Zwycięstwo “Czerwono – niebieskich” nad “Zielonymi” z Radomia

Mistrz Polski – Raków Częstochowa pokonał w niedzielę, 1.października br. przed własną publicznością Radomiaka Radom, 3:0 w spotkaniu dziesiątej kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Dubletem w tym meczu w drużynie gospodarzy popisał się Reprezentant Rumunii, Bogdan Racovitan (3′, 61′). Natomiast premierowe trafienie w drużynie Dawida Szwargi zaliczył John Yeboah Zamora, który ustalił wynik meczu w 82.minucie.

Częstochowianie od mocnego uderzenie rozpoczęli niedzielną potyczkę z drużyną prowadzoną przez przez byłego 68-krotnego Reprezentanta Rumunii,  51-letniego Constantina Gâlcę. Najpierw uderzenie Karla Gustava Vilhelma Berggrena “wypluł” przed siebie Albert Posiadała.

Następnie do bezpańskiej piłki dopadł były, 10-krotny Młodzieżowy Reprezentant Rumunii, Bogdan Racovitan który mocnym strzałem w samo okienko wyprowadził gospodarzy na prowadzenie!

W 18.minucie meczu podopieczni Dawida Szwargi zdobyli bramkę na 2:0. Fabian Piasecki co prawda pokonał wychowanka Pogoni Siedlce, jednak jak się później okazało napastnik Rakowa w momencie podania znajdował się na “offsajdzie”.

W pierwszej części gry po stronie gości pod bramką Rakowa najwięcej zamieszania było w osobie Ediego Maurício Sanchesa Semedo „Ediego Semedo”. Legitymujący się podwójnym paszportem – Portugalskim i Wysp Zielonego Przylądka najpierw będąc w bardzo dobrej sytuacji w polu karnym Rakowa strzelił wysoko ponad bramką.

Następnie w 28.minucie ten sam gracz po uderzeniu główką próbował zaskoczyć Vladana Kovačevicia, ale bezskutecznie. Premierowa odsłona zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem gospodarzy.

W drugiej części spotkania “Czerwono – niebiescy” zdobyli jeszcze dwa gole a mogli dołożyć jeszcze dwa trafienia. Najpierw w 61.minucie idealne dośrodkowanie Sonnyego Kittela na głowę Bogdana Racovitana skutecznie wykończył defensor Rakowa. Natomiast w 82.minucie meczu John Yeboah Zamora “zakręcił” obrońcami gości i mocnym strzałem pokonał Alberta Posiadałę.

Częstochowianie prowadzili 3:0, ale mogli ten mecz wygrać zdecydowanie wyżej. Najpierw w siódmej minucie doliczonego czasu gry drugiej połowy w sytuacji oko w oko ze Zwolińskim górą był golkiper Radomiaka. Natomiast 120.sekund później w polu karnym za zagranie piłki ręką Pedro Henrique Alves de Almeida „Pedro Henrique” – arbiter główny Pan Tomasz Musiał z Krakowa bez wahania wskazał na “wapno”.

Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Fran Tudor. Jednak uderzenie Chorwata było bardzo słabe i poradził sobie z nim bramkarz przyjezdnych.

Tym samym Raków Częstochowa pokonał przed własną publicznością Radomiaka Radom 3:0 w spotkaniu 10.Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Po tym spotkaniu drużyna pod batutą Dawida Szwargi będzie miała na swoim koncie dziewiętnaście “oczek” i w tabeli będzie zajmowała trzecią lokatę, mając jeszcze jedno spotkanie do zaległe ( wyjazdowy mecz z Koroną Kielce).

Teraz przed aktualnym Mistrzem Polski – Rakowem Częstochowa rywalizacja o punkty w fazie grupowej Ligi Europy UEFA. Już w najbliższy czwartek, 5.października br. częstochowianie w roli gospodarza zmierzą się na ArcelorMittal Park w Sosnowcu z austriackim SK Sturmem Graz. Początek tej potyczki wyznaczono na godzinę 18:45. Mecz “na żywo” pokaże ogólnodostępna stacja TVP Sport, mecz będzie można śledzić w aplikacji TVP Sport oraz na stronie sport.tvp.pl. Początek przedmeczowego studia od godziny 17:45.

01.10.2023, g.15:00: Częstochowa (Miejski Stadion Piłkarski “Raków”):

RKS Raków Częstochowa – RKS Radomiak Radom 3:0, (1:0),

1:0: Racovitan 3′

2:0: Racovitan 61′

3:0: Yeboah Zamora 82′

Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków). Żółte kartki: A.Kovačević 34′ (faul), Berggren 51′ (faul) – Abramowicz 35′ (faul), Kaput 58′ (faul), Pedro Henrique Alves de Almeida „Pedro Henrique” 76′ (faul). W 55.minucie meczu żółtą kartką został napomniany asystent trenera Dawida Szwargi – Łukasz Włodarek. Widzów: 5399.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 25.Bogdan Racovitan, 15.Adnan Kovačević (46′ 22.Deian Sorescu), 3.Milan Rundić, 7.Fran Tudor (kpt), 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 30.Władysław Koczerchin, 27.Bartosz Nowak (90′ 77.Marcin Cebula), 93.Sonny Kittel (71′ 11.John Yeboah Zamora), 14.Srđan Plavšić (49′ 21.Dawid Drachal), 99.Fabian Piasecki (71′ 9.Łukasz Zwoliński).

Rezerwowi: 12.Antónios Tsiftis – 19.Ante Crnac, 33.Kamil Pestka, 66.Giánnis Papanikoláou.

Trener: Dawid Szwarga.

RKS Radomiak Radom: 12.Albert Posiadała – 13.Jan Grzesik, 8.Luiz Gustavo Novaes Palhares „Luizão”, 92.Mike Cestor Botuli, 33.Dawid Abramowicz, 99.Edi Maurício Sanches Semedo „Edi Semedo”, 6.Michał Kaput, 77.Chrístos Dónis (69′ 17.Leonardo Miramar Rocha „Leonardo Rocha”), 27.Rafał Wolski, 20.Luís Miguel Vieira Babo Machado „Luís Machado” (54′ 70.Frank Andersson Castañeda Vélez), 96.Pedro Henrique Alves de Almeida „Pedro Henrique”.

Rezerwowi: 31.Krzysztof Bąkowski – 5.Hélder José Oliveira Sá „Hélder Sá”, 9.Leândro Rossi Pereira „Leândro”, 11.Daniel Pik, 14.Damian Jakubik, 18.Krystian Okoniewski, 21.Jakub Snopczyński.

Trener: Constantin Gâlcă.