KULTURA NA WSI / GOK pełen atrakcyjnych pomysłów dla mieszkańców


O zadaniach realizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury we Mstowie rozmawiamy z dyrektorem Krzysztofem Dryndą

 

Gminny Ośrodek Kultury to instytucja spełniająca ważną rolę wychowania w poczuciu umiłowania kultury i tożsamości narodowej, pielęgnowania tradycji i historii. Jakie kierunki działalności są dla Państwa priorytetem?

– Priorytetem są na pewno duże imprezy plenerowe gromadzące klika tysięcy ludzi, a także małe koncerty kameralne organizowane w sali widowiskowej GOKu. Nasze wysiłki i starania pobudzają lokalną społeczność do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach. Przez ostatnie lata w Gminie Mstów gościła cała plejada znakomitych artystów polskiej muzyki rozrywkowej. Znane nazwiska podnoszą rangę imprez i mają ogromny wpływ na frekwencję. Drugim bardzo ważnym kierunkiem działalności jest wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich, których w samej Gminie Mstów jest aż 10. Wynikiem wspólnych działań są dwie nowe imprezy: Kiermasz Bożonarodzeniowy i Kiermasz Wielkanocny, które ukazują rodzimą kulturę ludową w zupełnie nowym świetle. Świeże i nowoczesne podejście wielu pań buduje nową jakość na mapie kulturalnej Mstowa i okolic. Nie zapominamy także o szeroko pojętej edukacji. Ważne są dla nas nowatorskie zajęcia prozdrowotne dla dorosłych czy osób starszych, jak również rozwijanie talentów dzieci i młodzieży poprzez zajęcia muzyczne, plastyczne, zajęcia z cyfrowej fotografii czy robotyki.

 

GOK oczywiście pełni rolę kulturotwórczą, co szczególnie ważne jest na wsi, gdzie dostęp do kultury jest czasem utrudniony. Państwo oferujecie bogatą paletę wydarzeń, mających w swych założeniach ideę upowszechniania kultury. Wielkim powodzeniem cieszą się takie wydarzenia, jak Noc Świętojańska czy Święto Jabłka, Kiermasz Bożonarodzeniowy. Które z nich zaistniały z Pana inspiracji i jakie były kulisy ich powstania?

– Z mojej inspiracji powstał szereg mniejszych koncertów kameralnych organizowanych w ramach Walentynek lub Dnia Kobiet, gdzie tradycyjnie dobieram znanych muzyków i artystów. Odpowiadam też za promocyjną i techniczną stronę danego wydarzenia, sam też zajmuję się nagłośnieniem mniejszych imprez. Posiadamy salę widowiskową z bardzo dobrą akustyką i nowoczesnym zapleczem sprzętowym. Mieszkańcy doceniają fakt, iż mogą posłuchać muzyki znanych artystów i spędzić miło czas w ładnym, przyjemnym miejscu. Jeśli chodzi o imprezy plenerowe, to z mojej inicjatywy nastąpił ich znaczny rozwój i przysłowiowe podnoszenie poprzeczki. Przez ostatnie 13 lat wystąpiło u nas wiele postaci świata muzycznego, jak np.: Krzysztof Cugowski, Kombi, Czerwone Gitary, Krzysztof Krawczyk, Vox, Czesław Śpiewa, Janusz Radek, Andrzej Sikorowski, Wojciech Gąssowski, Andrzej Rybiński, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Tadeusz Woźniak i wielu innych.

 

Które z przedsięwzięć realizowanych w GOK przynoszą Państwu najwięcej radości i satysfakcji?

– Najwięcej radości i satysfakcji przynoszą duże imprezy plenerowe, które wymagają większego nakładu pracy, dobrej organizacji i sprawnej logistyki. Współdziałamy z kilkoma lokalnymi podmiotami i dzięki dobrej współpracy potrafimy osiągnąć założony cel. Mamy dużą satysfakcję, jeśli wszystko idzie po naszej myśli i przedsięwzięcie okazuje się sukcesem. Mniejsze występy gromadzące komplet widzów również są okazją do radości, gdyż w ten sposób staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom kulturalnym mieszkańców.

 

Od dwóch lat żyjemy w trudnym, pandemicznym czasie. Mimo to GOK działa intensywnie. Jakie pomysły zostały wprowadzone do kalendarza imprez w ostatnim czasie? I jak udawało się je przeprowadzać?

– Z rzeczywistości realnej przenieśliśmy się do tej wirtualnej. Zorganizowaliśmy wiele konkursów, które dotyczyły właśnie prac wykonanych na komputerze, np.: Wirtualna Kartka dla Mamy i Taty, Wirtualna Kartka Walentynkowa. Ponadto nasi Instruktorzy kręcili filmy edukacyjne z dziedziny rysunku, malarstwa, rękodzieła itp. Mimo iż formalnie byliśmy zamknięci, to staraliśmy się inaczej dotrzeć do naszych odbiorców. Nasze działania cieszyły się dużym zainteresowaniem, a wszelkie twórcze realizacje można obejrzeć na naszym Facebook’u lub kanale YouTube.

 

Państwa instytucja tętni muzyką, wszak powstało u was studio nagrań.

– Tak, mStovia Studio to mój pomysł na twórcze działanie w okresie trudnego czasu pandemii. Instytucja została zamknięta, zawieszono organizację imprez, skupiłem się więc na działaniach, których efektem są autorskie nagrania muzyczne. Piosenki na temat Mstowa w wykonaniu zespołu ludowego Mstowianki nagrane w nowoczesnej aranżacji spodobały się do tego stopnia, iż promocja teledysku jednej z nich odbyła się na antenie ogólnopolskiej – w Teleexpressie. Utwory innych wykonawców tzw. covery nagrywali młodsi wokaliści, a można ich posłuchać w serwisie muzycznym Soundcloud. Kolejne produkcje, w tym audiobook „Mstowskie Legendy” są w fazie nagrywania.

 

Czy kontynuuje Pan jakieś dzieła swoich poprzedników? Z jakich ich doświadczeń Pan korzysta?

– Na pewno kontynuujemy Noc Świętojańską, która przez ostatnie lata zmieniła się z małego festynu w imprezę masową dużej rangi. Świadome działanie przynosi określony skutek – mieszkańcy doceniają duży rozmach i sprawną organizację, a także ambitny dobór artystów. Istotną rzeczą jest bardzo dobra współpraca z podmiotami, które współtworzą całość imprezy. Zawsze też stawiamy na specjalistów w swojej dziedzinie. W tym roku pragniemy nieco zmienić formułę, tzn. Święto Jabłka stanie się sztandarową imprezą Gminy Mstów, nieco bardziej rozbudowaną artystycznie, a Noc Świętojańska zmieni się w imprezę typowo taneczną w rytmach muzyki świata. Więcej szczegółów już wkrótce.

 

W gminie Mstów bardzo aktywnie działają liczne Koła Gospodyń Wiejskich. Jak układa się współpraca z tymi organizacjami? Jakie inicjatywy wspólnie Państwo realizujecie i jakie plany macie na przyszłość?

– Tak, to prawda, współpraca układa się bardzo dobrze. Panie chętnie angażują się w nasze pomysły i do wielu kwestii podchodzą bardzo ambitnie. Takim przykładem jest Mstowski Kiermasz Bożonarodzeniowy – zupełnie nowa impreza, której pierwsza edycja okazała się dużym sukcesem i przyciągnęła tłumy mieszkańców i przyjezdnych gości. Na mstowskim rynku pojawiły się m.in. stoiska kulinarne, rękodzieło, wyroby ludowe, a także atrakcje dla dzieci w postaci wizyty św. Mikołaja rozdającego prezenty. W przyszłości planujemy organizację Mstowskiego Kiermaszu Wielkanocnego, na który zapraszam 3 kwietnia 2022 r. na mstowski rynek.

 

Stawiacie też Państwo na aktywność mieszkańców, organizując liczne formy zajęć prozdrowotnych. Proszę przybliżyć.

 

– Dokładnie tak. W styczniu 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Mstowie wystartowały nowatorskie zajęcia ruchowo-rekreacyjne przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Zajęcia Pilates na macie to zajęcia oparte na jednej z najskuteczniejszych i najtrwalszych metod wzmacniania oraz kształtowania mięśni głębokich, przede wszystkim grzbietu i brzucha. Zajęcia spalające tkankę tłuszczową HIIT to trening interwałowy, podczas którego przeplatany jest wysiłek o maksymalnej intensywności z wysiłkiem o intensywności umiarkowanej. Program ten uważany jest za najskuteczniejszą formę ruchu, pozwalającą na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zajęcia Zdrowy Kręgosłup to ćwiczenia na bazie metody Pilates, ukierunkowane głównie na wzmacnianie i rozciąganie mięśni głębokich. Zajęcia te są fundamentalną podstawą dla osób, które chcą rozpocząć ćwiczenia w formie leczniczej, nauczyć się pracy z ciałem i zwiększyć swoją świadomość ruchową. Dla dzieci i młodzieży prowadzimy zajęcia ruchowe Prawidłowa Postawa, gdzie poprzez ruch i zabawę wpływamy na kształtowanie aktywności fizycznej i propagujemy zdrowy tryb życia.

 

Czym dla Pana jest GOK? Co w tej pracy jest najważniejsze?

– GOK jest niejako drugim domem, w którym mogę w pełni realizować swoje plany i zamierzenia, rozwijać zainteresowania i pasje związane z tworzeniem kultury. W tej pracy najważniejsze jest, aby działania instytucji odpowiadały potrzebom społeczności, wychodziły naprzeciw oczekiwaniom, sprawiały radość i zadowolenie tym, którzy tu mieszkają. Należy podkreślić bardzo dobrą współpracę z Wójtem Gminy Mstów Tomaszem Gęsiarzem, jak i całym Samorządem, który mocno wspiera działania kulturalne Gminnego Ośrodka Kultury w Mstowie.

 

Jakie plany na rok 2022 sobie Państwo postawiliście? Wychodzimy powoli z obostrzeń epidemiologicznych, zatem zapewne będzie pełny rozmach…

– W najbliższym czasie szykujemy Mstowski Kiermasz Wielkanocny – zupełnie nową imprezę współtworzoną z Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Mstów. Mstowska Noc Świętojańska będzie zmierzała w stronę muzyki świata i dzięki temu stanie się okazją do naprawdę dobrej, tanecznej zabawy. Większe gwiazdy pojawią się natomiast na Święcie Jabłka. W tym roku wystąpią znany i lubiany Ryszard Rynkowski z zespołem oraz klasyk gatunku – zespół Top One. Oprócz tego zrealizujemy szereg działań kulturalnych, które są na stałe wpisane w nasz kalendarz. Na pewno pojawią się nowe nagrania i produkcje multimedialne. Czas pokaże czy uda się te plany zrealizować. Ostatnie wydarzenia pokazują niestety, iż niczego nie można być pewnym. Jestem jednak dobrej myśli i z optymizmem patrzę w przyszłość.

Dziękuję za rozmowę

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *