Zmarła Królowa Elżbieta II


,,Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II” – oświadczyło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. O śmierci królowej Elżbiety II poinformował w czwartek wieczorem Pałac Buckingham. Elżbieta II zasiadała na tronie od 1952 r. Brytyjska królowa zmarła w czwartek w wieku 96 lat. Królowa Elżbieta II, była najdłużej urzędującą monarchinią Wielkiej Brytanii, zmarła w Balmoral w wieku 96 lat, po 70 latach panowania. Do końca zadziwiała aktywnością i elegancją.

Rodzina królowej zebrała się w szkockiej posiadłości po tym, jak w czwartek pojawiły się obawy o jej zdrowie. Po jej śmierci najstarszy syn Karol, były książę Walii, poprowadzi kraj w żałobie jako nowy król i głowa państwa dla 14 królestw Wspólnoty Narodów. W oświadczeniu Pałac Buckingham przekazał: „Królowa zmarła w pokoju w Balmoral dziś po południu. Król i królowa-małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu”.
Wszystkie dzieci królowej udały się do Balmoral, niedaleko Aberdeen po tym, jak lekarze umieścili królową pod nadzorem medycznym. Jej wnuk, książę William, jest tam również, a jego brat, książę Harry, jest w drodze – nie zdążył pożegnać się z babcią.
Kadencja królowej Elżbiety II jako głowy państwa obejmowała czasy powojenne i transformację od imperium do Wspólnoty Narodów, przetrwała koniec zimnej wojny oraz wejście i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jej rządy obejmowały 15 premierów, począwszy od Winstona Churchilla, urodzonego w 1874 roku, a także Liz Truss, urodzonej 101 lat później w 1975 roku i mianowanej przez królową na początku tego tygodnia. Przez całe swoje panowanie odbywała cotygodniowe audiencje u swojego premiera. W Pałacu Buckingham w Londynie tłumy oczekujące na informacje o stanie królowej zaczęły płakać, gdy usłyszały o jej śmierci. Flaga na szczycie pałacu została opuszczona do połowy masztu o 18:30 czasu BST.
Królowa urodziła się jako Elizabeth Alexandra Mary Windsor w Mayfair w Londynie 21 kwietnia 1926 roku. Niewielu mogło przewidzieć, że zostanie monarchą, ale w grudniu 1936 jej wuj Edward VIII abdykował. Ojciec Elżbiety został królem Jerzym VI, a w wieku 10 lat Lilibet, jak nazywano ją w rodzinie, została następczynią tronu. W czasie, gdy Wielka Brytania była w stanie wojny z Niemcami, Elżbieta i jej młodsza siostra, księżniczka Małgorzata, spędziły większość czasu wojny w zamku Windsor po tym, jak ich rodzice odrzucili propozycję ewakuacji do Kanady. Po ukończeniu 18 lat Elżbieta spędziła pięć miesięcy w Pomocniczej Służbie Terytorialnej i nauczyła się podstaw mechaniki samochodowej i jazdy.
Podczas wojny wymieniała listy ze swoim trzecim kuzynem, Filipem, księciem Grecji, który służył w Royal Navy. Ich romans rozkwitł i para pobrała się w Opactwie Westminsterskim 20 listopada 1947 roku, a książę przyjął tytuł księcia Edynburga. Później opisała go jako „jej siłę i oparcie”. Byli przez 74 lata małżeństwem, Filip zmarł w 2021 roku, w wieku 99 lat.
fot. Wikipedia
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *