Ludzie regionu


Promocja książki
15. marca w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie z Mirosławem Zwolińskim, autorem drugiego tomu “Słownika biograficznego regionu częstochowskiego”

Mirosław Zwoliński to człowiek renesansu, obdarzony wieloma talentami. Jest przewodnikiem turystycznym PTTK, brał udział w konkursach krasomówczych w Golubiu Dobrzyniu, gdzie w 1985 roku zdobył wicemistrzostwo Polski.
Zwoliński publikował artykuły w “Głosie Hutnika” z 1987 roku, “Nad Wartą” – dodatku do “GCz” z 1988 i 1989, “Naszej Częstochowie” z 1993 roku. Jest także autorem szeregu pozycji książkowych, między innymi “Przewodnika po Częstochowie” i aktualnie już dwóch tomów “Słownika biograficznego regionu częstochowskiego”.
Spotkanie promujące pierwszą część “Słownika…” odbyło się w 1997, na drugie trzeba było poczekać do 2006 roku. Inspiratorem wieczoru ze Zwolińskim stała się Ewa Derda, dyrektor Biblioteki Miejskiej. W marcowym spotkaniu wzięło udział wielu sympatyków twórczości Mirosława Zwolińskiego, wśród nich byli między innymi Czesław Tarczyński, Małgorzata i Juliusz Sętowscy oraz prof. Marian Głowacki. Autor wspominał zabawne historie, które wydarzyły się w trakcie pracy nad publikacją, spotkania z wieloma ludźmi, którzy dostarczali cennych informacji oraz praktyczne konsultacje. – Pan dr hab. Zbigniew Jakubowski, który był moim recenzentem, wskazał mi aparat naukowy pomocny w pisaniu książki, bardzo dużo mu zawdzięczam. To uprofilowało moją działalność twórczą – podkreślał autor.
“Słownik…” to kopalnia wiedzy o ludziach regionu częstochowskiego. Prawie 800 biogramów tych, którzy przez co najmniej dwa lata byli związani z Częstochową lub okolicami. – Każdy, kto się tu znalazł, musiał wyjść ponad przeciętną, są tu ludzie zdecydowanie wybitni, oficerowie, generałowie dywizji, duchowni, magnateria, arystokracja – mówił Zwoliński.
Praca nad publikacją trwała wiele lat. Jak przyznaje autor, wiedzę zdobywał z różnych źródeł. Czasem informatorem mógł być zwykły człowiek, czasem dokumenty i książki z Biblioteki Jagiellońskiej, a kiedy indziej potrzebna była pomoc siostrzenicy z Warszawy, dziennikarki Canal+ Agnieszki Egeman. W “Słowniku…” znalazły się biogramy takich znanych postaci jak na przykład Kazimierz Pułaski, Władysław Opolczyk, Zygmunt Krasiński czy Władysław Biegański.
“Słownik biograficzny regionu częstochowskiego” Mirosława Zwolińskiego to doskonałe uzupełnienie do “Przewodnika biograficznego po Cmentarzu Kule” Juliusza Sętowskiego. To wspomnienie o losach tych, którzy wypłynęli z Częstochowy i pozostawili trwały ślad w historii regionu.

ANNA WOJTYSIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *