Z POLICJĄ W ZDROWYM ŚRODOWISKU


Gmach Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie gościł 29 V ekologów. W obecności komendanta, podinspektora Tadeusza Kowalika podsumowano konkurs “Żyjmy bezpiecznie w zdrowym środowisku”.
O tym, co znaczy “zdrowe środowisko” przypominały rozwieszone w świetlicy Komendy, wykonane przez uczestników konkursu, plakaty antynikotynowe. Zwłaszcza przejmujący wizerunek kościotrupa z płucami pełnymi niedopałków.
Inicjatorką konkursu, organizowanego przez KM Policji wspólnie z LOP, była pani Stanisława Gruszczyńska – policjantka, działaczka LOP. Konkurs miał dwa etapy – w pierwszym, odbywającym się na terenie szkół, młodzież odpowiadała na pytania dotyczące głównie ochrony przyrody i środowiska. W drugim – na terenie Komendy – zakres wymaganej wiedzy poszerzony był o zagadnienia dotyczące prewencji.
Najlepszym okazał się uczeń LO im. Norwida, Mariusz Rożkowski, z tego też liceum wywodziła się zdobywczyni II miejsca. Z satysfakcją więc opiekunka koła LOP w tym liceum, Barbara Wcześniak odbierała kolejne laury dla swojej szkoły – lidera we wszystkich ekologicznych konkursach.
Jak podkreślił komendant Kowalik: “idea konkursu – poprzez zdobycie i poznanie wiedzy staramy się was zarazić tym, co najpiękniejsze, żebyście byli mocnym, zdrowym i świadomym społeczeństwem”. Jerzy Suchy, dyrektor BOŚ, dopowiedział: “taka współpraca między Policją a LOP nie zdarza się często w Polsce”. Dla uczestniczących w konkursie młodych ekologów dodatkową nagrodą była zorganizowana przez Komendę wycieczka do szkoły policyjnej.
A sam konkurs? “Pytania były bardzo szczegółowe, bardzo trudne” – mówi zwycięzca Mariusz Rożkowski z LO im. Norwida. – “Zawierały zagadnienia także z kodeksu karnego. Przykładowo – co grozi za sprzedaż narkotyków nieletniemu… Dużą pomocą służyła nam w przygotowaniach nauczycielka, pani Barbara Wcześniak. Przygotowaliśmy sobie w szkole materiały – ponad 140 stron o prewencji, kodeksie karnym itd. W I etapie było łatwiej, pytania dotyczyły ochrony środowiska”.
Gratulujemy nagrodzonym, gratulujemy także policji udanej inicjatywy.

JAROSŁAW KAPSA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *