Idą już na Jasną Górę


6 sierpnia wyruszyła 297. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Jest to najstarsza spośród wszystkich pięciu pieszych pielgrzymek, które w pierwszych dniach sierpnia wychodzą ze stolicy Polski na Jasną Górę.

Pielgrzymi wejdą do Częstochowy w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Hasłem tegorocznej pieszej modlitwy jest „Łaską jesteście zbawieni”. – Zostało wybrane w związku z II częścią Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego – informuje o. Albert Oksiędzki, kierownik 297. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki.
5 sierpnia z Warszawy na Jasną Górę wyruszyła też 17. Piesza Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, w której z hasłem „Dziękujmy Bogu” wędruje ok. 600 osób. Przewodnikiem jest ks. Stanisław Jurczuk. Trasa pielgrzymki jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, na wózkach inwalidzkich. Początki 17. Pielgrzymki Niepełnosprawnych sięgają roku 1992 r., a pomysł utworzenia tej grupy wyszedł od osób niepełnosprawnych. Organizatorem pielgrzymki jest Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. 17. Ogólnopolska Pielgrzymka Niepełnosprawnych na Jasną Górę wejdzie 14 sierpnia. Do Częstochowy idą także 25. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin i Ogólnopolska Strażaków – na trasę wyruszyło ok. 500 pątników, w tym 70-osobowa grupa strażaków, a także studentów Wyższej Szkoły Służby Pożarniczej w Warszawie oraz 27. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna – idzie w niej ponad 4 tys. pielgrzymów i 17. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego, nazywana także Międzynarodową Pieszą Pielgrzymką Wojskową. Pielgrzymkę tworzą cztery grupy: z Bydgoszczy, Lublina, Warszawy i Wrocławia. Oprócz żołnierzy z Polski idą przedstawiciele formacji wojskowych z zagranicy – USA, Litwy, Słowacji, Niemiec. Do Częstochowy wybiera się w tym roku około 1100 żołnierzy, w tym blisko 135 gości z zagranicy. Na Jasną Górę żołnierze dotrą w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 14 sierpnia. W Kaplicy Cudownego Obrazu pątnicy odnowią akt zawierzenia Wojska Polskiego opiece Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego.

ug

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *