Politechnika Częstochowska nawiązuje ważne kontakty


16 grudnia 2014 roku Politechnika Częstochowska z Technoparkiem Łódź podpisała umowę o współpracy naukowej. W uroczystości z ramienia Technoparku uczestniczyli dr Bogdan Wasilewski, prezes Technoparku Łódź oraz Paweł Dyczewski, dyrektor Inkubatora Technologicznego; ze strony Politechniki Częstochowskiej – JM Rektor prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron i dr hab. Stanisław Brzeziński prof. PCz.

– Misją Technoparku jest wspieranie kreatywnego myślenia w biznesie. Zrzeszone w nim nowatorskie firmy tworzą gospodarkę opartą na wiedzy, przyciągają młodych utalentowanych ludzi i umożliwiają im rozwój. Jesteśmy zaszczyceni nawiązaniem współpracy z Politechniką Częstochowską – podkreśla dr Bogdan Wasilewski .
– Podpisana umowa zaowocuje prowadzeniem wspólnych projektów naukowo-badawczych, wykonywaniem badań i ekspertyz, organizowanie konferencji naukowych i praktyk studenckich. To wielka szansa dla naszej uczelni, gdyż w kolejnym rozdaniu finansowym środków europejskich na lata 2014-2020 będziemy szczególnie zabiegać o uczestnictwo w różnych przedsięwzięciach, by stworzyć szeroką platformę naukową dla naszych pracowników – mówi rektor Maria Nowicka-Skowron.
Technopark Łódź od wielu lat łączy świat nauki z biznesem i lokalnymi władzami. Dzięki dostępności do najnowocześniejszych w tej części Europy laboratoriów oraz doskonale wyposażonych powierzchni biurowych stwarza idealne warunki dla innowacyjnych przedsiębiorców. W ramach Inkubatora Technologicznego funkcjonują nowoczesne laboratoria biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i manostrukturalnej, gdzie wykonuje się badania dla przemysłu spożywczego, zbrojeniowego, tekstylnego, chemicznego i kosmetycznego. W Inkubatorze opracowano m.in. 3 rewolucyjne urządzenia dla osób niepełnosprawnych ruchowo Baffin®, Liw® oraz Snoophi®, a także unikalny system informacji turystycznej oparty na fotokodach. Sukcesy naukowe Technopark osiąga także w dziedzinie medycyny, dzięki świetnej pracowni indywidualnych implantów medycznych, z ukierunkowaniem na czaszkę i oczodoły. W dziedzinie implantologii osiągnięcia ma też Politechnika Częstochowska. – Nasi naukowcy mają sukcesy wykonywaniu implantów stawu kolanowego i ręki. Współpraca z Technoparkiem będzie dla na oknem na świat – podkreśla dr hab. Stanisław Brzeziński
Technopark aktualnie skupia około 40 firm i współpracuje z kilkunastoma uczelniami w Polsce i za granicą, między innymi, z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Łódzkim, Wojskową Akademią Techniczną, Szpitalem Onkologicznym w Huston, z uczelniami niemieckimi w Hamburgu i Monachium oraz uniwersytetem w Szwajcarii.
Obecnie połączono siły Technoparku i Politechniki Częstochowskiej, która w 2014 roku świętowała 65-lecie i posiada doświadczenia w działalności edukacyjnej i naukowej oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową i ambitnych studentów.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *