W świątecznym klimacie


– dr inż. Joanna Wojtyra, Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie

 

Proszę opowiedzieć, jak wygląda celebracja Świąt Bożego Narodzenia w Pani rodzinie. Czy wiąże się to z jakimiś szczególnymi tradycjami?

W mojej rodzinie święta są tradycyjne – kolację wigilijną najczęściej przygotowujemy wspólnie z mężem. Moi synowie ubierają choinkę, obowiązkowo żywą. Na stole pojawiają się zupa grzybowa z łazankami, karp, kapusta z grzybami, śledź w oliwie, makowiec i sernik mojej mamy. Lubię śpiewać, więc kolędowanie to bardzo istotny punkt Świąt Bożego Narodzenia. Jest to dla mnie czas bardzo rodzinny, który poświęcam moim dzieciom. Razem pieczemy, gotujemy, malujemy, spacerujemy, bawimy się i raczej… mało sprzątamy.

 

Jak spędzacie Państwo święta w Wyższej Szkole Zarządzania?

– W Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie zawsze jest dużo pracy, nowe aktywności podejmowane są z dużą częstotliwością, ale w okresie przedświątecznym zwalniamy tempo. Szanujemy wolę naszych pracowników, aby mogli ten czas poświęcić na relaks i odpoczynek w gronie rodzinnym. W Uczelni wigilia jest zawsze dniem wolnym od pracy, więc życzenia składamy sobie wcześniej.

 

Korzystając z okazji – proszę opowiedzieć o samej instytucji, tj. jej historii i osiągnięciach.

– Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie jest uczelnią niepubliczną, która powstała w 1995 roku. Studia prowadzimy na poziomie licencjackim i magisterskim w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Uczelnia posiada bogatą ofertę studiów podyplomowych, realizowanych częściowo zdalnie. Największe, bo 20-letnie doświadczenie edukacyjne posiadamy w zakresie pielęgniarstwa – jesteśmy pierwszą Uczelnią w Częstochowie, która rozpoczęła kształcenie tej grupy zawodowej na poziomie wyższym. Wysoką jakość kształcenia mamy potwierdzoną pozytywnymi ocenami Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych. Niemal od początku swego istnienia bierzemy czynny udział w realizacji projektów o charakterze lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym. W ciągu prawie 30-letniej działalności przeprowadziliśmy 40 projektów, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa. Wiele z nich umożliwiło naszym studentom, absolwentom i nauczycielom akademickim podnoszenie swoich kompetencji. Przy wsparciu Unii Europejskiej zrealizowaliśmy projekty: „Z nami zdrowiej – kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne dla pielęgniarek i położnych”, „Program rozwojowy Wyższej Szkoły Zarządzania – efektywne zarządzanie”, „Inżynier – praktyczny zawód”, „Multimedialny nauczyciel”, „Nauczyciel przedmiotów zawodowych”, „Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych”, „Europielęgniarka – studia pomostowe dla pielęgniarek”.

W 2020 roku zrealizowaliśmy międzynarodowy projekt przy współpracy z University of Applied Sciences z Kowna pt. „Poprawa procesu komunikacji w instytucjach opieki zdrowotnej (przykład litewski i polski)”. W ramach programu Erasmus+ Uczelnia czynnie współpracuje z: Turcją – Ağrı İbrahim Çeçen University, Czechami, Włochami – Universita degli Studi di Perugia, Litwą – University of Applied Sciences. Uczelnia posiada własne wydawnictwo – Częstochowskie Wydawnictwo Naukowe przy WSZ, które publikuje Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie.

W obecnej chwili przygotowujemy się do zimowej rekrutacji na studia licencjackie i magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo oraz studia podyplomowe, m.in. Zarządzanie w ochronie zdrowia, Zarządzanie w oświacie, Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera.

 

Na koniec poproszę jeszcze o podsumowanie mijającego roku – co udało się Państwu dokonać, co poszło nie do końca po Państwa myśli, a jednocześnie jakie są plany na przyszły rok.

– Rok 2022 był bardzo pracowity, ale zarazem owocny, mimo wszelkich problemów ogólnoświatowych, z którymi mamy do czynienia do chwili obecnej. Udało nam się rozpocząć realizację kolejnego już projektu pt.: „Dostępność WSZ w Częstochowie”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest dostosowanie infrastruktury naszej uczelni do potrzeb studentów niepełnosprawnych, jak również podniesienie świadomości pracowników uczelni oraz pomoc dla studentów i wspieranie ich.

Kolejny sukces to uruchomienie Centrum Symulacji Medycznych w naszej uczelni, aby studenci pielęgniarstwa mogli zdobywać wiedzę praktyczną z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu szkoleniowego oraz najnowszych metod dydaktycznych.

W 2022 roku w ramach programu ERASMUS+ mieliśmy zaszczyt gościć pracowników dydaktycznych oraz administracyjnych z Uniwersytetu Ağrı İbrahim Çeçen z Turcji oraz Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Kownie (Litwa). W sierpniu oraz październiku delegacja naszych pracowników gościła w murach tureckiej uczelni. Współpraca dobrze rokuje – jesteśmy na etapie przygotowania międzynarodowego projektu, który będzie miał na celu porównanie warunków organizacji ochrony zdrowia w trzech państwach partnerskich.

Bardzo mnie cieszy również, że nasi studenci wyszli z inicjatywą zorganizowania w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie XXIX Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Rola pielęgniarki w opiece nad pacjentem z Pląsawicą Huntingtona”. Wydarzenie realizowane było przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Choroby Huntingtona.

Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie w 2023 roku stawia na rozwój – będziemy składać wnioski o utworzenie nowych kierunków studiów. Już od września kształcić będziemy również młodzież w nowo powstałym Liceum Medycznym – program liceum jest ogólnokształcący, z poszerzeniem wiedzy praktycznej z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu i nauk społecznych. Prowadzimy już w tej chwili nabór do pierwszej klasy.

Działamy również w dalszym ciągu dla młodzieży częstochowskiej, realizując kampanię społeczną pod hasłem „Wiedza ratuje życie”, w ramach której uczymy udzielania pierwszej pomocy, samoakceptacji i wskazujemy na zagrożenia jakie niosą alkohol, dopalacze i narkotyki.

Koło Naukowe Pielęgniarstwa kontynuuje realizację kampanii „Wiedza pielęgniarska wydłuża życie” i w 2023 roku przeprowadzi kolejną serię prozdrowotnych webinariów, skierowanych do słuchaczy Stowarzyszenia „Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku” oraz dla seniorów naszego miasta.

Jeśli chodzi o to, co poszło nie tak… Cóż, nie do końca mieliśmy na to wpływ, niemniej myślę, że nasz zespół się zmniejszył. Stwórca powołał do siebie zaskakująco szybko naszego bardzo dobrego przyjaciela, wykładowcę, lekarza, prorektora ds. nauki dr n. med. Marka Ludwika Grabowskiego, prof. WSZ. Ta strata bardzo istotnie wpłynęła na naszą uczelnianą rodzinę. Po raz kolejny straciliśmy człowieka mądrego, życzliwego, dającego poczucie bezpieczeństwa, który otaczał nasz wsparciem w trudnych chwilach.

 

Korzystając z okazji, Szanownym Pracownikom oraz Drogim Studentom Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie oraz wszystkim życzliwym nam ludziom pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Życzę Państwu pełnych spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia, dobrego wypoczynku w gronie najbliższych oraz energii, optymizmu i nadziei na lepszą przyszłość w 2023 roku.

Rozmawiał MICHAŁ SICIŃSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *