Rozstrzygnięcie VIII edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”


7 kwietnia 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu odbyło się rozstrzygnięcie VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego od 8 lat przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską.

W ciągu 8 edycji Konkursu wpłynęło 1956 prac z całego województwa śląskiego. Wśród tegorocznych finalistów znaleźli się m.in. uczniowie z Sosnowca, Bytomia, Częstochowy, Będzina, Lublińca, Bielska-Białej, Zawiercia i Katowic.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili m.in. Wicewojewoda Śląski Mariusz Trepka, Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bytomiu Bożena Szarama. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Światowego Kongresu Kresowian, Towarzystwa Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stowarzyszenia Szarych Szeregów i Związku Sybiraków. Ponadto, w uroczystości udział wzięli laureaci VIII edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” wraz z nauczycielami oraz młodzież I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu.
W przemówieniu Europoseł Jadwiga Wiśniewska przypomniała słowa śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, który nie zdążył wypowiedzieć ich 10 kwietnia 2010 r.: „Wszystkie okoliczności Zbrodni Katyńskiej muszą być do końca zbadane i wyjaśnione. Ważne jest, by została potwierdzona prawnie niewinność ofiar, by ujawnione zostały wszystkie dokumenty dotyczące tej Zbrodni. Aby kłamstwo katyńskie zniknęło na zawsze z przestrzeni publicznej.”
Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” swoim rozmachem objął województwo Śląskie. Mamy prace z Sosnowca, Bytomia, Częstochowy, Lublińca, Wrzosowej, Myszkowa i wielu innych miast i miasteczek z województwa śląskiego. To jest to ziarno, które zostało zasiane. Mam głęboką świadomość tego, że Ci, którzy wzięli udział w konkursie, już są zwycięzcami. Prawda o Katyniu zostanie z nimi na zawsze – kontynuowała Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Mówiąc o Katyniu ważna jest każda historia, każde nazwisko i każde świadectwo.
W dzisiejszym świecie, w którym normą stało się podważanie podstawowych wartości, postawa pamięci i wierności idaeałom jest szczególnie budująca. Dopiero życie w prawdzie czyni człowieka prawdziwie wolnym. Właśnie z tego powodu nie możemy pozwolić, aby stała się ona wartością, z której można zrezygnować. Stawiajmy pytania, żądajmy odpowiedzi, wyciągajmy wnioski – zwłaszcza wtedy, gdy mówią, że nie warto – podkreśliła w swoim przemówieniu Europoseł Wiśniewska.

Uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu uświetnił montaż słowno-muzyczny „Katyń – prawda i kłamstwo” przygotowany przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu. W podziękowaniu za wyjątkową troskę o budowanie tożsamości historycznej w sercach młodych Polaków Europoseł Jadwiga Wiśniewska odznaczyła symbolicznym guzikiem katyńskim Dyrektor Szkoły Panią Katarzynę Łoza.
Każdy uczeń musi mieć mistrza, aby móc rozwijać swój talent i odnosić sukcesy. Dziękuję Pani Dyrektor Katarzynie Łozie i wszystkim wspaniałym nauczycielom, którzy wskazują uczniom drogę podążania do prawdy. Chylę czoła przed Państwem – powiedziała Europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Nagrodami głównymi dla laureatów trzech pierwszych miejsc w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych są wyjazdy studyjne do Europarlamentu
w Brukseli na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. Finaliści zostali nagrodzeni publikacjami książkowymi ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej. Dla laureatów Konkursu nagrody książkowe wręczyła także Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, a pamiątkowe pióra Wicewojewoda Mariusz Trepka. Pamiątkowe dyplomy oraz pióra wieczne otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów do Konkursu. Ponadto, Konkurs jest szansą na debiut literacki – 20 wyróżnionych przez Komisję Konkursową esejów zostanie wydanych w pamiątkowej publikacji, która premierę ma podczas specjalnych Zaduszek Katyńskich organizowanych w listopadzie przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską.

Prace nagrodzone w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

1. Sebastian Machera I V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego
w Krakowie I miejsce
2. Dawid Korzec IV Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie II miejsce
3. Konrad Gałysa I II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu III miejsce
4. Tymoteusz Maj I II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu wyróżnienie
5. Julia Dziadek II Liceum Ogólnokształcące COR w Bielsku-Białej wyróżnienie
6. Jarosław Bełza I VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Sosnowcu wyróżnienie
7. Michał Woszczyna III IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
w Częstochowie wyróżnienie
8. Przemysław Koch III IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
w Częstochowie wyróżnienie
9. Aleksandra Engel II II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego
w Będzinie wyróżnienie
10. Julia Jędryka II Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lubliniec wyróżnienie

Prace nagrodzone w kategorii szkół gimnazjalnych:

1. Oliwia Baczewska III Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu I miejsce
2. Maja Zygmunt III Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu II miejsce
3. Zofia Szczepańczyk III Gimnazjum nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Roberta Schumana w Myszkowie III miejsce
4. Julia Kasprzycka III Gimnazjum nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Tychach III miejsce
5. Martyna Bernakowska III Gimnazjum nr 24 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach wyróżnienie
6. Maria Korbyla I Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego we Wrzosowej wyróżnienie
7. Piotr Kasprzyk II Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Konopnickiej
w Łobodnie wyróżnienie
8. Wiktoria Mamorska III Gimnazjum nr 9 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej
w Bielsku-Białej wyróżnienie
9. Piotr Nowak II Gimnazjum nr 16 im. Marii Konopnickiej w Sosnowcu wyróżnienie
10. Mikołaj Ślifirski III Publiczne Gimnazjum nr 4
w Pszczynie wyróżnienie

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *