„STO LAT WOKÓŁ MUZYKI” –


koncert z okazji stulecia nawiązania oficjalnych stosunków polsko-japońskich

29 maja 2019 roku godz. 18:00, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na kolejne wydarzenie z serii „Koncerty na Zamku”. Z okazji jubileuszu stulecia nawiązania oficjalnych stosunków polsko-japońskich, w programie pt. „Sto lat wokół muzyki” wystąpią: Miho Kurihara (fortepian) oraz Piotr Nikiel (śpiew). Bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji Zespołu „Śląsk”.

Program koncertu będzie poświęcony tradycjom muzycznym Japonii i Polski.
W repertuarze znajdą się utwory znakomitych kompozytorów obu krajów, których lata twórczości pokrywają się z czasem wspólnych relacji Polski i Kraju Kwitnącej Wiśni. Będzie można usłyszeć wokalną oraz fortepianową twórczość Kosaku Yamada, Kozaburo Hirai, Naoko Zukeran, Yoshinao Nakada, Kishio Hirao, Hideo Kobayashi oraz Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Witolda Lutosławskiego, Piotra Perkowskiego, a także znane i lubiane tematy z filmów anime autorstwa Joe Hisaishi.

To nie pierwsze polsko-japońskie spotkanie Miho Kurihary i Piotra Nikla. W 2016 roku artyści wystąpili razem w Koszęcinie w ramach współpracy Zespołu „Śląsk” z Instytutem Polskim w Tokio, a rok wcześniej koncertowali w Japonii z repertuarem kolędowym m.in. w Ambasadzie Polski w Tokio oraz w tokijskiej Szkole Muzycznej Kunitachi. Dokładnie rok temu Miho Kurihara i Piotr Nikiel ponownie wystąpili przed koszęcińską publicznością w ramach „Koncertów na Zamku” z kompozycjami muzyki klasycznej, ludowej oraz współczesnej. W ramach tegorocznej trasy koncertowej artyści wystąpią także w: Strzelcach Opolskich, Oleśnie, Lublińcu, Dobrodzieniu oraz w Warszawie (szczegóły poniżej). W ramach zamkniętych poranków muzycznych spotkają się również
z dziećmi z koszęcińskiej szkoły podstawowej oraz z uczniami Artystycznego Ogniska Wokalno-Baletowego przy Zespole „Śląsk”.

Miho Kurihara gra na fortepianie od czwartego roku życia. Jest absolwentką Akademii Muzycznej Kunitachi w Tokio, a także kształciła się na Uniwersytecie Muzycznym im.
F. Chopina w Warszawie oraz na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncertowała
w Japonii, Austrii i we Włoszech; w Polsce zaś można było ją usłyszeć m.in.
w Bydgoszczy, Gdańsku, Elblągu czy Krakowie. Wśród nagród, które zdobyła na konkursach i festiwalach można wyróżnić III nagrodę na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Wiedniu (2007) oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Nagano (2002).

Miho Kurihara jest Honorowym Członkiem Towarzystwa Muzycznego w Sanoku. Pracuje jako ekspert kultury polskiej w Instytucie Polskim w Tokio.

Piotr Nikiel – śpiewak (tenor), urodzony w Bielsku-Białej, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie st. wykł. Haliny Skubis oraz Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie. Jako solista występował na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych im. Ludviga van Beethovena w Prudniku, Moritza Brosiga w Paczkowie czy wykonując lirykę wokalną w Bremen. W czasie swojej kariery artystycznej śpiewał także na scenie Filharmonii Rzeszowskiej, Opolskiej oraz Zabrzańskiej. Od 2006 roku związany z Zespołem Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny, którego jest jednym z najbardziej utalentowanych solistów. Znakomity śpiewak, którego walory głosowe pozwalają na doskonałą interpretację różnorodnego repertuaru – od ludowego, poprzez klasyczny, sakralny aż po operowy.

„Sto lat wokół muzyki”
29 maja 2019 roku, godz. 18:00 –
Sala Balowa w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Koszęcin, ul. Zamkowa 3

Bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji ZPiT „Śląsk”, tel. 034 3106401
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

Pozostałe koncerty Miho Kurihary i Piotra Nikla „Sto lat wokół muzyki”:
• 27 maja – Strzelce Opolskie, Strzelecki Ośrodek Kultury, godz. 18:00. Wstęp wolny
• 30 maja – Lubliniec, Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Lublińcu, godz. 18:00. Wstęp wolny
• 2 czerwca – Olesno, Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnie, godz. 19:00. Wstęp wolny
• 3 czerwca – Dobrodzień, Sala Lustrzana Miejskiego Domu Kultury, godz. 18:00. Wstęp wolny.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *