Rehabilitacja przez pracę


Od 11 lat istnieje Dom Dziennego Pobytu dla osób z upośledzeniem umysłowym przy ul. Focha 71 a.

Uczęszcza do niego 35 wychowanków w tym jeden na wózku inwalidzkim. Są to przeważnie absolwenci szkół specjalnych. Ich stopień upośledzenia uniemożliwia kontynuację nauki w innych placówkach. pracują pod czujnym okiem specjalistów – logopedy i rehabilitanta. – Chcemy dać szansę rozwoju naszym podopiecznym, bo każdy z nich powinien znaleźć swoje miejsce w życiu, poczuć się bezpiecznie – mówi Monika Podgórska, kierownik Ośrodka.
Jedną z form rehabilitacji zawodowej i społecznej jest praca. Wychowankowie rozwijają swoje zdolności i umiejętności podczas zajęć w pracowniach: krawieckiej i stolarskiej. Uczą się także obsługiwać nieskomplikowane urządzenia. Efektem ich pracy są wyroby z ceramiki, notesy, bloki rysunkowe, przedmioty z drewna. – Każdego roku staramy się rozszerzać naszą działalność. Chcąc pomóc rodzicom niedawno otworzyliśmy hostel, czyli miejsce, w którym osoby upośledzone mogą przebywać, gdy ich opiekunowie są zajęci – mówi Monika Podgórska. Placówka jest w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Oczywiście nie brakuje jej problemów, a wiążą się one głównie z brakiem środków, na przykład na materiały do zajęć, takie jak farba i glina.
Z okazji jubileuszu podopieczni Ośrodka wspólnie z rodzicami wzięli udział w “zajęciach otwartych”. Złożyły się na nie warsztaty terapeutyczno-logopedyczne, plastyczne, ceramiczne, ćwiczenia na siłowni. Z okazji swojego święta pensjonariusze przygotowali także przedstawienie “Strach na wróble szuka posady”. Spektakl ten będzie można obejrzeć po raz drugi podczas przeglądu Małych Form Teatralnych “Terapia przez sztukę” w Salezjańskim Ośrodku Wychowania i Animacji przy ul. Kościelnej.

eMKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *