Nauka daje zawód, a zatrudnienie spełnienie


Do 12 lipca wyznaczono zamknięcie pierwszego terminu rekrutacji na studia w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (jeśli w tym czasie nie zostaną zajęte wszystkie przygotowane przez Akademię miejsca, Uczelnia w terminie sierpień-wrzesień ogłosi dodatkową rekrutację). Z myślą o kandydatach Uczelnia przygotowała 28 kierunków studiów: I., II i III stopnia. Na tej liście znajdują się kierunki umożliwiające po zakończeniu studiów rozpoczęcie kariery naukowej, jak również są takie, które pozwalają absolwentowi o podjęcie starań o ciekawe zatrudnienie.

– Ustawicznie monitorujemy rynek pracy, by przygotować się i odpowiednio reagować na jego potrzeby – mówi dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, prorektor ds. rozwoju AJD. – Zajęcia na kierunkach studiów są tak opracowane, by oprócz umiejętności związanych ze studiowaniem każdego z przedmiotu od razu kształcić studenta jako potencjalnego specjalistę, który ma być atrakcyjny i poszukiwany na rynku pracy. Służyć mają temu m. in. praktyki i staże. Uczelnia, współpracując z firmami i instytucjami zewnętrznymi, wyposaża przyszłego absolwenta w niezbędną wiedzę i narzędzia umożliwiające znalezienie pracy w Polsce lub w Unii Europejskiej.

Potwierdzeniem wysokiej jakość kształcenia w Akademii są pozytywne oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej – ciała złożonego z wybitnych znawców szkolnictwa wyższego, którzy monitorują prawidłowy przebiegiem procesu kształcenia w uczelniach wyższych. By zadbać o naukowo-zawodowy start studenta na rynku pracy, w Akademii od wielu lat pracuje Biuro Karier. Staże oraz praktyki i możliwość udziału w projektach adresowanych do studentów to niektóre zadania, jakie spełnia jednostka. Biuro pełni również funkcję organizatora targów pracy. Ich uczestnicy mogą wziąć udział w warsztatach. Korzystając z tej możliwości przyszli absolwenci dowiedzą się, jak aktywnie poszukiwać zatrudnienia, jakie potrzeby zgłaszają pracodawcy i jaki jest idealny profil potencjalnego fachowca, którego potrzebują firmy.

– Wśród wymagań takich jak uprawnienia do wykonywania zawodu: urzędnika, dziennikarza, trenera, księgowego, projektanta, pracownika socjalnego czy np. fizjoterapeuty ogromna rolę odgrywa postawa kandydata na miejsce pracy – wyjaśnia mgr Rafał Tomala, pracownik Biura Karier AJD. – Kreatywność, chęć uczenia się oraz zdobywania nowych umiejętności, a do tego takie cechy jak umiejętność pracy w zespole, a zarazem samodzielność, odpowiedzialność, cierpliwość czy dociekliwość w wypełnianiu stawianych przez pracodawcę zadań, to cechy które firmy bardzo cenią. Ważna jest również znajomość programów komputerowych oraz języków obcych. Dzisiaj liczy się już nie tylko język angielski, atutem jest znajomość języków do tej pory mniej docenianych jak np. chińskiego, języków skandynawskich czy naszych południowych sąsiadów czeskiego lub słowackiego.

Podpisane przez Uczelnię porozumienia z kilkudziesięcioma Uczelniami z ponad 10 państw Unii Europejskiej umożliwiają wyjazdy na studia, udział w wymianie czy wspólnych projektach naukowo-badawczych. Zdarza się, że najbardziej oddani i zaangażowani w ten proces studenci/absolwenci od razu otrzymują propozycje zatrudnienia na atrakcyjnym stanowisku pracy.

– Ogromnym bonusem studiowania w AJD jest możliwość poznania innej kultury, sposobu życia innych społeczeństw – twierdzi Paulina Głuszko, studentka analityki i kreatywności społecznej. – Jesienią wybieram się w ramach Programu Erasmus plus na studia do Uniwersytetu Ostrawskiego. Poznam nowych ludzi, dowiem się, jak i czym żyją Czesi, nauczę się języka. Jestem pewna, że kiedyś ta wiedza zaprocentuje. Z wyjazdem wiążę duże oczekiwania.

– Wiele zależy od zdeterminowania i zaangażowania w niełatwy, ale często kończący się powodzeniem proces poszukiwania pracy i własnego miejsca w życiu po skończeniu studiów – przekonuje Rafał Tomala. – Z pewnością w gorszej „pozycji startowej” ustawiają się osoby całkowicie pozbawione planu działania, niezdecydowane. Myślenie, że w trakcie studiów lub po studiach jakoś to będzie jest kardynalnym błędem. Już w trakcie warto robić wszystko, by oprócz dyplomu ukończenia Uczelni, gromadzić doświadczenie i dodatkowe uprawnienia.

Jak podnieść asertywność i łatwiej opracować swoją, indywidualną ścieżkę kariery?

– Temu może służyć np. zaangażowanie w pracę samorządu studenckiego, koła naukowego, praca w gazecie akademickiej, telewizji czy uprawianie sportu – tłumaczy Paulina Królak, studentka, b. przewodnicząca samorządu studentów AJD. – Działania, które podjęłam na studiach umożliwiły mi oprócz zdobycia wiedzy pozyskanie doświadczenia. Od kilku miesięcy pracuję w jednej z dynamicznie rozwijających się firm. Jest super – rozwijam się, realizuję, stanowię część zespołu, nie narzekam na zarobki. Wiem, że dzięki ukończonym w AJD kierunkom studiów mam wpływ na moją zawodową przyszłość i nie obawiam się jej zupełnie!

Silna i ustawicznie rosnąca pozycja w firmie, stałe wpływy na konto, konsumowanie, budowanie nowych relacji i funkcjonowanie we wciąż modernizującym się świecie, to wartości, które są pożądane przez młodych ludzi. Jednym ze sposobów na ich osiągnięcie są studia na naszej Uczelni – ale decyzja o tym to tylko Twój odpowiedzialny wybór. Wybierz jeden z około 30 kierunków – pomyśl, że kiedyś możesz stać się jednym z blisko 60 tysięcy naszych absolwentów. Tak wielu nie może się mylić w identyfikacji własnej drogi do celu!

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *