna Piłkarskim Pucharze Polski).

09.03.2024, g.17:30: Kraków (Stadion Cracovii im.Marszałka Józefa Piłsudskiego):

MKS Puszcza Niepołomice – RKS Raków Częstochowa 1:1, (0:1),

0:1: Crăciun 26′ (s)

1:1: Sołowiej 90+2′ (k)

Sędziował: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Żółte kartki: Tudor 31′ (faul). Czerwone kartki: Revenco 21′(za brutalny faul) – Tudor 49′ (za drugą żółtą, kartkę, faul). Widzów: 2264.

MKS Puszcza Niepołomice: 48.Olivier Zych – 8.Piotr Mroziński, 4.Tomasz Wojcinowicz, 22.Artur Crăciun (46′  27.Łukasz Sołowiej), 3.Roman Jurijowycz Jakuba, 67.Ioan-Călin Revenco, 14.Jakub Serafin (kpt) (46′ 9.Artur Siemaszko), 5.Konrad Stępień (74′ 16.Michał Walski), 70.Wojciech Hajda (82′ 10.Hubert Tomalski), 6.Jin-hyun Lee, 25.Kamil Zapolnik (78′ 23.Jordan Majchrzak).

Rezerwowi: 1.Kewin Komar – 19.Jakub Stec, 21.Michał Koj, 93.Bartłomiej Poczobut.

Trener: Tomasz Tułacz.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 25.Bogdan Racovitan, 24.Zoran Arsenić (kpt) (69′ 33.Kamil Pestka), 4.Strátos Svárnas, 7.Fran Tudor, 30.Władysław Koczerchin, 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 27.Bartosz Nowak (90+3′ 11.John Yeboah Zamora), 21.Dawid Drachal (72′ 20.Jean Carlos Silva Rocha), 26.Erick Ouma Otieno, 19.Ante Crnac (68′ 9.Łukasz Zwoliński).

Rezerwowi: 89.Kacper Bieszczad – 15.Adnan Kovačević, 17.Jakub Myszor, 22.Kacper Masiak, 23.Péter Baráth.

Trener: Dawid Szwarga.