Radosne Święto Plonów w Mełchowie w Gminie Lelów


27 sierpnia 2023 roku gospodarze Gminy Lelów, na czele z Wójtem Krzysztofem Molendą, podczas Gminnych Dożynek podziękowali rolnikom za całoroczny trud pracy. Życzenia złożyli też parlamentarzyści, na czele z Wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posłem na Sejm RP Szymonem Giżyńskim.

Było to prawdziwie radosne świętowanie rozpoczęte uroczystą Mszą Świętą w Kaplicy św. Brata Alberta w Mełchowie. Największą ozdobą uroczystości były artystyczne wieńce dożynkowe przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich.
 – Ta wielowiekowa, arcypolska tradycja przygotowywania wieńców przez Szanowne Panie z Kół Gospodyń Wiejskich tworzy integralną atmosferę dożynek, które są świętem religijnym, świętem dziękczynienia, wdzięczności Panu Bogu Najwyższemu. Jak pamięć nasza rodzinna sięga, zawsze na wsi ceniło się wspólnotę w wymiarze religijnym i modlitewnym. Zawsze mówiono; ,,Jak Chrystus z apostoły, módlmy się pospoły”, ,,gdzie jesteśmy razem, tam i Pan Bóg inaczej wysłucha”. I to było sedno i majestat kultu Bożego i modlitwy w dawnej Polsce, ale i dzisiejszej. Ta wspólnotowość przetrwała także podczas nabożeństwach przy kapliczkach przydrożnych, przy krzyżach, obrazkach Matki Bożej. Na wsi polskiej jest bardzo żywa. Żywa jest również tradycja pielgrzymkowa. W Polsce przedrozbiorowej było ponad czterysta świętych obrazów Matki Boskiej  otoczonej wielkim kultem i pielgrzymkową obecnością w dniach odpustu. To była mapa geografii religijnej, gdzie cały naród uciekał się o pomoc. Tę wspólnotowość przenosicie Państwo do dzisiaj. A tworzy ją rodzina, wspólnota miejscowości i parafii – mówił Wiceminister Szymon Giżyński. Jednocześnie pogratulował artyzmu i inwencji twórczyniom wieńców oraz życzył radosnego świętowania. 
Życzenia złożyła także Poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, list przysłała Europoseł Jadwiga Wiśniewska.   
Odwieczną tradycją jest także dzielenie chlebem. Starostowie Dożynek: Jadwiga Kośmider z Mełchowa i Paweł Kolasiński z Lelowa  na ręce wójta Molendy przekazali dar chleba, jako symbol dobrobytu dla wszystkich mieszkańców.  
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *