SUKCES CZĘSTOCHOWIAN NA GRAND PRESS PHOTO

Aż pięciu związanych z Częstochową fotografów znalazło się w finale prestiżowego konkursu Grand Press Photo. Dwóch z nich zdobyło więcej niż jedną nagrodę.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono niemal 5 tys. fotografii. Do finału, jury pod przewodnictwem Christophera Morrisa zakwalifikowało 73 zdjęcia pojedyncze, 13 fotoreportaży i 5 projektów dokumentalnych. W czwartek, 14 maja 2015 r., w warszawskim kinie Kultura nagrodzono laureatów.

Wśród pojedynczych zdjęć, w kategorii „Życie codzienne” drugie miejsce zajął Maciej Nabrdalik, który przesłał zdjęcie przedstawiające „poimprezowy” poranek w jednym z warszawskich klubów plenerowych. Tuż za nim uplasował się Jacenty Dędek za zdjęcie z ceremonii pogrzebowej według obrządku prawosławnego. W finale tej kategorii znalazł się również Grzegorz Skowronek, który przesłał zdjęcie starszego mężczyzny przy stoisku alkoholowym jednego z marketów.

Maciej Nabrdalik dostał się również do finału kategorii „Ludzie” i „Kultura i człowiek”, w której za zdjęcie z Przystanku Woodstock zdobył 2 miejsce. Został również nagrodzony za swój cykl zdjęć przedstawiający kąpiele błotne – otrzymał 2 nagrodę w kategorii „fotoreportaż: Ludzie”. Kolejne laury zdobył w kategorii „Projekt dokumentalny” – jego dwa projekty, przedstawiające życie wielodzietnej rodziny mieszkającej na warszawskim Grochowie oraz polskie obrzędy religijne zajęły kolejno pierwsze i drugie miejsce.

Podwójnym laureatem został również Jakub Wosik, który za zdjęcie z warszawskiego Marszu Niepodległości zdobył trzecie miejsce w kategorii „Wydarzenia”, a za fotografię przedstawiającą kolarza przygotowującego się do halowego wyścigu z papierowym modelem samolotu otrzymał, w kategorii „Sport”, Nagrodę Nikona – mecenasa konkursu.

Kolejny nagrodzony częstochowianin to Jarosław Respondek, któremu za zdjęcie przemysłowego budynku w Berlinie przyznano trzecią nagrodę w kategorii „Środowisko”.

Zdjęciem Roku Grand Press Photo 2015 została fotografia Macieja Moskwy, przedstawiająca 12-letniego uchodźcę, który przedostał się do Turcji z atakowanego przez Państwo Islamskie, kurdyjskiego miasta Kobane