Muzeum Częstochowskie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie


Muzeum Częstochowskie w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy rekomendacji wiceministra Szymona Giżyńskiego, wykonało pełną konserwację zachowawczą oraz rekonstrukcyjną tła fotograficznego z widokiem klasztoru jasnogórskiego, w formie wielkoformatowego obrazu olejnego o wymiarach 305 x 260 cm.

 Tło służyło fotografowi ulicznemu Janowi Słotwińskiemu do wykonywania zdjęć pamiątkowych z Częstochowy. Z tej propozycji chętnie korzystali częstochowianie, pielgrzymi i turyści. Zdjęcia wykonywano całymi rodzinami.
Na obiekcie oprócz widoku Jasnej Góry umieszczono nad klasztorem, na obłoku, wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz napis: „1000 lat Polski / Pamiątka z Częstochowy 1966 r.” Tło powstało prawdopodobnie w I połowie XX w. i było używane do 1966 r. Jest to unikat na skalę krajową, a jego stan zachowania nie pozwalał na ekspozycję i groził całkowitą dewastacją obiektu.
Odnowione tło fotograficzne będzie zaprezentowane w muzeum, powstanie także jego odwzorowanie 3D dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt realizowany był od czerwca do grudnia 2023 r. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Efekty koronkowej roboty konserwatorskiej można oglądać w Ratuszu od 5 do 30 grudnia, zaś 9 grudnia będzie miało wyjątkowe wydarzenie, w której główna rolę odegra odrestaurowany obiekt.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *