Pomoc dla seniorów


W piątek, 21 lipca 2017 roku, w Częstochowie, przy ul. Krakowskiej 1, w obiekcie parafii pw. św. Zygmunta, otwarto Biuro Interwencji Senioralnej. Na inaugurację placówki, która powstałaą dzięki Stowarzyszeniu Pracy Socjalnej przy udziale funduszy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przyjechał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. W trakcie swojej wizyty minister Marek Niechciał odwiedził także klasztor na Jasnej Górze oraz delegaturę Wojewódzkiego Oddziału Inspekcji Handlowej.

Prezes UOKiK przyjechał do Częstochowy na zaproszenie senatora RP Ryszarda Majera z Prawa i Sprawiedliwości. – Z mojego wieloletniego doświadczenia jako częstochowskiego rzecznika osób starszych wynika, że jedna osoba nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów osób starszych, stąd pomysł na powołanie Biura Interwencji Senioralnej, gdzie specjaliści będą szybko reagować i pomagać seniorom. A obszarów wsparcia jest wiele. To problemy konsumenckie, ale także w te w ochronie zdrowia czy pomocy społecznej. Zamierzamy też ściśle współpracować rzecznikami praw konsumentów oraz Państwową Inspekcją Handlową. Liczymy na współpracę z księdzem proboszczem i środowiskiem parafii, w której gościmy – mówi senator Ryszard Majer.
Podczas inauguracji Biura minister Marek Niechciał spotkał się z seniorami, którym przybliżył ich prawa konsumenckie. Dyskusję przygotowano w ramach programu „Polska Przyjazna Osobom Starszym”. Głównym jej tematem było budowanie świadomości osób starszych oraz kształtowanie ich umiejętności asertywnych w stosunku do działań firm oferujących kredyty, często na lichwiarskich zasadach, oraz firm oferujących różnego rodzaju produkty za wygórowane kwoty. – Trzeba umieć odmawiać, a najlepiej nie chodzić na spotkania, organizowane przez niesprawdzone firmy sprzedażowych. Ich pracownicy posługują się różnymi socjotechnikami i nakłaniają do zakupów. Zwłaszcza osobom starszym trudno się oprzeć tym sztuczkom – mówił Marek Niechciał. Bardzo pozytywnie odniósł się do idei powstałego biura. – To cenna inicjatywa. Miejsc, gdzie osoby starsze mogą uzyskać pomoc, nadal jest w Polsce zbyt mało. To Biuro będzie zapewne ważnym punktem dla wielu starszych osób – dodał.
W Biurze osoby starsze będą mogły uzyskać wsparcie w różnych obszarach. – Mamy tu dyżury prawnika, specjalisty z zakresu pomocy społecznej, lekarza. Z ich pomocy mogą skorzystać wszyscy, którzy do nas zgłoszą się ze swoimi problemami. Ponadto organizacjom pozarządowym, zajmującymi się seniorami, będziemy udzielać merytorycznego wsparcia w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację projektów. By pomóc osobom starszym będziemy też w ich sprawach interweniować w odpowiednich instytucjach – mówi Bartosz Lachów, pracownik Biura Interwencji Senioralnej.
– Spotkanie z Panem Ministrem i Senatorem uświadomiło mi, że wreszcie w Częstochowie mamy miejsce, gdzie będzie można pozyskać różne informacje, które będą ułatwią rozwiązanie różnych problemów: prawnych, zdrowotnych , socjalnych. Dobrze, że tak często mówi się o firmach, które naciągają starsze osoby na różne zakupy. Ja już nauczyłam się im odmawiać – powiedziała „GCz” uczestniczka spotkania, Barbara Miśkowska, seniorka z klubu, przy ul. Staszica w Częstochowie.
Biuro jest czynne trzy razy w tygodniu, w: poniedziałki, środy i piątki, w godzinach od 17 do 19.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *