Zakończono głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2022. Poznajcie wyniki


Zakończyła się tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego. Jak podaje Urząd Miasta Częstochowy, do realizacji pójdzie 155 różnych pomysłów.

Dzielnica Kiedrzyn może w tym roku pochwalić się bez mała 20 proc. udziałem w wyborze zadań BO. Zgodnie z zasadami naszego BO, Kiedrzynowi wpadnie dzięki temu kwota niemal 50,5 tys. zł do wykorzystania na zadania dotyczące dzielnicy. W całym mieście zagłosowało natomiast prawie 20 tys. osób (czyli blisko 10 proc. tych, którzy mogli z tego prawa skorzystać).

Z poddanych pod głosowanie 455 projektów zadań do realizacji w przyszłym roku pójdzie 155. Zwycięzcą w kategorii ,,ogólnomiejskiej” jest Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej. Na warty 260 tys. zł projekt, dzięki któremu placówka zyska specjalistyczną karmę, sprzęt weterynaryjny oraz wsparcie w promowaniu adopcji, oddało głosy najwięcej częstochowian.

– 18 proc. głosów to projekty związane z budową parkletów, parków, zazielenieniem, sadzeniem drzew – podsumowuje tegoroczne statystyki Agata Wierny z Referatu Dialogu i Praw Człowieka UM. –  21 proc. głosów to z kolei zwierzaki – i te wolnożyjące i te mające właścicieli. Daje to niemal 40 proc. głosów na projekty, które możemy nazwać ,,ekologicznymi”.

W kategorii ,,dzielnicowej” często mieszkańcy stawiali na projekty, dotyczące bezpłatnej sterylizacji kotów i psów, domków dla osiedlowych kotów, poprawy drzewostanu, sadzenia żywopłotów. Pod hasłem ,,Częstochowa na zielonym szlaku” oddaliśmy też w konkretnych dzielnicach głosy na sadzenie nowych drzew. Najwyraźniej częstochowianie życzą sobie także, aby chętniej uprawianymi sportami stały się u nas… rugby i futbol amerykański. Ogólnodostępne treningi tych dyscyplin dla dzieci, młodzieży i dorosłych zyskały tyle głosów, że też ,,przeszły” wśród zadań dzielnicowych.

Wśród preferencji mocno trzyma się też miejska infrastruktura oraz kultura, ze wskazaniem na biblioteki. Chcemy, aby nie brakło tam wydawniczych nowości. I aby z korzystania ze zbiorów nie były wykluczone czytelniczki i czytelnicy ze szczególnymi potrzebami. Projekt ,,Książki i doposażenie dla Biblioteki Publicznej w Częstochowie” – warty 590 tys. zł – został drugim najszerzej popieranym projektem ogólnomiejskim.

źródło: UM Częstochowa

MS

Podziel się:

1 komentarz

  • Po analizie wyników dziwi fakt że we wszystkich wygrały psy i koty i festiwal kolorów a zapytanych przez że mnie osób nie głosował nikt na te projekty .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *