„Grześkowe spotkania” malarzy


Od ponad roku, we wtorki, członkowie Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza spotykają się w Browarze Czenstochovia, aby wspólnie spędzić czas i… rysować. 7 listopada 2023 roku miało miejsce spotkanie podsumowujące ponad dwanaście miesięcy spotkań, połączone z wernisażem wystawy „Kawiarniane rysunki”.

 

Na wystawie zaprezentowano dwadzieścia prac, które są wspólnym dziełem artystów. Jak one powstają? – Zazwyczaj ja zaczynam obraz, który mam zapisany w mojej wyobraźni, po narysowaniu kilku elementów podaję kartkę następnej osobie, nie mówiąc jej, jaki jest mój twórczy zamysł, a ona dodaje swoje artystyczne akcenty i znowu przekazuje kartkę kolejnej osobie. Na każdym spotkaniu powstaje jeden wspólny rysunek, wykony głównie prostymi kreskami – opowiada Grzegorz Janus, pomysłodawca spotkań i wspólnego rysowania. W efekcie powstają prace, często z pogranicza fantazji i bajek, fantazyjne abstrakcje, ale także krajobrazy i martwe natury, jakże spójne w swym przekazie.

Skąd pomysł na kawiarniane spotkania? – Zainicjowałem je, aby zintegrować nasze środowisko, w odpowiedzi na potrzeby naszych członków, którzy podkreślali, że chcieliby bardziej się konsolidować. W trakcie powstał pomysł, aby na każdym spotkaniu wykonać jeden wspólny rysunek. Inicjatywa bardzo się spodobała i wszyscy ochoczo włączyli się we wspólne dzieło. Chodziło mi o pobudzenie wyobraźni, wczucie się w zapoczątkowaną myśl twórczą. I udało się – dodaje Grzegorz Janus.

– Cieszę się, że Grzesiu wymyślił takie spotkania, abyśmy mogli ze sobą częściej bywać i poznawać się. „Grześkowe spotkania” okazały się wspaniałą formą spajającą nasze środowisko. Dodatkowo, dzięki uprzejmości pracowników Browaru, znaleźliśmy swoje miejsce w Częstochowie. Tu czujemy się jak w domu, czujemy życzliwość właścicieli – dodaje prezes Stowarzyszenia Ewa Powroźnik.

Warto dodać, że Grzegorz Janus co rusz zaskakuje swoimi artystycznymi pomysłami. Jedną z jego pasji jest rzeźba w drewnie, a zachwycił wykonaniem naturalnych rozmiarów samochodu z drewna, którym mógł jeździć po ulicach oraz pięknego zegara, punktualnie odmierzającegoczas

 

W spotkaniach najczęściej uczestniczą: Grzegorz Janus, Ewa Powroźnik, Irena Jóźwik, Danuta Króliszewska, Helena Kurzak (92-letnia nestorka Stowarzyszenia), Alina Drozd, Małgorzata Domańska, Iga Łubińska, Katarzyna Czerniejewska, Anna Nowak, Ewa Serenak, Alina Kwiatkowska, Krystyna Puch, Bogusława Grzywińska.

Artyści zapraszają na kolejne spotkania do wspólnego biesiadowania, wspólnej zabawy i twórczych wyzwań. A Redakcja „Gazety Częstochowskiej” dziękuje za zaproszenie i gratuluje pomysłu i konsekwencji jego realizacji

URSZULA GIŻYŃSKA

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *