Krokodyla daj mi luby


Za przewóz przez granicę niektórych egzotycznych pamiątek możemy spędzić kilka lat w więzieniu.

Wielu turystów, którzy odwiedzają egzotyczne zakątki świata, pragnie przywieźć dla siebie bądź dla swoich bliskich pamiątki. Na bajecznie kolorowych targach Afryki i Azji, w sklepach i na ulicach miasteczek Ameryki Południowej, można znaleźć zarówno żywe ptaki, węże, żółwie, małpki, jak i tysiące pamiątek zrobionych z egzotycznych zwierząt i roślin. Zanim jednak damy się skusić motylowi o niezwykłych skrzydłach, oryginalnej torbie z krokodyla, cętkowanej skórze lamparta, delikatnej figurce z kości słoniowej albo pięknemu okazowi koralowca, zastanówmy się dwa razy.
Bardzo wiele pamiątek wykonywanych jest ze zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Produkcja tego rodzaju wyrobów, a przede wszystkimi międzynarodowy handel takimi przedmiotami oraz żywymi okazami zwierząt, doprowadził do wytępienia wielu gatunków i zagraża tysiącom innych.
Nawet jeżeli żywe zwierzęta lub rośliny albo pamiątki z nich wytworzone są sprzedawane na bazarach, w sklepach lub na giełdach, nie oznacza to, że ich kupowanie oraz wywóz są legalne! Ponad 800 gatunków zwierząt i roślin jest obecnie objętych całkowitym zakazem międzynarodowego handlu, a dalsze 30 tys. jest ściśle chronionych poprzez Konwencję Waszyngtońską (CITES) i przepisy prawa wspólnotowego dotyczące handlu zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt. Dla przewozu tych gatunków jak również jakichkolwiek przedmiotów z nich wykonanych niezbędne są specjalne zezwolenia CITES. Zgodnie z nowymi przepisami, przewóz tych gatunków bez zezwolenia jest traktowany jako przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat i konfiskata przewożonych okazów. Jeśli nie mamy pewności, czy przedmiot, który chcemy kupić, nie został wykonany ze zwierzęcia ginącego gatunku, lepiej poszukać innej pamiątki. Warto wiedzieć, że na terenie Unii Europejskiej większość zatrzymań przez służby celne, w związku z ochroną przyrody, dotyczy właśnie turystów przywożących żywe okazy lub pamiątki bez wymaganych dokumentów.
Z listą gatunków, których handel międzynarodowy jest ściśle regulowany można się zapoznać w Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1497/2003 z dnia 18 sierpnia 2003r. lub na stronie internetowej www.wwf.pl.

ŁUKASZ SOŚNIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *