DOLINĄ BIAŁEJ OKSZY POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”


Ponad 230 osób uczestniczyło w VII Regionalnym Rajdzie Rowerowym „Doliną Białej Okszy” ze startem i metą w Nowym Kocinie. Trasa rajdu wynosiła 38 km i prowadziła drogami asfaltowymi, oraz leśnymi duktami na terenie gmin: Mykanów, Kłobuck oraz Miedźno. Większość trasy rowerzyści pokonali w strugach ulewnego deszczu.

W niedzielny poranek 21 czerwca mimo nie najlepszej pogody na starcie stawiła się rekordowa liczba uczestników. Po dokonaniu rejestracji i odebraniu przygotowanych przez organizatorów materiałów promocyjnych w postaci map turystycznych, długopisów itp. a także okolicznościowego znaczka i kamizelek odblaskowych ufundowanych przez Panią Barbarę Podolak właścicielkę FHU „Bapol” z Mykanowa rowerzyści wyruszają na trasę.
Z przodu samochód OSP Mykanów. Na czele cyklistów Pan Grzegorz Grabara – sołtys wsi Nowy Kocin, jeden z inicjatorów rajdu. Wśród uczestników Pan Dariusz Pomada Wójt Gminy Mykanów, który objął rajd honorowym patronatem. Kolumnę zamykają, samochody OSP Stary Kocin z ratownikami medycznymi, oraz „wóz techniczny” Urzędu Gminy w Mykanowie. Chwilę po starcie zaczyna padać, wszyscy zakładają kurtki i peleryny. Po kilkudziesięciu minutach barwny peleton dociera do miejsca pierwszego odpoczynku, który zlokalizowany został przy zabytkowej 200-letniej kapliczce w miejscu zwanym „Puchały” niedaleko Łobodna. Legenda głosi, że Kapliczkę wybudował Puchała, ojciec chorej córki Anny, która została uzdrowiona. Dalej droga prowadzi nas w kierunku Łobodna, dawnej wsi królewskiej należącej do starostwa w Krzepicach. Niebawem przekraczamy Białą Okszę – prawy dopływ Liswarty, długości około 29 km, płynącej malowniczą doliną otoczoną pięknymi lasami sosnowymi. Podziwianie widoków utrudnia wzmagający się znowu deszcz. Nad Zalew w Ostrowach docieramy już w potężnej ulewie. Szczęściem na wysokości zadania stanął Adam Krawczyk, nasz przyjaciel i członek Stowarzyszenia, właściciel gospodarstwa agroturystycznego „Pod Żaglami” i wypożyczalni sprzętu pływającego nad Zalewem. Znajdujemy schronienie w przygotowanym przez niego ogromnym namiocie, oraz rozgrzewamy się ciepłą herbatą. Zgłodniali mogą też kupić tu coś do zjedzenia a wszyscy uczestnicy rajdu otrzymują słodkie bułeczki przekazane nieodpłatnie przez Pana Tomasza Tyfla – właściciela piekarni Tyf-Pol s.c. z Cykarzewa Północnego.
Po dłuższym odpoczynku mimo padającego ciągle deszczu ruszamy dalej. Jedziemy wzdłuż zbiornika retencyjno-rekreacyjnego na Białej Okszy pięknie położonego wśród sosnowych lasów. Wybudowany w 2003 roku, mający 39 ha powierzchni zbiornik jest również zorganizowanym łowiskiem oraz miejscem rekreacji i wypoczynku. W Ostrowach, wsi królewskiej o historii sięgającej 1241 roku skręcamy w lewo w kierunku Mazówek. W dniu 3 października 1863 roku miała tu miejsce bitwa, w której poległo 13 powstańców. Po lewej stronie tablica upamiętniająca to wydarzenie. Jedziemy teraz w kierunku Rywaczek, drogą odwrotu Wołyńskiej Brygady Kwalerii wycofującej się tutaj po krwawej i zwycięskiej bitwie pod Mokrą w dniu 1 września 1939 roku. Miejsce walk upamiętnia tablica pamiątkowa. Zmierzamy w kierunku Starego Kocina. Kolorowy peleton rowerzystów rozciągnięty na przestrzeni prawie 3 km. Kiedy pierwsi cykliści około godz. 14.00 meldują się na mecie w przy Domu Ludowym w Nowym Kocinie, ostatni są jeszcze w granicach Starego Kocina. Lejący niemiłosiernie przez ostatni odcinek drogi deszcz nagle ustaje. Wszyscy posilają się kiełbaską z grilla, ciepłą kaszanką oraz chlebem ze smalcem przygotowanym – przez Andrzeja i Jolantę Binkowskich ze Starego Kocina.
Nadchodzi oczekiwany moment losowanie nagród. Tym razem szczęście dopisało Panu Krzysztofowi Dobielskiemu, który przyjechał na rajd kolegami aż z Radomska. On to właśnie stał się szczęśliwym właścicielem roweru turystycznego ufundowanego przez BS Mykanów, nagrodę wręczyła Pani Prezes BS – Krystyna Skoczylas. II nagrodę czyli 2-dniową wycieczkę do Kazimierza Dolnego, Puław i Nałęczowa, ufundowaną przez Adama Wochala – koordynatora rajdu wylosował Mariusz Hutny ze Starego Kocina.
Wcześniej Pan Dariusz Pomada Wójt Gminy Mykanów uhonorował najstarszych i najmłodszych uczestników rajdu. Na zakończenie rozlosowano wiele nagród pocieszenia, ufundowanych przez Gminę Mykanów i pozostałych sponsorów. Kolejną miłą niespodziankę sprawił Pan Adam Krawczyk, który przyjechał za nami z Ostrów i przeznaczył do rozlosowania 10 godzinnych bezpłatnych kart wstępu na kajaki i rowery wodne na Zalewie
w Ostrowach.
Pomimo tego, że nie dopisała pogoda uczestnicy rajdu byli bardzo zadowoleni z udziału w imprezie, i podkreślali konieczność jej kontynuowania w latach następnych. Podobne zdanie wyraził Wójt Gminy Mykanów Pan Dariusz Pomada.
Organizatorem VII Regionalnego Rajdu Rowerowego „Doliną Białej Okszy” pod patronatem Wójta Gminy Mykanów było Stowarzyszenie „Razem na wyżyny” wspólnie z Radą Sołecką w Nowym Kocinie. Patronat medialny nad rajdem objęła tradycyjnie Gazeta Częstochowska. Głównym sponsorem rajdu był Bank Spółdzielczy w Mykanowie, a pozostałymi partnerami i sponsorami byli: Gmina Mykanów, Gmina Miedźno, OSP w Starym Kocinie, ARiMR O/R w Częstochowie, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Barbara Podolak z Mykanowa – FHU „BAPOL”, Jan Ziółkowski – Zakład Piekarniczy w Starym Cykarzewie, Piekarnia „Tyf-Pol” s.c. Tomasz i Adam Tyfel z Cykarzewa Północnego,
Marek – Białas Zakład Piekarniczy z Grabowej, Rafał Ziemnicki – Sklep rowerowy PHU „Cyklo” z Częstochowy, Adam Krawczyk – Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Żaglami” z Ostrów, Edyta i Rafał Caban – sklep spożywczy w Nowym Kocinie. Słowa uznania należą się Radzie Sołeckiej i mieszkańcom Nowego Kocina z sołtysem Grzegorzem Grabarą na czele oraz rodzinami Cabanów, Pijanków, Bożków, Wojtyrów, Janeczków i innymi za zorganizowanie rozpoczęcia i zakończenia rajdu na placu przy Domu Ludowym, przygotowanie nagłośnienia, namiotów, ławek, stołów oraz grilla. Niezawodny jak zawsze był Andrzej Noszczyk z Urzędu Gminy ze swoimi pomocnikami Sławkiem Kowalskim i Edkiem Sękowskim jako pomoc techniczna. Na trasie dzielnie pomagali kierując ruchem: Marek Brewczyński, Sławek Dąbrowski, Tadeusz Filipiak, Artur Wasil, Bauć Rafał, Bauć Krystian i wielu innych.
Wszystkim wyżej wymienionym, a także wszystkim niewymienionym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i sprawnego przebiegu rajdu organizatorzy składają bardzo serdeczne podziękowania. Z ramienia Stowarzyszenia Rajd przygotowywały zawsze niezawodne Edyta Bauć i Halina Pruciak, a całość koordynował Adam Wochal, który bardzo dziękuje uczestnikom rajdu za wzorowe zachowanie, dyscyplinę, porządek na trasie i stworzenie atmosfery wzajemnej życzliwości.

Adam Wochal. Koordynator Rajdu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *