Historyk o historii swojego miasta


Blisko 150 osób wzięło udział w promocji książki pod tytułem „Wieś Rudniki w powiecie częstochowskim w latach 1261 – 2005”. Oprócz mieszkańców wsi na uroczystości, która w niedzielne popołudnie odbyła się sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudnikach pojawili się poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński, starosta częstochowski Andrzej Kwapisz, radni do sejmiku województwa śląskiego, radni rady powiatu i rady gminy.

Książkę „Wieś Rudniki w powiecie częstochowskim w latach 1261-2005” napisał Adam Jaruga, nauczyciel historii, od dzieciństwa mieszkający w Rudnikach. Podczas promocji opowiadał, jak zaraził się historią od swoich nauczycieli. Pasja historyka przekształciła się w zamiłowanie do regionu. Materiały i relacje, niezbędne do napisania książki zbierał od mieszkańców, którzy w rzeczywistości stali się współautorami tej publikacji. Książka jest monografią, jakiej nie powstydziłoby się żadne miasto. – Pisząc historię Rudnik opisuje pan historię naszego kraju – zwrócił się do autora poseł Szymon Giżyński. – Najprawdopodobniej będzie pan cytowany przez wszystkich tych, którzy w przyszłości w swoich publikacjach zechcą napisać o tej ziemi – dodał poseł Giżyński.
Zebrani na uroczystości goście nie kryli tego, że do książki mają bardzo emocjonalny stosunek, przede wszystkim dlatego, że książka przedstawia ich małą ojczyznę, z którą są bardzo silnie zżyci. Autor zapewniał przyszłych czytelników, że w książce znajdą też fakty, które nie wszystkim są znane. Adam Jaruga pytał gości promocji: – Czy wiedzą Państwo, jaki związek z Rudnikami mają królowie Jan Kazimierz i Jan Sobieski? Jaki Rudniki mają wkład w Powstanie Warszawskie? –Tego będzie można dowiedzieć się z książki – mówił.
– To zachęta do napisania kolejnej książki – powiedział starosta częstochowski Andrzej Kwapisz wręczając autorowi pióro. Adam Jaruga tajemniczo odpowiedział, że pierwsze przymiarki są już wykonywane.
Niedzielna promocja była miłym świętem wsi Rudniki. Mieszkańcy pokazali, że doceniają fakt, że ich „mała ojczyzna” doczekała się książkowej monografii.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *