BONA FIDE / Rozśpiewany jasnogórski sierpień


W sierpniu częstochowskie Aleje Najświętszej Maryi Panny wyjątkowo rozbrzmiewają radością tysięcy pielgrzymów. Radością wyrażaną śpiewem, czasem – tańcem. W tym roku, po dwóch latach pandemii, entuzjazm – pielgrzymów, także i częstochowian – nabiera symbolicznego wymiaru. Nasza Czytelniczka Jadwiga tak do nas pisze: „Byłam dzisiaj w Alejach witać Pielgrzymów i jestem zbudowana! Są jednak w Polsce normalni, młodzi Ludzie! Bardzo dużo. Rozśpiewane, radosne grupy. Jutro też idę w Aleje. Wchodzi Pielgrzymka Warszawska”.

 

Ale otrzymaliśmy też drugi list. Pani Kamila tak do nas pisze: „Zawsze razem z córką i babcią podziwiamy grupy pielgrzymie pięknie śpiewające. Jak jest czas, jak Bóg daje, jak zdrowie daje, wychodzimy w Aleję Najświętszej Maryi Panny, jak wszyscy normalni prawdziwi katolicy z Częstochowy. Córka mnie pyta już któryś raz o taką piękną pieśń pielgrzymią, śpiewają w niej refren: uandarej, uandarej, o, o, uandarej, uanda, oooo. Skąd to się wzięło? Czy to z Ewangelii? Czy mogłaby redakcja o tym coś napisać? Wszyscy chętnie by poczytali…”

Nie pozostajemy głusi na listy kierowane do naszej Redakcji. Rozpoczęliśmy kwerendę. I dziękujemy Pani Kamili. Dzięki jej uwadze dotarliśmy do wyjątkowo optymistycznej, a zarazem głębokiej w treść pieśni religijnej, która nie dość że porywa do śpiewu, to jednocześnie jest wyrazem wielkiej miłości i zaufania do Boga, wiary w Jego dobro i moc: „Tyś jak skała, Tyś jak wzgórze Panie nasz, Boże nasz. Tyś jak wiatr w swej naturze, Tyś jest Stwórcą wszystkich nas. Światłem swym oświetlasz drogę, która prosto wiedzie nas. Tam gdzie źródło Twej miłości, gdzie radośnie płynie czas. Ref. Łandarej-łandaoooo, łandarej-łandao [Alleluja!]”. Przyznajemy szczerze, że refren tej pieśni – bo zapewne o nią chodzi Pani Kamili – jest dość swobodną wokalizą muzyczną i jak poinformowali nas wykonawcy i duchowni nie mającą symbolicznych odniesień.

Nie dziwimy się jednak strudzonym pielgrzymom, że z tak energetyczną pieśnią na ustach wkraczają do Częstochowy i na błonia Jasnej Góry. Witamy ich z entuzjazmem, cytując klasyka: „Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie – wierzaj mi – Ci nigdy nie śpiewają.”

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *