W opozycji do SLD i PO – PiS broni rodzimego handlu


Markety z kapitałem zagranicznym stały się wizytówką Częstochowy. Jest ich w naszym mieście już grubo ponad sto. W przeliczeniu na dzielnicę wychodzi ponad dwadzieścia na jedną. Takim wynikiem nie może poszczycić się żadne miasto w Polsce, nawet stolica.

Za kadencji obecnego prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka wydano 41 pozwoleń na budowę sklepów wielkopowierzchniowych (powyżej 100 metrów kwadratowych). W 2010 – 7, w 2011 – 9, 2012 – 9, w 2013 – 11. W tym roku takich pozwoleń wydano już 5. Dla GC INVESTMENT-PL Sp. z o.o. (1137 m2 przy ul. Korczaka 11); WITMIR-u Sp. cywilna ( 1419 m2 przy ul. Św. Rocha 186); MONDIAL-u, ZOLTAR (1210 m2 przy ul. Św. Barbary 77/79), PPH JAWMAR (917 m2 przy ul. Lenartowicza ); UNIPOL-u (462 m2 przy ul. Wałowej 3).
Póki co udało się zahamować budowy marketów w dwóch przypadkach. Na ostatnią sesję Rady Miasta Częstochowy radny Artur Gawroński przygotował uchwałę w sprawie planu miejscowego w dzielnicy Północ, gdyż miasto na terenach zielonych, czyli tam gdzie nie wolno stawiać infrastruktury usługowo-przemysłowej, wydało pozwolenie na budowę marketu.
Kolejna sprawa dotyczy skrzyżowania ul. św. Barbary 22 i Zaciszańskiej, gdzie magistrat przygotował do sprzedaży cztery działki. Radny wydali pozwolenie na sprzedaż jednej, na której zainteresowany nabywca (dealer samochodowy) chce postawić salon samochodowy. Pozostałe trzy nie uzyskały zgody radnych na sprzedaż. – Oferenci nie określili wyraźnie na co chcieli przeznaczyć działki. W tej sytuacji istnieje uzasadniona obawa, że na markety. A tych w Częstochowie jest już zbyt wiele. Ich liczna obecność w dzielnicach zniszczyła całkowicie lokalny handel – mówi radny Artur Gawroński.
Następna kwestia, nad którą obradowali radni, a która dotyczyła marketów, to zatwierdzenie (głosami PO i SLD) planu miejscowego w rejonie skrzyżowania ul. Warszawskiej – DK-1 – Jana Pawła II. Na tym obszarze Carrefour ma postawić wielki market, który nazywa się centrum logistycznym. Usilnie optujący za podjęciem tej uchwały Bartłomiej Sabat akcentował, że pozwolenie na budowę jest już wydane i nie powinno się utrudniać budowy brakiem miejscowego planu. Diametralnie różne zadnie mieli radni PiS. – Podjęcie tej uchwały spowoduje, że z publicznych pieniędzy dla Carrefoura zostanie przygotowana infrastruktura terenowa – odwodnienie, uzbrojenie, wytyczenie ulic. To ewenement, bo miasto pomoże w budowie marketu – komentuje Artur Gawroński.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *