Komisje Rady Miasta


W poprzednich numerach prezentowaliśmy komisje: Edukacji, Kultury i Sportu, Gospodarki i Infrastruktury oraz Praworządności i Samorządu. Dziś przedstawiamy: Komisję Zdrowia i Pomocy Społecznej.
Szpitale i medycyna szkolna
W skład Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej wchodzi 9. radnych:
przewodniczący – Czesław Janiszewski PiS, wiceprzewodniczący – Adam Banaszkiewicz Wspólnota oraz członkowie: Joanna Janik SLD, Andrzej Kalasiński PiS, Henryk Kowalski SLD, Elżbieta Kunicka SLD, Piotr Kurpios Wspólnota, Teresa Posiadała Wspólnota. Bezpośrednim współpracownikiem z ramienia prezydenta jest Jacek Betnarski wiceprezydent ds. zdrowia, oświaty i kultury.

Z komisją współpracują również: Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych – Paweł Ruksza, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Rada Społeczna Zespołu Szpitali Miejskich.
– Najpilniejszym jest realizacja cyklu posiedzeń Komisji Zdrowia z komisjami: Skarbu i Rewizyjnej – mówi Czesław Janiszewski – celem uaktualnienia i przybliżenia złożonej problematyki służby zdrowia w Częstochowie, która jak w całym kraju jest niezwykle trudna. Komisja Zdrowia działa w oparciu o plan pracy na rok bieżący ustalony przez komisję.
– Czym zajmuje się Komisja?
– Jej podstawowym zadaniem jest formułowanie wniosków i opinii do Rady Miasta, a także rozpatrywanie spraw przekazywanych przez Przewodniczącego Rady lub Radę Miasta. Zebrania odbywają się nie rzadziej niż co dwa tygodnie. Często zbieramy się doraźnie, w zależności od potrzeb, by opiniować projekty uchwał Rady Miasta. Spotykamy się również z innymi komisjami, jak na przykład z Komisją Edukacji, Kultury i Sportu.
Członkowie komisji pełnią jednocześnie ważne funkcje w Radzie. Adam Banaszkiewicz jest wiceprzewodniczącym Rady Miasta, Henryk Kowalski przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, Elżbieta Kunicka, przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Piotr Kurpios, przewodniczącym Komisji Praworządności i Samorządu. To daje nam wszechstronne spojrzenie. Problemy służby zdrowia widzimy poprzez pryzmat pozostałych komisji i spraw z innych dziedzin społeczno-gospodarczych.
– Co komisja planuje zrealizować?
– Nasz front pracy wynika z planu, jaki sobie nakreśliliśmy. Będziemy wspierać działania na rzecz ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, pomocy społecznej, a także wszelkie inicjatywy osób i organizacji tzw. pozarządowych, działających na rzecz zdrowia i pomocy społecznej. Takich instytucji w Częstochowie, z pobieżnej analizy, jest ponad 200. Tu będziemy ściśle współpracować z Przewodniczącym Rady Miasta i prezydentem. Jednocześnie liczymy na rozszerzenie zakresu współpracy z Radą Społeczną Szpitali Miejskich, Radami Dzielnic, parlamentarzystami naszego regionu i radnymi Sejmiku Województwa Śląskiego. Szczególne nadzieje wiążemy z nawiązania ścisłej współpracy ze związkami zawodowymi funkcjonującymi w obszarze służby zdrowia, Izbami: Lekarską, Pielęgniarską, Aptekarską. Naszą troskę budzi sytuacja finansowa Zespołu Szpitali Miejskich, dlatego planujemy posiedzenia wyjazdowe do wybranych placówek służby zdrowia i pomocy społecznej. Chcemy zająć się sytuacją medycyny szkolnej i profilaktyki zdrowia wśród uczniów, która na dziś jest fatalna.
Na bieżąco pracujemy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, funkcjonującej w oparciu o miejski program na rok 2003. Decyzje Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej istotnie wpływają na jej działalność. Na ostatnich kilku posiedzeniach rozpatrywaliśmy po kilkadziesiąt wniosków organizacji pozarządowych wykorzystujących środki z Funduszu Przeciwalkoholowego. Z dużą troską będziemy przyglądać się potrzebom MOPS, ich problemom bieżącym i kadrowym.
Rola Komisja jest strategiczna, nie rozwiązujemy szczegółowych spraw. Nasze decyzje o charakterze uchwał, opinii i wniosków przekazujemy Radzie Miasta i prezydentowi. Zapytania do Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej można kierować za pośrednictwem Biura Rady Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta.

Urszula Giżyńska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *