W Mykanowie zainaugurowało akcję profilaktyczno-edukacyjną „Świetlisty powiat”


Komenda Miejska Policji w Częstochowie wspólnie ze Starostwem Powiatowym 26 października 2022 roku  zainaugurowała akcję profilaktyczno-edukacyjną „Świetlisty powiat”. W ramach kampanii policyjni profilaktycy będą przeprowadzali prelekcje w szkołach, ucząc dzieci z klas młodszych prawidłowych zachowań na drodze. Wszystko po to, by zawsze bezpiecznie docierały do szkoły i z niej wracały.

Szef częstochowskiego garnizonu młodszy inspektor Dariusz Kiedrzyn i Starosta Częstochowski Krzysztof Smela pojawili się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mykanowie, celem zainaugurowania akcji „Świetlisty powiat”. Na najbardziej ruchliwej drodze przy Szkole policjanci i przedstawiciele samorządu uczyli dzieci prawidłowych zasad bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez jezdnię. Każdy uczeń otrzymał tez odblaskowy plecak i przywieszkę do plecaka.

Policjanci przypomnieli uczniom, że pieszy pod żadnym pozorem nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Musi zdawać sobie sprawę, że żaden pojazd w miejscu się nie zatrzyma. Przed wejściem nawet na oznaczone przejście dla pieszych musi się rozejrzeć i upewnić, że wszyscy uczestnicy ruchu go dostrzegli i może bezpiecznie przejść na drugą stronę. Wprawdzie pieszy ma pierwszeństwo, gdy znajduje się na przejściu dla pieszych lub gdy na nie wchodzi, ale nie oznacza to, że może na nie wchodzić „z marszu” wprost pod koła jadącego pojazdu. Będąc już na jezdni nadal musi wykazać się ostrożnością i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Na przykładzie przejścia, znajdującego się w pobliżu Szkoły mundurowi omówili także zasady prawidłowego przechodzenia przez przejście dla pieszych, na którym znajduje się pośrodku wysepka. Większość osób jest przekonanych bowiem, że znajdując się na wysepce to nadal ma pierwszeństwo. Otóż nie, bo stojąc w obrębie wysepki pieszy znajduje się w strefie tak zwanego azylu i zejście na drugą część przejścia wymaga respektowania zakazu wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Rozpoczęte dzisiaj działania w ramach akcji „Świetlisty powiat” mają na celu podniesienie świadomości najmłodszych uczestników ruchu drogowego o czyhających na drodze zagrożeniach. W ramach akcji profilaktycy z ruchu drogowego i prewencji będą odwiedzali placówki oświatowe na terenie powiatu częstochowskiego, gdzie będą rozmawiali o bezpieczeństwie na drodze, w domu, podczas zabaw na podwórku czy przy kontaktach z osobami obcymi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *