Na styku kultur polskiej i żydowskiej


ŻARKI
Gmina Żarki otrzyma dwie dotacje na realizację projektów turystycznych: oznaczenie atrakcji turystycznych i wydanie mapy promującej Szlak Kultury Żydowskiej w Żarkach

Akceptację Województwa Śląskiego zyskały projekty “Sanktuaria, kościoły, kościółki – oznaczenie atrakcji turystycznych” i “Na styku kultur polskiej i żydowskiej – wydawnictwo promujące Szlak Kultury Żydowskiej w Żarkach”. Na pierwszy UM przekaże 2,5 tys. zł, na drugi 1,5 tys. zł. Przyznane kwoty to jednak tylko połowa kosztów zadania, drugą połowę musi dołożyć Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. W ramach pierwszego zadania zostaną wykonane tablice informacyjne zawierające podstawowe wiadomości na temat obiektów, przy których zostaną ustawione. Dzięki temu zostaną wyodrębnione w gminie Żarki zabytki o charakterze sakralnym. Powstanie jednolity system oznaczenia miejsc cennych pod względem turystycznym z myślą o pielgrzymach oraz turystach odwiedzających gminę Żarki, znajdującą się na Szlaku Orlich Gniazd. Z myślą o turystach i mieszkańcach zostanie wydany folder zawierający podstawowe informacje o gminie Żarki, z uwzględnieniem Szlaku Kultury Żydowskiej.
– W ubiegłym roku otrzymaliśmy pieniądze na projekt “Szlak Kultury Żydowskiej”. Dzięki obecnej dotacji oznaczymy tablicami informacjami obiekty sakralne. A moment ku temu jest szczególny, ponieważ 2. lipca Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej rozpoczyna rok jubileuszowy – mówi Klemens Podlejski, burmistrz Miasta i Gminy Żarki.

Na fot. Kapliczka nad cudownym źródełkiem w sanktuarium w Leśniowie. W Żarkach nie brakuje cennych obiektów pod względem sakralnym i właśnie one zostaną oznaczone w ramach dotacja z Urzędu Marszałkowskiego.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *