Sprawiedliwy wśród narodów świata


Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą /Ks. Jan Twardowski/.

Bogdan Jastrzębski urodził się w 1925 r. w rodzinie głęboko patriotycznej. Jego przodkowie – począwszy od protoplasty rodu Jana Kulczyckiego, który brał udział w bitwie pod Wiedniem jako oficer wojsk króla Jana III Sobieskiego, poprzez prapradziada Walentego Ruszkowskiego, uczestnika Powstania Styczniowego, brata ciotecznego Jerzego Kurpińskiego “Ponurego”, kapitana Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej – to galeria osób zasłużonych dla Polski.
Podczas ostatniej wojny cała rodzina Jastrzębskich była zaangażowana w walkę o wolność Ojczyzny, za co zapłaciła najwyższą cenę. Dwie ciotki pana Bogdana zostały zamordowane przez Niemców, a majątek i dom, w którym ukrywano polskich żołnierzy-uciekinierów z obozu jenieckiego skonfiskowano.
Sam Bogdan odbył szkolenie podchorążackie, po czym jak wielu młodych ludzi przystąpił do podziemnego wojska w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych (N.S.Z.). Ta przynależność była pomocna w uratowaniu dwojga żydowskich przyjaciół.
Rodzina sędziego Arnolda Gaislera, zaprzyjaźniona z Jastrzębskimi, wraz z 40. tysiącami innych Żydów częstochowskich została zamknięta w getcie. Dla Bogdana i jego matki Marii (ojciec już nie żył) było czymś oczywistym, iż należy im pomóc. Z narażeniem własnego życia udało się uratować Arnolda i jego córkę Krysię, która po wojnie została żoną Bogdana Jastrzębskiego.
– Jeśli jest miłość od pierwszego wejrzenia, to mnie taka właśnie dopadła – stwierdza dzisiaj pan Bogdan. Śmierć żony w 2001 r. (po długiej i ciężkiej chorobie, mającej swój początek w 1992 r., kiedy to została napadnięta w domu w celach rabunkowych), odmieniła jego życie. – Bez niej nic w naszej rodzinie nie jest już takie jak, dawniej – mówi pan Jastrzębski. Może właśnie dlatego, wśród wielu prestiżowych nagród i odznaczeń jakie otrzymał, najbardziej ceni medal Instytucie Yad Vashem “Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Przyznano go, łącznie z tytułem “Honorowy Obywatel Państwa Izrael”, jemu i jego matce Marii w 1993 r. za uratowanie przyszłej żony Krystyny i jej ojca podczas II wojny światowej. W Jerozolimie, podobnie jak inni uhonorowani medalem, ma swoje drzewko w Alei Zasłużonych. Uznanie w Instytucie Yad Vashem znalazło jedenaścioro częstochowian, z których sześcioro już zmarło (dane Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu). 22. września minęła 65. rocznica likwidacji częstochowskiego getta, z którego wywieziono do Treblinki ponad 40. tys. Żydów.
Po wojnie Bogdan Jastrzębski ukończył studia i kontynuował tradycje ogrodnicze swojego rodu. Ogrodnik, społecznik, były miejski radny – jest postacią znaną i cieszącą się autorytetem nie tylko w Częstochowie lecz również w świecie. Mimo przebytej niedawno ciężkiej choroby (udar mózgu), zawsze pogodny, uśmiechnięty, gotowy w każdej chwili przyjść innym z pomocą.

Dopełnieniem nagrody Sprawiedliwy wśród narodów świata jest przyznany w ostatnich dniach panu Bogdanowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z gwiazdą. 10. października br. w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się uroczystość zatytułowana, “Przywracanie pamięci Polakom, którzy ratowali Żydów od zagłady”. Ordery zostały nadane, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na podstawie art. 138 Konstytucji RP, zasłużonym osobom w liczbie 50.
– Ci, którzy ratowali Żydów wykazali się bohaterstwem szczególnym. Wiedzieli bowiem, że ratując Żydów ryzykują życiem swoim, swoich rodzin, a nawet całych wsi czy dzielnic. […] Od wielu lat w 42 krajach, ale najczęściej w Polsce, nadawany jest tytuł Sprawiedliwy wśród narodów świata – powiedział Prezydent.
Wręczenie odznaczeń odbyło się w obecności Korpusu Dyplomatycznego, Dyrektora Instytutu Yad Vashem, który na koniec podziękował wszystkim, ratującym życie Żydów oraz licznie zgromadzonych.

ELŻBIETA NOWAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *