Podróż pełna refleksji


WYCIECZKA PATRIOTYCZNO-EDUKACYJNA DO KATYNIA

Laureaci konkursu na folder ścieżki edukacyjno-dydaktycznej „Zło dobrem zwyciężaj” przeprowadzonego przez Jasnogórską Fundację Pro Patria, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz NSZZ „Solidarność” Regionu Częstochowskiego, który podsumowano 17 lutego br. w nagrodę odbyli przepiękna podróż do miejsc pamięci narodowej na Kresach Wschodnich. – Przeżyliśmy wspaniałe chwile, dotykając śladów polskiej kultury i historii, i oddając cześć zamordowanym przez Sowietów Polakom – mówi mgr Marek Fiszer, nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych.

Wycieczka patriotyczno-edukacyjna, której głównym celem był Katyń trwała od 28 września do 4 października br. Uczestniczyli w niej uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych z Częstochowy oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida z Tychów, a także Siostry Zmartwychwstanki, pracownicy IPN i filmowcy, którzy kręcili reportaż z wyjazdu.
– Najpierw dotarliśmy do Nowogródka, gdzie urodził się Adam Mickiewicz. Zwiedziliśmy tam kościół, w którym został ochrzczony Mickiewicz oraz jego dom, pomnik i Górę (kopiec 22metry) naszego pisarza – opowiada Marek Fiszer.
Podczas przejazdu w kierunku Rosji uczestnicy odwiedzili cmentarz w Kuropatach koło Mińska, gdzie pochowane są ofiary sowieckich mordów dokonywanych przez NKWD w latach 1937-1941. – W lesie jest pochowanych około 250 tysięcy ofiar. Cały teren utkany jest setkami krzyży stawianymi w hołdzie brutalnie pomordowanym i nadal liczba ich przybywa – mówi Fiszer.
Głównym punktem wyjazdu było zwiedzanie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Tam, w miejscu szczególnym dla Polaków, gdzie Sowieci wiosną 1940 roku zamordowali około 4 tysięcy polskich oficerów, odprawiono uroczystą Mszę święta. – Obecnie w katyńskim lesie znajdują się tablice upamiętniające wszystkich poległych tam Polaków. Odnaleźliśmy m.in. kilkanaście nazwisk Polaków związanych z 7 Częstochowską Dywizją Piechoty. Wracając odwiedziliśmy stację kolejową Gniazdowo położoną w odległości niespełna 2 kilometrów od Katynia, gdzie transporty kolejowe przywoziły polskich jeńców z obozu w Kozielsku, a następnie ciężarówkami przewożono ich na miejsce kaźni – wspomina nauczyciel.
W Rosji zwiedzili również Smoleńsk, miasto, które przez kilkadziesiąt lat wchodziło w skład Rzeczpospolitej, a gdzie wiosną 1940 roku w siedzibie NKWD wymordowano wielu polskich jeńców przetrzymywanych w Katyniu.
Czwarty dzień podróży to pożegnanie z Rosją i wyjazd w kierunku Wilna na Litwie. – Przed stolicą naszych sąsiadów zatrzymaliśmy się w Ponarach. To memoriał upamiętniający tysiące ofiar różnych narodowości, wymordowanych w latach czterdziestych przez Niemców przy pomocy Litwinów. Liczba zamordowanych tam Polaków jest kwestią sporną, według szacunków jest to około 20 tysięcy ofiar – mówi Marek Fiszer.
Wilno (do 1939 roku było stolicą polskiego województwa wileńskiego) zrobiło na podróżujących ogromne wrażenie. – Mogliśmy dotknąć polskiej kultury, poznając zabytki związanych z naszą tradycją i historią. Modliliśmy się przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej i na cmentarzu na Rossie. zwiedziliśmy również Muzeum Ofiar Ludobójstwa, Górę Trzech Krzyży, skąd można było podziwiać całą panoramę stolicy Litwy, Katedrę Wileńską, Uniwersytet Wileński, gdzie studiował Adam Mickiewicz – wspomina wychowawca.
Ostatnim punktem wycieczki była mała litewska wieś Powiewiórki, gdzie w kościele im. Św. Kazimierza, Józef Piłsudski przyjął chrzest oraz Zułów, gdzie urodził się Marszałek. – W miejscu, gdzie kiedyś stał dom rodzinny Piłsudskiego, dziś rozpościera się dąb, który został posadzony 10 października 1937 r. – mówi Fiszer.

Grupę Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie przy al. Jana Pawła II tworzyli: Michał Adamicki, Szymon Wierus, Konrad Kuśmierski, Dariusz Zych pod opieką mgr. Marka Fiszera, a Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych przy ul. Św. Augustyna w Częstochowie – Mateusz Kowalik, Łukasz Kwaśny pod opieką mgr. Rafała Piotrowskiego.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *