Kamienna baszta piekarza z Dalachowa


Od parafii do parafii w byłym województwie (200)

Do zakończenia opisu parafii w dekanacie praszkowskim pozostały jeszcze dwie parafie. Obydwie powstały niedawno, bo w połowie lata 80. ub. w. i znajdują się w Dalachowie i Cieciułowie. Niewątpliwie bardziej znany jest Dalachów, bowiem leży dokładnie w połowie drogi z Krzepic do Wielunia (przy szosie krajowej nr 43). Miejscowość ta ma dwa bardzo charakterystyczne i rzucające się w oczy obiekty przemysłu spożywczego. Bardziej widoczny, bo leżący przy skrzyżowaniu dróg w Dalachowie jest na wskroś nowoczesny młyn. Obiekt ten powstał już w 1960 r. lecz dopiero po przejęciu go od ojca przez Stefana Kurczakowskiego osiągnął krajową renomę. Rozbudowany i unowocześniony (własne laboratorium) posiada zdolność produkowania 6. gatunków mąki. Imponująco wygląda bateria silosów, które mogą pomieścić jednocześnie aż 1000 ton mąki. Młyn ten dostarcza także mąkę do znajdującej się naprzeciwko piekarni, która znajduje się obok niezwykle zagospodarowanego prywatnego siedliska. Właścicielem i projektantem zabudowy tej posiadłości jest mistrz piekarski Ireneusz Grądys. Na wznoszącym się terenie tej parceli zbudował trawnikowe tarasy, wzmocnione kamiennymi murkami i obsadzone wielorakimi drzewkami, krzewami i kwiatami. Kryją one cały system oczek wodnych i miejsc do odpoczynku. Ścieżki i schodki wykonane z drewnianych pieńków prowadzą do wysokiej kamiennej i bardzo romantycznej baszty (na zdjęciu). Zbudowana jest jak i pozostałe murki z brunatnego piaskowca (sprowadzanego specjalnie z kamieniołomu pod Radomskiem). Całość jest podświetlana reflektorami, oraz opleciona setkami światełek choinkowych – doskonale widoczna przy pokonywaniu szosą wzniesienia (w kierunku Częstochowy). Trudniej dostępny jest natomiast miejscowy kościół. By się przy nim znaleźć należy skręcić na skrzyżowaniu na zachód by po niespełna kilometrze zauważyć nowy, lecz niewielki kościół. Jego zaczątkiem jest pozwolenie na budowę sali katechetycznej wydane przez wojewodę częstochowskiego w 1981 r. Wtedy biskup Stefan Bareła ustanawia tutaj tzw. wikariat terenowy i przy bardzo dużym poparciu mieszkańców rozpoczyna się budowa obiektu sakralno-katechetyczno-mieszkalnego. Już w końcu 1984 r. poświęcony zostaje kościół, a rok później biskup Stanisław Nowak ustanowiono w Dalachowie samodzielną parafię. Jej pierwszy proboszczem zostaje ks. Jan Gaik, który jako wikary z Rudnik kierował budową nowej świątyni.
Łatwiej już było powołać do życia parafię w Cieciułowie – obszerna wieś na południe od Rudnik Wieluńskich. Powstała ona w 1986 r. po wydzieleniu z obszaru parafii w Żytniowie. Natychmiast też powstała prowizoryczna kaplica mszalna, bowiem budowa nowego kościoła mogła ruszyć dopiero 2 lata później. Bardzo szybko wzniesiono jednak część mieszkalną, a cały kompleks kościelny mógł już poświęcić biskup Stanisław Nowak w dniu 6 września 1992 r.
Opisany już w całości obszar dekanatu praszkowskiego leży obecnie na terenie województwa opolskiego. Obszar ten tworzy północną ścianę byłego województwa i sąsiaduje od wschodu z dekanatem krzepickim, który należy już do woj. śląskiego. Jednak jest jedna parafia w dekanacie krzepickim, która leży obecnie na Opolszczyźnie. Jest nią Jaworzno (pod Rudnikami) z zabytkowym drewnianym kościołem …cdn

Andrzej Siwiński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *