29 medali dla Polski


Skończyły się właśnie Mistrzostwa Świata Juniorów i Seniorów w Taekwon-do ITF w niemieckim Inzell. Reprezentacja Polski zdobyła 2 miejsce w klasyfikacji generalnej spośród 1234 zawodników z 64 państw z całego świata. Polska zdobyła najwięcej medali ze wszystkich ekip: 6 złotych, 11 srebrnych i 12 brązowych.

Były to również historyczne zawody dla Klubu Sportowego Dragon . Na XV-tych Mistrzostwach Świata Taekwon-do ITF nasz kraj reprezentowało pięć zawodniczek dragona: Alicja Slian (sekcja bielska), Karolina Dziura (sekcja Koniecpol), Laura Środowska (sekcja bielska), Maria Bojarska (sekcja Koniecpol) i Paulina Węgrzyn (sekcja bielska).

Na Mistrzostwach Świata rozgrywane są następujące konkurencje: walki (z podziałem na kategorie wagowe), układy formalne (mistrzowskie: I Dan, II Dan, III Dan oraz IV-VI Dan), techniki specjalne („rozbijanie” desek na odpowiednio wcześniej ustalonej wysokości) i testy siły (rozbijanie desek na ilość). Wszystkie te kategorie występują również w konkurencjach drużynowych oraz ostatnią „najmłodszą konkurencją” na tej randze zawodów jest wprowadzona niedawno walka aranżowana (umówiona sekwencja ruchów z elementami akrobatycznymi), gdzie dozwolony jest występ par mieszanych.

„Dragonki” wywalczyły trzy medale w konkurencjach indywidualnych i trzy medale w konkurencjach drużynowych. Te z najcenniejszego kruszcu – złote, zdobyły: Alicja Slian w konkurencji układów indywidualnych stopni mistrzowskich I Dan oraz Karolina Dziura w konkurencji indywidualnych technik specjalnych. W konkurencji walk do – 55 kg juniorek, brązowy medal wywalczyła Laura Środowska. Była to niewątpliwie najtrudniejsza kategoria wagowa na tych mistrzostwach i najliczniej obsadzona! Startowało w niej 48 zawodniczek z 28 krajów.

Alicja po bardzo dobrze przepracowanym okresie przygotowawczym przed Mistrzostwami Świata potwierdziła swój świetny poziom techniczny. Konkurencja układów indywidualnych stopni mistrzowskich I Dan była najliczniej obsadzoną konkurencją w całych Mistrzostwach, startowały w niej 73 zawodniczki z 36 krajów. W pierwszym pojedynku Alicja pokonała jedną z trzech zawodniczek z Argentyny, a w kolejnych pojedynkach były to mistrzynie: Szwecji, Holandii, Hiszpanii, i ponownie Argentyny. W walce finałowej spotkała się z bardzo mocną zawodniczką z Norwegii Olsen Celine Christensen. Finał był bardzo emocjonujący, ponieważ po pierwszym układzie nasza zawodniczka przegrywała 3:1. Jednak mistrzowskie wykonanie kolejnego układu zapewniło jej bezapelacyjne zwycięstwo.

Na uwagę zasługuje fakt, że nasze złote medalistki, Alicja i Karolina są jeszcze juniorkami młodszymi i wygrały swoje konkurencje z rywalkami niejednokrotnie trzy lata starszymi. Wszystkie „dragonki” debiutowały na imprezie tej rangi, więc bardzo trudno było się przygotować do swoich pojedynków nie znając przeciwniczek. Fakt ten sprawił, że dziewczyny musiały na treningach w klubie być bardzo zaangażowane i ciężko pracować na swoje pierwsze zwycięstwa i medale na imprezie tej rangi.

Kolejne medale naszych dziewczyn to już konkurencje drużynowe. Laura Środowska i Alicja Slian razem wywalczyły tytuł Mistrzyń Świata w walkach aranżowanych. Jest to młoda konkurencja, ale za to bardzo widowiskowa. Zawodniczki wykonują układ ruchów walki aranżowanej (umówionej) z elementami akrobatyki w dowolnej choreografii, którą przygotowują przed turniejem. Dlatego też każdy różni się od aranżacji przygotowanej przez rywali. Dokładność, precyzja, dynamika i świetna choreografia zagwarantowała w pojedynku finałowym zwycięstwo naszym dziewczynom nad faworytami w tej konkurencji, Hiszpanami.

Kadra Polski Juniorek w składzie Karolina Dziura, Laura Środowska, Paulina Węgrzyn i Ilona Kubera wywalczyły w niemieckim Inzell tytuł Mistrzyń Świata w technikach specjalnych juniorek. O sile naszej kadry juniorek decydowały w bardzo dużej mierze zawodniczki Dragona. Karolina, Laura i Paulina wywalczyły swoje pierwsze medale na Mistrzostwach Świata w tej konkurencji.

Po raz pierwszy, również zawodniczka dragona wywalczyła wicemistrzostwo świata w konkurencji drużynowych testów siły. Skład „srebrnej drużyny” to: Paulina Węgrzyn (bielska sekcja dragona), Aleksandra Wygonowska (Gdańsk), Monika Kowalczyk (Legnica) i Wiktoria Miądzel (Legnica). Po zaliczeniu kompletu rozbić dziewczyny walczyły o złoty medal już tylko z drużyną z Nowej Zelandii. Niestety o zwycięstwie zaważyło ostatnie rozbicie i strata jednego punktu pozbawiła dziewczyny złotego medalu.

Oprócz wywalczonych medali w powyższych konkurencjach dziewczynom niewiele zabrakło, aby wywalczyć kolejne medale, ponieważ odpadły dopiero w pojedynkach ćwierćfinałowych. Alicja w konkurencji walk do – 45 kg a Paulina w konkurencji walk do – 55 kg. Blisko walki o medal była również Paulina w konkurencji testów siły, gdzie zaliczyła 2 z 3 rozbić jak i Maria Bojarska, która w konkurencji indywidualnych technik specjalnych zaliczyła dwie z trzech technik.

Ostatni raz sukces medalowy na imprezie tej rangi w klubie sportowym Dragon Janów, odniosła Martyna Kisiel zdobywając złoty medal w konkurencji indywidualnych technik specjalnych na XV Mistrzostwach Świata Seniorów, które odbyły się Kanadzie w 2007 roku. Z pewnością obecne wyniki, postawa i pasja do tego sportu dziewczyn zaowocują medalami na kolejnych Mistrzostwach Świata w Finlandii.

Wyniki:

Alicja Slian – złoty medal – w konkurencji układów stopni mistrzowskich I Dan oraz – złoty medal – w konkurencji walki aranżowanej.

Karolina Dziura – złoty medal – w konkurencji indywidualnych technik specjalnych oraz – złoty medal – w konkurencji drużynowych technik specjalnych w składzie: Paulina Węgrzyn, Laura Środowska, Karolina Dziura, Ilona Kubera.

Laura Środowska – złoty medal – w konkurencji walki aranżowanej, – brązowy medal – w konkurencji walk indywidualnych do – 55 kg oraz – złoty medal – w konkurencji drużynowych technik specjalnych w składzie: Laura Środowska, Paulina Węgrzyn, Karolina Dziura, Ilona Kubera.

Paulina Węgrzyn – złoty medal – w konkurencji drużynowych technik specjalnych w składzie: Paulina Węgrzyn, Laura Środowska, Karolina Dziura, Ilona Kubera oraz – srebrny medal – w konkurencji drużynowych testów siły w składzie: Paulina Węgrzyn, Monika Kowalczyk, Aleksandra Wygonowska, Wiktoria Miądzel.

Zawodniczki KS Dragon na MŚ w Inzell 2019 – od lewej Alicja Slian, Paulina Węgrzyn, Laurea Środowska, Karolina Dziura, Maria Bojarska.jpg

Dragonki z trenerem Jackiem Wąchała.jpg

Karolina Dziura w skoku po Złoto.jpg

Alicja Sl;ian i LAura Środowska – mistrzyni Świata w konkurencji walk aranżowanych.jpg

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *