Historyczne zwycięstwo w Lubinie!

W spotkaniu 18.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy, drużyna Rakowa Częstochowa pokonała na wyjeździe z KGHM MZKS Zagłębiem Lubin 2:1. Prowadzenie dla gospodarzy uzyskał w 13.minucie, Patryk Szysz. Natomiast dla częstochowian bramki zdobyli, Ivan Lopez Alvarez w 29.minucie oraz…Sasa Balić, który skierował piłkę do własnej bramki w 81.minucie. Podopieczni Marka Papszuna wygrali po raz pierwszy w tym roku w rozgrywkach Ekstraklasy. Raków Częstochowa również po raz pierwszy w historii swoich występów w Ekstraklasie, wygrał w Lubinie!

Początek spotkania należał do Rakowa, który rozpoczął go z dużą pewnością siebie. Widać było po podopiecznych Marka Papszuna, że przyjechali do Lubina…przełamać złą ligową serię. Jednak pierwszą groźną sytuację do zdobycia gola stworzyli…gospodarze.

W 6.minucie w boczną siatkę bramki strzeżonej przez Dominika Holca uderzył Patryk Szysz, który został “uruchomiony” długim podaniem przez Filipa Starzyńskiego, dla którego był 250.mecz w Ekstraklasie. Co nie udało się w tej akcji, to gospodarze sfinalizowali w 13.minucie. W zamieszaniu w polu karnym najskuteczniej zachował się Patryk Szysz, który strzałem w środek bramki zaskoczył bramkarza Rakowa!

Po stracie gola częstochowianie ruszyli do odrabiania strat. Przed polem karnym “Miedziowych” sfaulowany został Patryk Kun. Do rzutu wolnego podszedł Ivi Lopez. Hiszpan uderzył bardzo pewnie, w samo okienko bramki gospodarzy i Dominik Hładun – mimo, że wyciągnął się “jak długi” to nie miał szans obronienia strzału zawodnika urodzonego w Madrycie.

Pierwsza część spotkania zakończyła się remisem 1:1 i na drugą połowę zespoły wyszły z wielką wolą odniesienia pierwszego w tym roku zwycięstwa. W 50.minucie spotkania w polu karnym gospodarzy dość przypadkowo przez Lorenco Simicia został sfaulowany Vladislavs Gutkovskis. Napastnik Rakowa po tym starciu doznał kontuzji i musiał przedwcześnie opuścić boisko. W Jego miejsce na boisku pojawił się Jakub Arak. Dla byłego piłkarza Lechii Gdańsk był to debiut w oficjalnym spotkaniu “Czerwono – niebieskich”.

W zespole Rakowa Częstochowa bardzo dobre zawody rozgrywał Ivi Lopez. Hiszpan w 81.minucie “zakręcił” obrońcami gospodarzy. Piłkarz Rakowa oddał strzał na bramkę Zagłębia, piłkę zdołał co prawda sparować jeszcze Dominik Hładun, jednak zrobił to tak niefortunnie, że futbolówka trafiła w…Sasę Balicia.  Tym samym Czarnogórski pomocnik gospodarzy skierował piłkę do własnej bramki!

W samej końcówce spotkania podopieczni Martina Seveli mieli jeszcze co prawda jedną okazję do tego, aby doprowadzić do wyrównania – jednak piłkę skutecznie wypiąstkował Dominik Holec. W 88.minucie na boisku w drużynie Rakowa, zadebiutował drugi z nowych zawodników, Mateusz Wdowiak.

Tym samym drużyna Rakowa Częstochowa pokonała na Stadionie Zagłębia Lubin, gospodarzy 2:1. Raków Częstochowa po tym zwycięstwie, w tabeli PKO Bank Polski Ekstraklasy po 18.Kolejkach spotkań ma na swoim koncie 31.punktów i zajmuje trzecią lokatę. Do lidera, warszawskiej Legii, częstochowianie tracą pięć punktów, a do wicelidera, szczecińskiej Pogoni, cztery “oczka”.

Kolejne ligowe spotkanie drużyna pod wodzą Marka Papszuna rozegra w najbliższy piątek, 19.lutego br. O godzinie 18:00 na GIEKSA Arena w Bełchatowie, Raków podejmie 15.drużynę PKO Bank Polski Ekstraklasy i beniaminka, TS Podbeskidzie Bielsko – Biała.

Bielszczanie są jedną z najlepszych drużyn w 2021 roku. Podopiecznie Roberta Kasperczyka zdobyli już osiem punktów i jeszcze w tym roku nie przegrali meczu! Jednym z filarów defensywy drużyny spod Klimczoka jest były zawodnik Rakowa, Petar Mamić.

Mecz “na żywo” pokażą stacje Canal + Sport oraz Canal + Sport 3. Początek przedmeczowego studia od godziny 17:40.

21.02.2021, g.15:00 : Lubin (Stadion Zagłębia Lubin) :

KGHM MZKS Zagłębie Lubin – RKS Raków Częstochowa 1:2, (1:1),

1:0: Szysz 13′

1:1: Ivan Lopez Alvarez 29′

1:2: Balić 81′ (s)

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Simić 28′ (faul), Szysz 74′ (faul) – Sapała 57′ (faul), Jach 90+3′ (faul). Mecz bez udziału publiczności.

KGHM MZKS Zagłębie Lubin: 30,Dominik Hładun – 23.Jakub Wójcicki, 5.Lorenco Simić, 55.Damian Oko (84′ 9.Rok Sirk), 3.Sasa Balić (kpt), 17.Patryk Szysz, 14.Jakub Żubrowski, 8.Łukasz Poręba (78′ 26.Kacper Chodyna), 18.Filip Starzyński, 39.Miroslav Stoch (84′ 11.Samuel Mraz), 95.Dejan Drażić.

Rezerwowi: 12.Konrad Forenc – 27.Dominik Jończy, 21.Jakub Bednarczyk, 77.Mateusz Bartolewski, 4.Jewgienij Bashkirov, 99.Łukasz Łakomy. Trener: Martin Sevela.

RKS Raków Częstochowa: 28.Dominik Holec – 4.Kamil Piątkowski, 6.Andrzej Niewulis (kpt), 33.Jarosław Jach, 7.Fran Tudor, 15.Ioannis Giannis Papanikolau (59′ 20.Marko Poletanović), 10.Igor Sapała, 43.David Tijanić (88′ 8.Ben Lederman), 11.Ivan Lopez Alvarez (88′ 47.Mateusz Wdowiak), 23.Patryk Kun (88′ 17.Petr Schwarz), 21.Vladislavs Gutkovskis (51′ 18.Jakub Arak).

Rezerwowi: 1.Branislav Pindroch – 13.Piotr Malinowski, 14.Daniel Szelągowski, 71.Wiktor Długosz.

Trener: Marek Papszun