Przed i po referendum


Na kilkanaście dni przed referendum, 15 listopada 2009 roku, w sprawie odwołania prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony, zwróciliśmy się o odpowiedzi na przedstawione poniżej pytania, do liderów częstochowskich struktur dwu największych polskich partii: posłanki Haliny Rozpondek – Platforma Obywatelska i posła Szymona Giżyńskiego – Prawo i Sprawiedliwość.

1. Czy jest instytucją demokratyczną i czemu służy – referendum?
2. Jaki jest stosunek Państwa ugrupowania politycznego do referendum w sprawie odwołania prezydenta Częstochowy, Tadeusza Wrony?
3. Gdyby prezydent Tadeusz Wrona został 15 listopada 2009 roku, odwołany, to jaki scenariusz rozwoju sytuacji politycznej zdaniem Państwa, byłby dla Częstochowy – najpomyślniejszy?

Halina Rozpondek, posłanka na Sejm PO
1. Art.62 oraz art. 170 Konstytucji RP dokładnie określają prawo polskiego obywatela do udziału w referendum lokalnym stawiając go na równi z prawem wyborczym. To jest święte prawo naszej polskiej demokracji. Jeżeli zostaną spełnione warunki, które określa ustawa o referendum lokalnym – to oznacza, że wspólnota lokalna, w tym przypadku mieszkańcy Częstochowy, jest zdeterminowana, żeby zmienić władze miasta. I o tej zmianie zdecydują frekwencja i wyniki referendum.
2. Platforma Obywatelska wystosowała apel do mieszkańców Częstochowy o wzięcie udziału w referendum, jej radni poparli apel Rady Miasta Częstochowy; zależy nam na tym, aby mieszkańcy 15 listopada jak najliczniej poszli na referendum i głosowali zgodnie z własnym sumieniem. Będziemy prowadzić także akcję plakatową namawiającą mieszkańców do licznego udziału w referendum
3. Jesteśmy w dość skomplikowanej sytuacji politycznej, bowiem do wyborów samorządowych pozostał rok. Jeżeli będzie możliwość powołania komisarza, jako pełniącego obowiązki prezydenta miasta, aż do wyborów samorządowych w przyszłym roku – to z tej możliwości powinniśmy skorzystać. Ponadto w Radzie Miasta należy zawrzeć solidny polityczny układ pozwalający sprawnie poprowadzić sprawy miasta i jego mieszkańców do wyborów w 2010 r.

Poseł Szymon Giżyński
1. Polska Konstytucja równorzędnie i komplementarnie sytuuje obok siebie prawo każdego obywatela, zarówno do bezpośrednich wyborów organu władzy samorządowej, jak i prawo do bezpośredniego – właśnie w drodze referendum – odwołania tegoż organu władzy samorządowej. Trzeba zatem powiedzieć, że to właśnie instytucja referendum gwarantuje wyborcy pełnię jego obywatelskich i demokratycznych praw.
2. W Częstochowie zamysł referendum został podjęty przez Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy, jako inicjatywa oddolna, pozapartyjna, stanowiąca niezafałszowany głos najszerszych kręgów opinii publicznej.
Mając to na uwadze częstochowskie struktury Prawa i Sprawiedliwości swoje stanowisko polityczne w sprawie referendum opierają na demokratycznym w pełni obywatelskim prawie Częstochowian do decydowania o losach Swojego Miasta. Dlatego, stojąc na straży, by żadne partie polityczne nie zawłaszczyły, ani nie przesłoniły idei referendum, poparliśmy apel częstochowskiej Rady Miasta o jak najliczniejszy udział Częstochowian w referendum 15 listopada 2009 roku i o głosowanie zgodnie z własnym sumieniem.
3. Zarówno powaga i merytoryczny poziom debaty referendalnej, jak i układ sił politycznych w Częstochowie jasno wskazują, iż po 15 listopada 2009 roku może, jeżeli taka będzie wola Częstochowian, niezwłocznie powstać programowa koalicja, stanowiąca rzeczywistą i trwałą alternatywę dla obecnego status quo.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *