Matematyka i plastyka


Te dwie dziedziny wydawać by się mogło, że są odległe od siebie. A jednak, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu nr 5 w Częstochowie udało się znaleźć nić łączącą oba obszary.

 

Ośrodek ten znalazł się w grupie pięciu placówek, które na terenie Polski uczestniczyły w oficjalnych obchodach Międzynarodowego Dnia Matematyki pod egidą UNESCO. Placówki te: Politechnika w Białymstoku, Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 w Bydgoszczy, Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych w Gdańsku, Przedszkole Miejskie Nr 5 w Olsztynie i nasz Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu nr 5 w Częstochowie – aktywnie uczestniczą na rzecz zwiększania dostępu do edukacji oraz nauk matematycznych, które kreują obraz współczesnego świata.

Częstochowski Ośrodek w ramach II Międzynarodowego Dnia Matematyki pod egidą UNESCO zorganizował Regionalny Konkurs Plastyczny „Cyferki dobrze znamy, w zwierzątka je zamieniamy”, przy współpracy Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy i Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Pomysł znalazł uznanie i szeroką liczbę uczestników. Swoje prace nadesłało 521 dzieci, z 54 placówek zlokalizowanych na terenie 13 gmin makroregionu częstochowskiego – 24 przedszkoli, 25 szkół podstawowych i 4 ośrodków (w tym jednego z Domu Dziecka w Militpolu na Ukrainie).

Uroczystość rozdania nagród miała miejsce 20 kwietnia w ROK i miała część oficjalną i część zabawową, oczywiście w matematycznym ujęciu. Z wielką radością obserwowaliśmy uśmiechnięte buzie dzieci i ich opiekunów podczas zabawy poprowadzonej przez pedagogów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie.

 

Lena Giergielewicz Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej zdobyła drugie miejsce w konkursie. Po nagrodę przyjechała z mamą Ewą Giergielewicz. – Narysowałam z piątki lwa, bo lubię te zwierzęta – powiedziała nam Lenka. Jej mama, podkreśliła, że córka po raz pierwszy wzięła udział konkursie o taki dużym zasięgu. – Przezywamy wielką radość, bo praca Lenki została doceniona. To plastyczne zainteresowanie jest dla nas, rodziców, zaskoczeniem, bo ostatnio córka bierze udział i w innych konkursach, gdzie także zdobywa laury. I, co ważne, prace swoje wykonuje samodzielnie i z wielkim zaangażowaniem – dodała pani Ewa.

 

Z kolei druga nasza rozmówczyni – Lena Hodak ze Szkoły Podstawowej Nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza w Myszkowie zdobyła wyróżnienie. – Wzięłam udział w konkursie, by sprawdzić swoje plastyczne umiejętności, rozwinąć się i jednocześnie pobawić. Z dziewiątki, która jest moją ulubioną cyfrą narysowałam małpkę. Lubię rysować, to mój sposób na nudę – mówi Lena Hodak. – Lena chętnie bierze udział w różnych konkursach, ostatnio w ogłoszonym przez Państwową Straż Pożarną „Straż Pożarna za 30 lat”. Tworzy ciekawe i interesujące prace. Jest też uzdolniona muzycznie oraz matematycznie, stąd jej zainteresowanie konkursem – dodaje nauczycielka plastyki w SP Nr 5 w Myszkowie Agata Będkowska.

 

 

Laureaci Konkursu

W kategorii przedszkole przyznano następujące nagrody:

I miejsce – Borys Gajda z Miejskiego Przedszkola Nr 23 im. Jasia i Małgosi w Częstochowie

II miejsce – Iga Łyszczarz z Gminnego Przedszkola w Olsztynie

III miejsce – Liwia Sytniowska z Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Myszkowie

I Wyróżnienie – Iana Birliga z Przedszkola w Poczesnej

II Wyróżnienie – Tomasz Kopryś – z Przedszkola  Nr 6 w Zawierciu

 

W kategorii klasy I – III szkoły podstawowej przyznano następujące nagrody:

I miejsce – Aleksandra Gural ze Szkoły Podstawowej im. kpt. Leonida Teligi w Poraju

II miejsce – Lena Giergielewicz Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej

III miejsce – Tobiasz Niemczyk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 5 w Częstochowie

I Wyróżnienie – Antoni Wacowski ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku

II Wyróżnienie – Ignacy Jagieła ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Częstochowie

 

W kategorii klasy IV – VIII szkoły podstawowej przyznano następujące nagrody:

I miejsce – Natasza Wichajlewa uczennica z Ukrainy

II miejsce – Łukasz Jóźwiak – Zespół Szkół Specjalnych Nr 45 w Częstochowie

III miejsce – Justyna Rabęda ze Szkoły Podstawowej Nr 49 im. Janusza Kusocińskiego w Częstochowie

I Wyróżnienie – Lena Hodak ze Szkoły Podstawowej Nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza w Myszkowie

II Wyróżnienie – Marcel Kołek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. A. Mickiewicza w Przyrowie

III Wyróżnienie – Maksymilian Wacowski ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku

 

Nagrody dla laureatów ufundował Wydział Edukacji UM, dla drugich – ROK, dla trzecich – CSP im. Jerzego Dudy-Gracza.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *