SPOTKANIE Z POETKĄ


„jeżeli jeszcze nie wiesz
będziesz wiedział:
na świecie wszystko tyle waży
ile miłość”

16 lipca w Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ul. Jasnogórskiej odbyło się spotkanie z Elżbietą Cichlą-Czarniawską, poetką, powieściopisarką, historykiem literatury, a przede wszystkim kobietą wrażliwą i serdeczną.
Elżbieta Czarniawska czterdzieści osiem lat życia spędziła w Częstochowie. Tutaj uczęszczała do Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego ss. Nazaretanek. Po ukończeniu studiów polonistycznych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim podjęła pracę jako nauczycielka w częstochowskich szkołach. Ale już wówczas coraz wyraźniej interesowała i wciągała ją praca literacka. „Zdradziłam szkołę na rzecz twórczości” – wyznała Pani Elżbieta. Twórczość dla autorki „Zamurowanej dziupli” była i jest poszukiwaniem, wszechstronną pracą, walką z sobą i ze światem. Dzisiaj Elżbieta Cichla-Czarniawska jest uznaną i cenioną poetką. W swoim dorobku literackim posiada kilkanaście tomów poetyckich i kilka powieści.
W 1983 roku z żalem pożegnała Częstochowę i wraz z rodziną zamieszkała w Lublinie. Mimo upływu lat chętnie przyjeżdża do naszego miasta i spotyka się z czytelnikami. „Ilekroć odwiedzam swoją rodzinną Częstochowę, oddycham głęboko, żeby nasycić się tym czymś nieuchwytnym, co na ogół bywa niedostrzegalne dla postronnych. Częstochowa jest dla mnie jak pierwsza miłość (może nie całkiem odwzajemniona), która odciska na człowieku ślad na całe życie.(…)” – Te piękne słowa możemy przeczytać w książce wspomnieniowej Elżbiety Czarniawskiej pt. „Sumowanie znaków”.
Spotkaniu w Muzeum towarzyszyła atmosfera pełna niezwykłego uroku. Licznie zebrali się częstochowianie. Prof. dr hab. Elżbieta Hurnik w ciekawy sposób zaprezentowała wiersze poetki pochodzące z jej dawniejszych jak i współczesnych tomów poetyckich.
Ten wyjątkowy wieczór zakończyły długie, serdeczne rozmowy i pamiątkowe wspólne zdjęcia.

Fragment wiersza pt. „Arytmetyka czy magia?” pochodzi ze zbioru Elżbiety Cichli-Czarniawskiej „Moja sowa śnieżna”. Lublin, NORBERTINUM 2006, s.49

Barbara Szymańska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *