W tym tygodniu na Jasnej Górze:


spotkanie przeorów i przełożonych paulińskich klasztorów (21 II), modlitwa o pokój i dzień solidarności z Ukrainą w pierwszą rocznicę wybuchu wojny (24 II), pielgrzymki: maturzystów diec. gliwickiej i elbląskiej (24 II), Tradycji Łacińskiej (24-25 II); rekolekcje – Bożogrobców, eucharystyczne i Bractwa NMP Królowej Korony Polski (24-26 II), Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie (25-26 II). Apel Jasnogórski (23 II) rozpocznie obchodzony po raz siódmy w Kościele w Polsce, Dzień Modlitwy i Pokuty za Grzech Wykorzystania Seksualnego Małoletnich.

 

Trwa nabożeństwo 40-godzinne adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Zakończą je Nieszpory Eucharystyczne o godz. 17.00 w Bazylice we wtorek, 21 lutego. To tradycyjna modlitwa wynagradzająca za grzechy przygotowująca do Wielkiego Postu, a w tym roku także błagalna o pokój na Ukrainie. Środa Popielcowa 22 lutego rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w Bazylice o godz. 16.15. Natomiast w każdy piątek Wielkiego Postu – Droga Krzyżowa w Kaplicy Matki Bożej o godz.15.00, w Kaplicy św. Józefa na tzw. Halach o 20.00. W piątki Wielkiego Postu Msza przy zabytkowym krzyżu w Kaplicy Matki Bożej o godz.9.00.

24 lutego także na Jasnej Górze trwać będzie dzień modlitwy i solidarności z cierpiącą Ukrainą w rocznicę rosyjskiej agresji. – Ten dzień modlitwy na Jasnej Górze będzie wyrazem solidarności z narodem ukraińskim, a także wdzięczności dla tych, którzy z hojnością i otwartym sercem wspierają braci w potrzebie – mówi kustosz Jasnej Góry. Msza św. odprawiona zostanie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30. Następnie w Sali Papieskiej odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy, w czasie którego podziękowania otrzymają instytucje, szkoły, osoby fizyczne, które wspierają Ukrainę, a także Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich.

Solidarni w modlitwie i działaniu – pomoc Jasnej Góry dla Ukraińców wciąż nie ustaje

Aż 125 agregatów prądotwórczych zakupili paulini z ofiar pielgrzymów składanych na Jasnej Górze do puszek specjalnie na ten cel. To najnowsza pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy, ale wsparcie Ukraińców trwa tu od początku wybuchu konfliktu zbrojnego. Pod jasnogórskim dachem nadal  mieszkają uchodźcy, a jasnogórskie Sanktuarium wciąż jest też miejscem modlitwy dla uciekinierów.

Konwoje humanitarne, teraz z agregatami prądotwórczymi

W tych dniach na Ukrainę dotarł kolejny już transport z pomocą humanitarną dla naszych wschodnich sąsiadów. 125 agregatów prądotwórczych, które znajdą się docelowo w gospodarstwach domowych, zwłaszcza na wsiach, gdzie jest najtrudniej, bo całkowicie została zniszczona infrastruktura, zostało zakupionych z ofiar pielgrzymów składanych w okresie świątecznym i w styczniu przy szopkach jasnogórskich. – Chcę podziękować zwykłym, anonimowym darczyńcom, pielgrzymom naszego Sanktuarium. To właśnie z ich mniejszych i większych ofiar możemy tę pomoc dalej świadczyć. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, by wszystko co kupujemy, trafiało bezpośrednio do najbardziej potrzebujących – powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

Obecnie ze schronienia tutaj korzysta ok. 20 osób. Część z nich podjęła pracę na terenie sanktuarium.

Paulini z Jasnej Góry, gdzie znajduje się także dom generalny Zakonu, cały czas pozostają w kontakcie z mnichami w Ukrainie. Robią wszystko, by wspomóc współbraci i wiernych, którym służą. Jak podkreślił kustosz wszelkie działania pomocowe od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie były dobrze przemyślane, by były jak najskuteczniejsze. Oprócz żywności, artykułów higienicznych i medycznych, koców czy śpiworów na prośbę paulinów z Ukrainy wysyłane są też hostie, komunikanty i inne paramenty liturgiczne.

Paulini posługujący w Ukrainie, mają pięć domów, w tym zniszczony Mariupol, skąd zakonnicy musieli uciekać. W pozostałych placówkach: Brovarach koło Kijowa, kościół służy też jako schron, w Kamieńcu Podolskim, klasztor zamieniony został w całości na dom dla uciekinierów ze wschodniej Ukrainy oraz w Różynie i Satanowie.

Opieka duchowa

Już 13 marca odprawiona została w Bazylice niedzielna Msza św. w języku ukraińskim i ona jest celebrowana do dzisiaj o godz. 14.30. Oprócz Mszy w obrządku rzymskokatolickim od 20 marca w Kaplicy św. Jana Pawła II celebrowana jest też, co niedzielę Boska Liturgia w języku ukraińskim. Na Jasnej Górze po ukraińsku sprawowany jest też sakrament pokuty i pojednania.

Przeor Jasnej Góry podkreśla, że nie możemy zapomnieć, że wojna wciąż się toczy a ludzie cierpią. – Wojny nigdy nie można akceptować, na nią się godzić, dlatego apeluję, byśmy nie zapominali o Ukraińcach, i tak jak możemy przychodzili z pomocą tym, którzy walczą, nie tylko o swoją wolność, ale również o wolność naszej Ojczyzny – powiedział o. Samuel Pacholski.

Wszystkie informacje dotyczące jasnogórskiej modlitwy i pomocy uchodźcom znajdują się na stronie Biura Prasowego @JasnaGóraNews: jasnagora.com pod banerem #SolidarnizUkrainą.

We wtorek, 21 lutego, odbędzie się spotkanie przeorów klasztorów paulińskich i przełożonych domów. Celem tego typu spotkań jest przede wszystkim pogłębienie wiedzy związanej z duszpasterstwem, wymiana doświadczeń życia w poszczególnych wspólnotach i ukierunkowanie na przyszłość. Na świecie, głównie w sanktuariach maryjnych posługuje prawie pół tysiąca zakonników. Najwięcej placówek paulini mają w Polsce, kilkadziesiąt w innych krajach Europy m.in. na Ukrainie, na Węgrzech, w Chorwacji, na Słowacji, w Niemczech i we Włoszech. Są obecni też w Australii i Stanach Zjednoczonych, a także na misjach w RPA i Kamerunie. Paulini znani są w Polsce przede wszystkim z duszpasterstwa prowadzonego na Jasnej Górze, gdzie przybyli w 1382 r. Tu swoją siedzibę ma Kuria Generalna, czyli władza Zakonu, na czele której stoi przełożony generalny.

W czwartek, 23 lutego, Apel Jasnogórski poprowadzi o. Maciej Kociec, duszpasterz do pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym w polskiej prowincji dominikanów. Modlitwa na Jasnej Górze rozpocznie obchodzony po raz siódmy w Kościele w Polsce, Dzień Modlitwy i Pokuty za Grzech Wykorzystania Seksualnego Małoletnich. Ten dzień ustanowiony w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka – obchodzony jest w Polsce decyzją Konferencji Episkopatu Polski w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Ta duszpasterska inicjatywa KEP służy kształtowaniu sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.

  1. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie odbędzie się w dniach 25-26 lutego pod hasłem „Kościół Żywy”. To jednocześnie inauguracja nowego roku formacyjnego. Otwarcie kongregacji odbędzie się w sobotę o godz. 9.00. Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania m.in. młodzież, dorosłych, jak i również kapłanów, czy członków instytutów świeckich.

W dniach 24-26 II odbędą się rekolekcje – Bożogrobców, eucharystyczne i Bractwa NMP Królowej Korony Polski.

Rekolekcje dla członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie odbywają się na Jasnej Górze zazwyczaj na początku Wielkiego Postu. Zakon powstał w 1099 roku w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. Do Polski sprowadził go w roku 1163 Jaksa z Miechowa. Dziś głównym zadaniem Bożogrobców jest pomoc Ziemi Świętej i chrześcijan, którzy ją zamieszkują.

Tematem rekolekcji Bractwa NMP Królowej Korony Polski będzie: „Moje życie w świetle Bożego Miłosierdzia”. Wygłosi je ks. prof. Robert Skrzypczak, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, autor książek, tłumacz, publicysta.

Odbędzie się kolejna tura rekolekcji „Uzdrawiająca moc Eucharystii”. Rozpoczną się Mszą św. w piątek o 18.30 w Bazylice, sobotnie konferencje odbywać się będą w Bastionie św. Barbary.

Diecezjalne pielgrzymki maturzystów w tym roku kalendarzowym zainauguruje w piątek, 24 lutego, młodzież diec. gliwickiej. Msza św. z ich udziałem będzie sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz.12.00. Natomiast Apel Jasnogórski rozpocznie modlitwę maturzystów diec. elbląskiej. Co roku maturzyści z tej diecezji przyjeżdżają na nocne czuwanie.

Mirosława Szymusik/Izabela Tyras

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *